WBC Yüksekliği Ne Anlama Gelir ve Neden Kaynaklı Yükselir?

WBC değerlerinde meydana gelen yükseklikler birçok etkenden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu nedenlerin belirlenmesinden sonra uzman hekimler gerekli olan tedavi ile alakalı sürece başlar.

WBC Yüksekliği Nedir ve Neden Kaynaklı Ortaya Çıkar?

Tam kan sayı tahlil işlemleri içinde MCH tahlili de bulunur. MCH insan vücudunda bulunan her bir kırmızı kan hücresinde bulunan ortalama hemoglobin miktarlarını işaret eder. Hemoglobin vücuda oksijeni akciğerler aracılığı ile hücrelere taşıyan moleküldür. Kan tahlil işlemleri ile tespit edilecek MCH düşüklüğü ya da yüksekliği kişi vücudunda mineral ve vitamin eksiklikleri ile kronik hastalıklara kadar birçok soruna işaret edebilir. İnsan vücudunda normal MCH değeri 27 ila 34 pikogram (1 gramın trilyonda biri) aralığındadır. Olası gereken değerlerde;

 • 1 ila 3 günlük bebekte: 31- 37 pg
 • 1 hafta ile 1 aylık bebekte: 28- 40 pg
 • 2 aylık bebekte: 26- 34 pg
 • 3- 6 aylık bebekte: 25- 35 pg
 • 6 ay- 2 yaş arası bebekte: 23- 31 pg
 • 2- 6 yaş arası çocuk da: 24- 30 pg
 • 6- 12 yaş arası çocuk da: 25- 33 pg
 • 12- 18 yaş arası genç kişilerde: 25- 35 pg

Kanda yapılacak olan tam kan tahlil işlemleri sonucu MCH sayımı 34 pikogramın üzerindeyse MCH yüksekliği olarak kabul edilmektedir. MCH yüksekliği olan kişilerde öncelikli olarak makrositik anemi sorunundan şüphelenilir. Kan içinde meydana gelen bu bozukluğunun sebebi genelde folik asit eksikliği veya B12 eksikliğinden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu tarz vitaminlerin eksiklikleri meydana geldiğinde kırmızı kan hücreleri vücutta normalden büyüklüklerinde daha büyük şekilde üretilir. Büyük şekilde üretilen kan hücreleri bundan kaynaklı olarak daha çok hemoglobin içermektedir.

WBC Yüksekliği Neden Meydana Gelir?

 WBC neden yükselir kapsamında birçok etken bulunur. Bu etkenler arasında;

 • WBC yüksekliği tiroid bozukluklarından kaynaklanır.
 • WBC değeri yüksek değerleri kemoterapi alındı zaman da meydana gelir.
 • Kanda WBC yüksekliği belli başlı enfeksiyonların yaşanmasından kaynaklı oluşur.
 • WBC yüksekliği nedenleri arasında östrojen ilaçlarının aşırı düzeyde kullanılması yer alır.
 • Kanda WBC yüksek değeri oluşması bazı kanser türlerinin oluşmasından kaynaklanır.

WBC yüksekliği ya da düşüklüğü meydana geldiğinde uzman hekimler ek testlerde ister. Bu testlerin istenmesi altta yatan nedenlerin araştırılmasıdır. Anormal olan tahlil sonuçları her daim bir sağlık sorunun olduğuna işaret etmez. Bu tarz yükseklikler yaşandığı zaman uzmanlar sık şekilde tahlil işlemlerinin tekrarlanmasını takip etmek amacı ile ister.

Sigara kullanımı; sigara kullanmak genel sağlık açısından oldukça büyük sorunlara neden olur. Sigara kullanımı ciğerlerde iltihaplanmaya neden olur. İltihaplanmanın devam etmesi sonucunda WBC yüksekliği sorunu devam eder.

Bağışıklık sistemi sorunları; insan vücudunu hastalıklara ve zararlı bakterilere karşı korumakla yükümlü olan bağışıklık sistemi içinde meydana gelebilecek olan sorunlar veya sıkıntılar WBC değerinin yüksekliğine neden olabilir. Crohn hastalığı veya genetik olabilecek olan belli başlı bağışıklık sistemi hastalıkları kan içinde WBC yüksekliği sorununa yol açar ve bu duruma sık şekilde rastlanmaktadır. Bu tarz rahatsızlıklar söz konusu olduğunda düzenli şekilde doktor kontrolü yapılması görülebilir. 

Enfeksiyon hastalıkları; insan vücudunun savunma mekanizması olarak işlem yapan bağışıklık sistemi kişi vücudunda yer alan bakteri ile virüs tarzında çeşitli zararlı olan mikroorganizmaların çoğalmasını sağlar. Bu durum ile mücadele etmek adına daha çok lökosit üretimi meydana gelir. Kemik iliği aracılığı ile üretilmekte olan lenfositlerin değeri enfeksiyonlarda artış göstermektedir. Kanda içinde belirlenen WBC değerindeki yükseklik genelde enfeksiyon hastalıklarının işaretçisi olarak karşımıza çıkar. 

Psikolojik durumlar; aşırı düzeyde meydana gelen endişe ve stres tarzındaki psikolojik durumlar sonucunda kan içindeki WBC değerlerinde artış gözlemlenir.

Bitkisel Çözümleri ve Tedavisi


OMEGA-3

WBC değerleri kan içinde olması gereken düzeylerin daha çok üstünde olduğu zaman genelde enfeksiyonlardan kaynaklı bir sorun olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu değerlerin yükselmesinden kaynaklı olarak enfeksiyon oluştuğunda uzman hekimler tanıyı koyduktan sonra çoğunlukla antibiyotik tedavisi uygulaması yapar. Antibiyotiklerin saatinde ve düzenli şekilde kullanmak tedavi açısından oldukça önemlidir. Aksi takdirde sağlık açısından düzelmeler meydana gelmez. Bu yüksek değerlerin oluşmasında antibiyotik tedavisi dışında bitkisel uygulamalarda yapılır. omega- 3 yağ asitlerinin tüketilmesi ve C vitaminin tüketilmesi bu sorun için çok önemlidir. Tabi bu besinlerinde düzenli şekilde tüketilmesi çok önemlidir. Yükseklik yaşanan sorunların tedavisinde kan içinde bulunan alyuvar artışı meydana gelir. Bu artıştan kaynaklı olarak farklı hastalıklar da meydana gelebilmektedir. Uzman hekimler tarafından tanısı yapılan hastalıkların tedavisi kapsamında ilaç reçete edilebilir. WBC yüksekliğinin tanısının koyulması ve tedavi edilmesi için uzman bir hekime gitmek ve hekimim belirlemiş olduğu tedavi yöntemi kapsamında hareket etmek gerekmektedir. Tedavi sürecinde özellikle beslenme konusunda uzmandan bilgi alınmalıdır. Bu bilgilerin dışına çıkmadan bitkisel tedavi uygulaması yapılması gerekir. Beslenmede özellikle organik yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi gerekir. Beslenmenin düzene sokulması ve ilaçların düzenli şekilde kullanılması sonucunda değerler kısa süre içinde normal referans aralığına döner.