Wbc Düşüklüğü Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Düşük bir WBC sayısı tıbbi olarak lökopeni olarak adlandırılır. Bu değerlerin altında yatan nedenlerin uzman tarafından aydınlatılmasından sonra gerekli tedavi sürecine kısa sürede başlanır.

Wbc Düşüklüğü Ne Anlama Gelmektedir?

WBC DEĞERİ DÜŞÜKLÜĞÜ

Düşük bir beyaz kan hücresi yani WBC değeri kan içindeki beyaz kan hücrelerinin azalması anlamına gelir. Düşük bir WBC sayısı tıbbi olarak lökopeni olarak adlandırılır. Kemik iliğinde üretilmekte olan WBC’ler bağışıklık sisteminin en önemli parçasıdır ve vücudun doğal silahı olan bakteri, virüs ve diğer mikroplar ile mücadele etmektedir. Düşük beyaz kan hücre değeri sayısı olduğunda, bağışıklık sistemi bastırılmış olabilir, tedavisi oldukça zor olan potansiyel olarak ciddi enfeksiyonlara maruz kalınmış olunabilir. WBC düşüklüğü değeri genelde rutin muayene esnasında ya da altta yatan bir hastalık, bozukluk olduğunda, herhangi bir durum için tanı koymada, tedavi süresince doktor tarafından fark edilir. Normal düzeyde WBC değeri, kan mikrolitre başına yaklaşık 4,500 ila 10,000 arasında değişir. WBC düşüklüğü değeri genellikle mikrolitre kanın içinde 3,500 WBC’nin altında olursa meydana gelir. Bu değerler tıbbi laboratuara, kullanılacak olan özel teste ve bireysel tıbbi uygulamaya bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Düşük WBC değerlerinin önemi tıbbi geçmişe, kişinin genel sağlık durumuna ve altında yatan hastalığa bağlı olarak değişebilir ve ciddi sorunlara işaret edebilir.

WBC düşüklüğü değerleri genelde kemik iliği ile ilgili sorunlara işaret eder. Yeterli düzeyde beyaz kan hücresi yetersizliği ile bağlantılıdır. Beyaz kan hücrelerine saldıran otoimmün hastalıklar da düşük WBC sayısını gösterir. Kemoterapi ilaçlarının WBC üretimini azalttığı ya da WBC’leri yok ettiği bilinir.

Wbc Düşüklüğü Neden Olur?

Anemi

Anemi, kişi vücudunda yeterli düzeyde ve sağlıklı kırmızı kan hücresi olmadığı zaman meydana gelir. Bu hastalık kan içindeki normal hemoglobin seviyelerinde de belli düzeyde gösterir. Hemoglobin ciğerlerden vücudun hücrelerine oksijen taşımaya yardımcı olan demir açısından zengin proteindir. Bu proteinin düşük değerleri yorgunluk, halsizlik ve nefes darlığı gibi belirtiler ortaya çıkartır.  Anemi diyet, vücuda yeterli düzeyde demir almadığında, hastalıklar sebebiyle, böbrek hastalıklarında ortaya çıkabilir.

Enfeksiyon

Enfeksiyonlar beyaz kan hücrelerinin daha hızlı ve çok ezilmesine, kullanmasına, beyaz kan hücrelerinin üretildiği kemik iliği fonksiyonununun kesintiye uğramasını sağlar. Bundan kaynaklı olarak test sonuçları düşük değerler gösterir. Parazitler ve viral enfeksiyonlar kan içindeki beyaz kan hücrelerini düşürebilir.

Ottoimmün bozukluklar

Vücudun bağışıklık sisteminde iç veya çevresel tetikleyici ile aşırı düzeyde tepkimeye girdiği zaman ottoimmün reaksiyonlardan kaynaklı olarak hastalık, bunun yanı sıra beyaz küre hücre sayılarını azaltabilir. Bu hücreleri meydana getiren kemik iliğine de zarar verebilir. Bu bozukluklar alerji, özellikle şiddetli alerjik reaksiyonlar, lupus ve romatoid artriti içerir.

Kemoterapi

Kemoterapi konusunda kullanılan ilaçlar insan vücudunda hızlı şekilde büyüyen kanser hücrelerini öldürür. Bunun yanı sıra kimyasal tedavi ilaçları kemik iliği de dâhil olmak üzere sağlıklı hücreleri de etkilemektedir. Kan içinde dolaşan beyaz kan hücreleri ve alyuvar hücrelerinin üretimlerinin ve sayılarının azalmasına sebep olur.

Radyasyon Tedavisi

İnsan vücudun belli bölümlerini tedavi eden kanser tedavisidir. Büyük ölçüde radyasyon tedavisi pelvis, bacaklar ya da gövde üstüne verildiğinde, kemik ilikleri etkilenir. Dolaşımda bulunan kan içinde bulunan kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri, hemoglobin üretimlerinin azalmasına sebep olabilir.

Wbc Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

wbc düşüklüğü tedavisi ve wbc düşüklüğü nasıl yükseltilir kapsamında öncelikli olarak altında yatan nedenlerin belirlenmesi gerekir. Bunun belirlenmesinin ardından gerekli ilaç tedavilerine ve beslenme programına başlanır.

Ajanların Sökülmesi ve Vitamin İlavesi

Beyaz hücre sayımını normal seviyeye döndürmek için ilaçlar ya da toksinler gibi muhtemel etken maddelerin ortadan kaldırılması gerekir. B-12 ve folik asit de dâhil olmak üzere altta yatan vitamin eksiklikleri ve bunların yanında enfeksiyöz etyolojileri de içermektedir. Enfeksiyon, nötropeni ile ilgili esas sorun olduğundan kişilerin özellikle temastan kaçınması gerekir.

Antibiyotikler

Lökopeni ile beraber enfeksiyonları önlemek adına anti bakteriyel ilaçlar sık şekilde kullanılır ama ilaç dirençli olan bakterilerin gelişimi açısından endişe bulunur. Lökopenik hastalarında ciddi düzeyde bakteriyel enfeksiyonların önlenmesi konusunda levofloksasinin etkin kullanımını destekleyen çalışmalardır. Anti-viral ve anti-fungal ilaçların kullanımı şiddetli lökopeni düşünülmelidir.

WBC Büyüme Faktörleri

Kemik iliğini beyaz kan hücreleri üretmesi adına uyaran ilaçların kullanılması, lökopeni tedavilerinin temel dayanak noktasını oluşturur. En yaygın şekilde kullanılan iki büyüme faktörü Neupogen ve Neulasta’dır. Bu ilaçlar enjeksiyon şeklinde verilir ve WBC değerlerini yükseltme konusunda etkilidir. Bununla beraber orak hücre bozukluğu yaşayan kişilerde alyuvar hücrelerindeki anormallikler, miyelodisplazi ve kronik miyeloid lösemi hastalığı konusunda dikkatli şekilde kullanılmalıdırlar. WBC büyüme konusundaki etkenleri kullanırken ani şekilde karın ağrısı, nefes ala konusunda sorunlar veya enfeksiyon bulguları için hemen tıbbi bakımlar aranmalıdır. Steroidler immün aracılı lökopeni için kullanılabilmektedir. Bulunan beyaz kan hücrelerinin yeniden dağıtılması işlevini yerine getirirler böylece daha iyi kullanılabilirler. Kullanılacak olan ilaçların tamamı uzman hekimler tarafından belirlenmelidir.