Western Blot Testi Nedir, Kimlere Uygulanır ve Sonuçları

Western Blot testi uygulaması HIV virüsü şüphesinin ortaya çıkması konusunda yardımı olan, oldukça hassas bir testtir. Doğru şekilde uzman hekim tarafından yorumlanır.

Western Blot Testi

Western Blot testi ELİSA yöntemi uygulayarak HIV şüphesi bulunan kişilerin test sonuçlarını doğrulamak adına kullanılan bir doğrulama testidir. HIV şüphesi diğer adıyla AIDS şüphesidir. Moleküler biyoloji testlerinin içinde uygulanan bir yöntemdir. HIV Western Blot testi uygulaması hassasiyeti oldukça düşüktür ama kesinlik durumu oldukça yüksektir. HIV virüsünün bulaşması sonucunda kısa süre içinde erken tanı koymak adına test yapılır. Western Blot testi erken dönemde yapıldığı zaman pozitif çıkmayabilir. Bundan dolayı 2 ile 4 hafta süre geçmesi gerekir.

Kimlere Yapılır?

 • Prezervatif kullanımı yapmadan cinsel birliktelik yaşayan kişiler, özellikle de HIV olan bir kişi birliktelik yaşayanlar
 • İğneleri paylaşanlara
 • 1985 yılından önce enjeksiyon olan ve kan transfüzyonu olan kişilere
 • Cinsel yolla bulaşıcı hastalık kapan kişilere uygulanmalıdır.

Hazırlık

Western Blot testi uygulanması için kan örneği alımı yapılır. Bu testin yapılması için kesinlikle ön bir hazırlık yapılmasına da gerek bulunmaz. Oldukça basit şekilde uygulanan bir kan testidir. Bu testi yaptıracak olan kişilerin kan görme ya da iğne ile alakalı korkuları bulunuyorsa kesinlikle labratuvar teknisyeni ile görüşmesi gerekir.

Riskleri

Bu testin uygulanmasında oldukça düşük düzeylerde risk bulunur. HIV taraması uygulaması için ELISA testinin uygulanmasında, maruz kalma durumunun dikkate alınması gerekir. Bu test maruz kalma durumundan oldukça kısa bir zaman dilimi içinde yapılırsa, kişi vücudunda var olsa bile pozitif sonuçların elde edilmesine olanak sağlayacak kadar antikor üretimi gerçekleşmez.

Testten Neler Beklenir ve Nasıl Uygulanır?

Testin yapılmasından önce bazı kurumlar onay formu imzalatabilmektedir. Tıbbi teknisyenler testi uygulamadan önce belli başlı sorularda sorabilmektedir. Testin ilerleme aşaması;

 • Kan alımının sağlanması adına en uygun damar seçilir.
 • Cilt üzerinde var olabilecek olan bakterilerin azalması adına bölgeye antiseptik solüsyon sürülür.
 • Damarın kan ile dolması için kola turnike uygulanır.
 • Ardından damar içinden tüpe kan alınır.
 • Kanın alınması oldukça basit olduğu için kişi günlük yaşamına hemen geri dönebilir.

Sonuçlar

Yapılan testi sonucunun kesinlikle uzman tarafından yorumlanması gerekir. Bazı durumlarda uzman hekimler ikinci defa testin yapılmasını da isteyebilir. ELISA testi uygulaması hassas olduğundan dolayı bazı kişilerde pozitif sonuçları yanlış verebilir. Hatta insanlarda var olan bazı hastalık türleri de testin sonucunun yanlış çıkması konusunda etkendir. Bundan dolayı birçok uzman bu testin sonucun farklı testler ile doğrulanması ister. ELISA testinde ve farklı testlerin sonucunda da virüs tespit edilirse büyük ihtimalle virüs mevcut olur.

Negatif

HIV virüsü şüphesi konusunda yapılan testlerin sonucu negatif çıkarsa negatiftir. Son 3 aylık süreçte kişilerde maruzluk durumu meydana gelirse HIV şüphesi bulunur. Yapılan testle saptanabilir durumda değildir. Testin 3 ay içinde tekrardan yapılması gerekir. Bu süreç içinde uzman hekimler virüsün bulaşmasını önlemek adına belli başlı önlemler alır. Bu önlemler prezervatiflerin PrEP olması ve maruz kalma sonrasında profilaksi esnasında kullanımı içermelidir. Bu sayede sonuç negatif çıkar ve kişi kesinlikle HIV’e maruz kalmaz.

Pozitifse

Bir ya da iki tane yapılan testlerin sonuçları olumlu olursa pozitif anlamına gelir. Bu durumda bir uzman hekimden acil tıbbi yardım alınması gerekir. Hatta bu sonuçların tekrardan test edilmesi adına uzman hekimler tekrardan test yapılmasını isteyebilir. Gerekli görürse de tedavi sürecini hemen başlatır. Tedavi aşağıdaki durumları içerir.

 • Antiretroviral ilaçların kullanımı yapılır.
 • Bu ilaçların kullanımında uzmanın söylediği dozajlarda ve zamanlarda kullanımına dikkat edilmelidir.
 • Uzman bilgisi dâhilinde yerel destek gruplarından bilgiler alınmalıdır.
 • Bulaşımın oluşmaması adına uzman görüşü dâhilinde bilgiler alınır.

Bu tarz testlerin yapılması ve sonuçlarının açıklaması gizli şekildedir. Testlerin sonucunda ortaya çıkan pozitif sonuçlarda partner ile detaylı şekilde konuşulması gerekir. Çünkü yapılacak olan testin partnere de uygulanması şarttır. Bu bulaşıcı bir durumdur. HIV testi uygulamasında mali açıdan devlet yardımı bulunur. Sigorta hastanelerinde bu uygulamalar yapılır. Sigortası olmayan kişiler içinde devlet desteği kapsamında yardım alınabilir. Testlerin yapılmasından sonra çıkan sonuçların kesinlikle uzman hekim tarafından yorumlanması unutulmaması gereken önemli bir kuraldır.