Kan Testinde WBC İşlemleri Neden Yapılır ve Sorunlar Neden Kaynaklanır?

Kan testi ile belirlenen lökosit değerlerinin düşük ya da yüksek çıkması sonucunda uzman hekimler altta yatan nedenlerin ne olduğunu anlamak ister. Bu aşamadan sonra gerekli tedavi sürecine başlanılır.

Kan Testinde WBC İşlemi Nedir ve Neden Yapılır?


Lökosit

Lökositler kan hücrelerinde yer alan, kırmızı kan hücrelerinden daha farklı olarak kırmızı kan boyasını içermeyen beyaz görünen hücrelerdir. Lökositler, pluripotent kök hücre ismi verilen, kemik iliği kaynaklı ortak bir öncü hücreden meydana gelir. Özel büyüme faktörleri, bağışık savunmada farklı görevleri yerine getiren kök hücreden farklı beyaz kan hücrelerinin oluşmasını sağlar. Lökositler lenfositler, monositler ve granülositlerden meydana gelir.

Granülositler

Granülositlerin mikroskobun altında “granüler” bir görünüşü bulunur. Hücre bileşenlerinin özelliklerine bağlı bazofiller, nötrofiller ve eozinofilik granülositler mikroskop altında ayırt edilir. Bu hücre tiplerinin her biri diğer patojen formlarla ilgilidir ve enfeksiyonlarda farklıdır. Granülositler vasküler duvarlarda veya kan dolaşımında bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 7 saat burada kalırlar ve sonra sökülürler. Kendilerini taşıyabilecekleri gibi, kan damarından dokuya ve müköz zarlara göç edebilirler. 4 ila 5 sonra, granülositler de parçalanır.

Monositler

Monositler vücudun materyalini absorbe etme zararsız hale getirme görevini üstlenmiştir.  Bu tarz kan-taneciklerine bu özelliğinden dolayı da atık hücreler denir. Monositlerin büyük çoğunluğu dalak bölgesinde, diğer kısmı da kan dolaşımında bulunur.

Lenfositler

Lenfositler immün savunmasında görev yapan hücrelerdir. Virüs ve bakteri tarzında zararlı patojenleri tanımakta ve onlara karşı antikor üretmektedirler. Bu sayede vücutta patojenler etkisiz hale gelir ve yok olur.  Lenfositlerin bazıları patojenlerin doğasını fark edebilmektedir. Kişi vücudundaki bağışıklık sisteminin korumasını oluştururlar ve belli hastalıkların sadece bir defa, ömür boyu ya da yalnızca uzun bir süre boyunca tanılanmasını sağlar. Lenfositlerin ömürleri birkaç saat ile birkaç yıl arasında değişkenlik gösterir.

Kan Tahlilinde WBC Ne Zaman İstenir ve Normal Değerleri Nedir?

Uzman hekimler aşağıda bulunan durumlarda kan tahlili MBC değerlerine bakmak ister.

  • Rutin yapılan kan testleri içinde yapılır.
  • İltihaplanma ve enfeksiyon şüphelerinde mevcut olduğunda istenir.
  • Anemi varlığında mutlaka yapılır.
  • Belli başlı tıbbi terapilerde yapılması gerekir.
  • Radyasyon ve kemoterapi sonrası genelde değerlerde oynama olduğu için yapılır.
  • Miyeloproliferatif neoplaziden ve lösemiden şüpheleniliyorsa uzman ister.
  • Bağ dokusunda meydana gelen hastalıkların durumu hakkında bilgi almak adına istenir.
  • Zehirleme durumunun meydana gelmesinden sonra mutlaka uzman tarafından istenir.

Kan tahlili WBC nedir kapsamında genelde toplam lökosit sayısını belirlemek yeterli olur. Bunun yanı sıra bazı durumlarda kaç lökosit türünün ortaya çıktığı konusunda daha kesin bir şekilde ayrım yapmak gerekebilir. Bundan dolayı ciddi enfeksiyonlar, devamlı ateş veya kan kanseri vakalarında örneğin diferansiyel kan resmi gerçekleştirilmelidir. İdrar yollarında herhangi bir idrar yolu enfeksiyonu tanısının yapılması için de lökosit yüksekliği ve düşüklüğü değerlerine bakılır. Bu durumda idrar içinde yer alan beyaz kürecikler mikroskopta sayılır.

NORMAL DEĞERLER

BİRİM                              

Yetişkinlerde

4 – 10 bin / μl

Okul Çocuklarında

5 – 15 bin / μl

Bebeklerde

6 – 17.5 bin / μl

Yeni Doğan Bebeklerde

9 – 30 bin / μl

WBC Tahlili Sonucu Yüksekliği ve Düşüklüğü

Kan tahlilinde WBC yüksekliği mevcutsa kişide enfeksiyonlu hastalık, lösemi ya da enflamasyona işaret edebilir.  Sportif faaliyetler, sigara içenler ve gebelik esnasında lökosit değeri de artar. Bazı ilaçlar kan içindeki WBC değerleri konusunda artış sağlar. Örneğin; kortizon içeren ilaçlar ya da epilepsi ilaçları verilebilir. Kan tahlilleri sonucunda yüksek değerleri rapor eden sonuçların mutlaka uzman tarafından yorumlanması gerekir. Rapor sonucunda elde edilecek olan tanıya göre ilaç tavsiyesi uzman hekim tarafından yapılır. İlaç kullanımlarının sonucunda değerleri normale döndürmek kolaydır.  Sayımı ve takibi kesinlikle uzman hekimlerin söyledikleri zaman dilimleri içinde yapılmalıdır ve bunlar atlanmadan devam edilmelidir. Sayımı sonucunda WBC değeri yüksekliği çıkmışsa altta yatan neden bağlı olarak öncelikli olarak antibiyotik tedavisine başlanır. Yüksek değeri sonucunda C Vitamini kullanımı, antioksidanlarla korumayı sağlamak ve Omega- 3 yağ asitleri açısından zengin olan besinleri tüketmek gerekir. İdrar ya da kan tahlilleri sonucunda yüksek değeri düşürmek için beslenme oldukça önemlidir. Beslenme konusunda hastaların fazlasıyla dikkatli olması gerekir.

WBC Sayımı Düşüklüğü

Yapılan kan tahlili sonucu WBC değeri düşük çıkmışsa bu duruma lökopeni denir. Bu soruna otoimmün hastalıklar, kanser, kemik iliği hastalıkları ve viral enfeksiyonlar neden olabilmektedir. Uzman hekimler düşük değeri elde ederse altında yatan sorunu bulmak adına mutlaka ek testler ve tahliller ister. Bu tahliller sonucunda elde edilen değerler dikkate alınarak tedavi ile alakalı planlalar yapılır. Düşüklüğe romatizma, belli başlı antibiyotikler ve bazı ağrı kesiciler neden olabilir. Kemoterapi ilaçları, kemik iliği fonksiyonunu ortadan kaldırmak adına kullanılan ilaçlar da bu sorunun yaşanmasını ortadan kaldırabilmektedir. Bu ilaçlar uzman hekim kontrolünde kullanıldığında gerekli seviyeye ulaşmak mümkündür. Kan içinde düşük değerlerde WBC bulunuyorsa akciğerler, kulaklar, burun, boğaz, ağız ve cilt oluşabilecek olan enfeksiyonlara daha hassastır. Ayrıca lenf düğülerinde şişmede meydana gelebilir.