WBC (Lökosit) Yüksek Çıkarsa Zararları Nedir, Tedavi Yolları ve Değerleri

Gebelikte WBC neden yüksek çıkar ve ne gibi sonuçlar doğurur? Hamilelikte Lökositdeğeri yüksekse ne yapmak doğurur? WBC yüksekliği nasıl tedavi edilir?

uvarların oranını gösteren WBC değeri yüksek çıktığında ne olur? Bu noktada tahlil sonuçlarına bağlı olarak yüksek değeri önlemek ya da yükselişi durdurmak mümkün müdür diye merak edilebilir.

Kan Tahlilinde WBC Değerleri Kaç Olmalı?

Öncelikle WBC yani Lökosit vücudumuzda bağışıklık sistemini oluşturan ana etkendir. Eğer kanımızda %1 seviyesinde bulunan Lökosit miktarı düşük olursa bağışıklığımız zarar görebilir. Tabi ki bu durumda kan tahlilinde WBC değerinin yüksek çıkması yine bazı sorunlara işarettir. Bilhassa enfeksiyonlara ve iltihaplara yönelik bir teşhis için önemlidir.

Genellikle hamilelikte WBC yüksekliği olarak tanımlanan bir durumla karşılaşılır. Normal değerlerin üzerinde bir akyuvar potansiyeli bebeğe zarar verir mi sorusu ise ilk akla gelendir.

WBC Değeri Yaş Aralıkları WBC Değeri (K/mm³)
Prematüre Bebekler 9,40 – 30,00
0-1 Aylık 9,40 – 34,00
2-12 Aylık 5,00 – 19,50 
1-3 Yaş Arası 6,00 – 17,50
4-5 Yaş Arası  5,50 – 15,50
6-15 Yaş Arası 4,50 – 13,50
Hamilelikte ~15.00
Doğum Anında ~30.00

Yukarıda yer alan tabloda bulunan WBC normal değerleri yaşam boyunca baz farklı dönemlerde baz alınır. Hamilelikte WBC değerinin kaç çıkması gerektiği sürekli olarak merak edilir. Bu bağlamda normal yetişkinlere göre 15.00 K/mm³ seviyesini aştığı dahi gözlemlenmektedir. Normal değerin yaklaşık 4.00 K/mm³ ve üzeri bir değer farkı oluşur.

Bu durum doğum sırasında ve doğumun hemen ardından yaklaşık iki katına çıkabilir. Birçok anne adayının doğum ile birlikte 30.00 K/mm³ Lökosit değerine ulaştığı görülmektedir. Gebelikte kan değerlerinin yükselmesinde en önemli etken ise stres, kaygı, heyecan gibi psikolojik durumların yoğun yaşanmasıdır.

Hamilelikte WBC Değeri Neden Yüksek Çıkar?

Bebeğe zararı olması en büyük endişe kaynağı olarak doğum sonrasında da devam eder. Ancak bu fizyolojik olarak geçirilen bir evre olduğu kadar psikolojik bir evredir. Genellikle yukarıda belirtilen sınırlar çerçevesinde normal bir ölçüm olacağından şüpheniz olmasın. Bu değerlerin üzerinde çıkması ise hem anne hem de bebek için zarar faktörünü ortaya çıkarabilir.

Tüm test sonuçları hem anne hem de bebek açısından özenle takip edilir. Çünkü gebelikte WBC yüksekliği diğer sonuçlardan bağımsız olarak teşhise izin vermez. Ancak genel anlamda diğer değerlerinizle ilişkili bir anomali varsa müdahale edilmesi gerekir.

Çok büyük bir ihtimalle enfeksiyon bazlı bir yükseliş gözlenir. Normal sonucun kaç çıkması gerektiği ise hamileliğin periyodu, yaşınız ve sağlık durumunuzla doğrudan alakalıdır. Haliyle uzman doktorunuz hem test sonuçlarını hem de hamileliğin sağlığını göz önünde bulundurarak size uygun olan tedavi metodunu belirleyecektir.

  • Enfeksiyon ve enfeksiyon bazlı rahatsızlıklar
  • Psikolojik stres, kaygı ve endişe
  • Travma
  • Aşırı hareket ve egzersiz
  • Lösemi
  • Sigara Kullanımı

WBC (Lökosit) Yüksekliği Tedavisi

Gebelikte WBC yüksekliği tedavi edilebilir mi konusuna değinen makaleler bulabilirsiniz. Bu noktada öncelik teşhise verilir. Bebeğe zarar vermemesi için tedavi öncesinde yüksekliğe neyin sebep olduğu bulunur.

Sonrasında ise aşağıdaki takviyeler uygulanarak WBC yüksekliği tedavi süreci başlatılır.

  • Omega 3 Yağ Asitleri
  • C Vitamini
  • Antibiyotik