Vücutta Yükselen Kreatini Düşürmek İçin Neler Yapılması Gerekir?

İnsan vücudunda yükselen kreatini düşürmek için bitkisel yiyeceklerden yardım alınabilir. Bu bitkilerin düzenli ve aksatılmadan kullanılması değerlerin en doğru şekilde düşmesine olanak sağlar.

Kreatin Nasıl Düşürülür?

Vücutta fazla düzeyde kreatin yükseldiği zaman böbreklerde hastalığı gözlemlenme riski artar. Bundan kaynaklı olarak yüksekliği yaşanana kreatinin değerinin düşürülmesi gerekir. kreatinin yüksekliği nasıl düşürülür kapsamında nelere dikkat edilmelidir;

Yediklerinize Dikkat Edin

Kanda kreatin yüksekliği olan kişiler ne yapmalı kapsamında vücuda sodyum alımı sınırlandırılmalıdır. Fazla düzeyde alınacak olan sodyum vücutta fazla düzeyde kreatinin üretilmesine neden olur. Bundan kaynaklı olarak kan basıncında da yükseleler meydana gelir. Sodyumu düşük olan yiyecekler tüketilmelidir. Özellikle hazır soslardan ve konserve yiyeceklerden uzak kalınması gerekir. Tuzun fazla olduğu her türlü bitkisel yiyeceklerden uzak kalınması gerekir. Günlük olarak vücuda alınacak olan sodyumun 3 gramdan fazla olmaması gerekir.

Proteinden Açısından Zengin Yiyecekler Uzak Kalın

Süt ve süt ile üretilen ürünler ile kırmızı ettin fazlasından uzak kalmak gerekir. kreatin hayvansal olan ürünlerden elde edilir. Bu şekilde vücuda alınacak olan kreatinin fazlası zarar meydana getirir. Günlük yaşamda hayatı devam ettirmek adına belli düzeyde protein alımı yapmak gerekir. Bundan dolayı kreatini düşürmek adına hiç tüketim yapmamak sakıncalıdır. Yiyecekler ile protein alımı yapmak isteyen kişilerin baklagilleri ve fındık tüketimi yapması gerekir.

Fosfor Açısından Zengin Yiyecekler Uzak Kalın

Böbrekler yüksek düzeyde olan kreatini vücuttan uzaklaştırmak konusunda sorun yaşıyorsa bunun öncelikli nedeni fosfor açısından zengin olan yiyeceklerin tüketilmesidir. Bundan dolayı aşağıda bulunan yiyeceklerden uzak kalınması gerekecektir.

  • Soya fasulyesi
  • Süt ve süt ürünleri
  • Domuz eti
  • Fındık
  • Kabuklu deniz ürünleri
  • Balık
  • Peynir

Potasyum Açısından Zengin Yiyecekler Uzak Kalın

Böbrekleriniz ile alakalı sorun yaşıyorsanız potasyumu yüksek yiyeceklerden uzak kalmanız gerekir. Potasyum fazlalılığı kandaki kreatinin yüksek seviyelerde olmasını destekler. Özellikle bezelye, patates, ıspanak, patates ve uz gibi besinlerin fazlasından uzak kalınması gerekecektir.

Kreatin Takviyelerinden Uzak Kalın

Bu tarz ürünlerin tüketilmesinden kaynaklı olarak vücuttadaki değerler artmaya başlar ve insan vücudu olumsuz şekilde etkilenir. Bundan kaynaklı olarak uzak kalınması uygun olacaktır.

Kanıtlanan Bitkisel Destekler İle Düşürme

Bitkisel Çay

Kandaki üre miktarının ve yüksek kreatinin düşürülesi adına bitkisel çayların fayda sağladığı kanıtlanıştır. Bunun için günce 1 ila 2 bardak karahindiba ve ısırgan çayı demleyebilirsiniz. Bu çaylar böbrekleri uyarır ve idrar çıkışı sağlar. Bu sayede kandaki üre miktarında da düşüş sağlanır.

Isırgan Otu Tüketin

Isırgan otu kanda bulunan fazla üre ve kreatin miktarını dışarı atmak adına oldukça faydalıdır. Otun içinde bulunan flavonoidler ve histaminler idrarın çıkışını arttırır. Bu sayede böbrekler daha fazla çalışmaya başlar. Fonksiyonlarını etkin bir şekilde sağlarlar. Ayrıca bu bitkinin düzenli kullanılması fayda sağlar. Düzensiz kullanıldığı sürece fayda sağlamayacaktır.

Adaçayı Tüketin

Isırgan otu çayı gibi adaçayı da böbreklerin çalışmasına katkı sağlar ve idrar söktürme özelliğine sahiptir. Adaçayı gün içinde 1 kahve kadar tüketilmelidir. Tansiyon ve şeker hastası olan kişiler uzman doktor izni ile kullanmalıdır.

Papatya Çayı Tüketin

Papatya çayı insanların ruhsal anlamda dinlendiren bir çaydır. Ayrıca idrar söktürme özelliği ile böbreklere de fayda sağlar. Düzenli bir şekilde gün içinde 1 su bardağı sıcak suyun içine 3 çay kaşığı atılarak demlenir. Süzülerek içilecek olan bu çay gün içinde en fazla 2 kez tüketilmelidir. Sakinleştirme özelliği sayesinde psikolojik anlamda dinlenmenize olanak sağlar. Papatya çayının da düzenli ve aksatılmadan kullanılması fayda sağlar.