Tüp Bebek Tedavisinde İdrar Testi Analiz Değerlendirmeleri

Tüp bebek transfer süreci öncesi ve sonrasında LH sonuçlarını değerlendirmek amacıyla idrar testleri istenmektedir. Bu testler gebelik için en uygun dönemin belirlenmesi ve gebeliğin takibini sağlar.

Tüp Bebek Transferinde İstenen İdrar Testleri 


Tüp Bebek Transfer Sonrası İdrarda Gebelik Testi 

Tüp bebek transfer sürecinde düzenli aralıklarla istenen testlerden biri idrar testidir. İdrar testleri LH ve  hCG düzeylerinin belirlenmesinde kullanılır. hCG düzeylerinin araştırıldığı testler aynı zamanda gebelik testi olarak da adlandırılır. Gebelik testleri embriyo transferinin ardından yapılan idrar ve kan tahlillerini içerir. 

LH Lüteinizan Hormon’un kısaltılmış halidir. Lüteinizan Hormon, hipofiz bezleri tarafından üretilir ve yumurtlama dönemi öncesinde salgılanma miktarı artar. Embriyo transferi öncesi yapılan idrar testleri LH düzeyindeki dalgalanmaları izleyerek transfer için en uygun günlerin tespit edilmesine olanak tanır. Bu yüzden tüp bebek tedavisi sırasında düzenli aralıklar ile LH ölçümlerinin yapıldığı idrar tahlilleri istenebilir. 

E3G; Vücudun östrojen seviyesinin düştüğü dönemler içinde üretilir ve ovulasyon dönemi içinde idrarda birikir. LH seviyesi ile birlikte değerlendirilen E3G oranı niteliksel test sonuçlarının tespit edilmesinde yardımcı olur. 

hCG; Embriyonun  trophectoderm hücreleri tarafından üretilir. Embriyo transferinden 7 gün sonra gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği hCG oranı ile anlaşılabilir. Evde uygulanabilen gebelik testlerinin çoğu hCG hormonunu ölçer. 

Tüp Bebekte İdrar Testi Ne Zaman Yapılmalı? 

Tüp bebek transferinden önce ve sonra uzman hekiminiz düzenli aralıklar ile sizden gerekli tahlilleri isteyecektir. 

Bununla birlikte embriyo transferinden 3 gün sonra pozitif gebelikte vücuttaki hCG oranı yükselmeye başlar. Doktorunuz kesin sonuç için transferden sonraki 10 ve 12. günlerde sizden gebelik testi isteyebilir.

Daha erken yapılan idrar tahlillerinde yumurtayı tetiklemesi için transfer sürecinde kullanılan Choragon veya Ovidrel gibi hCG hormonunu yükselten ilaçlar tahlil sonuçlarını etkileyebilir.

Önce pozitif görünen sonuçlar daha sonraki günlerde düşmeye başlar. Bu da anne adayında karamsarlığa neden olacaktır. Bu süreçte idrar tahlili yanında kan tahlili de istenerek karşılaştırmalı sonuçlarla daha doğru teşhislerin yapılması mümkündür. 

Tüp Bebek Transferi Sonrası İdrar Testinin Pozitif Olması 

 Transfer sonrası yapılan tahlillerde sonuçların pozitif olması işlemin başarı ile gerçekleştirildiğini gösterir. Fakat doktorlarınız bu süreçte ihtiyatlı olmak için ilk tahlil sonucunu takip eden 2 gün içinde yeniden tahlil isteyecektir. Kontrol tahlillerinin amacı hCG seviyesinin artıp atmadığını kontrol etmektir. Bazı durumlarda transferin ardından hCG seviyesi bir süre yükselmeye devam eder ve sonra düşmeye başlar. Bu tarz bir yükseliş kimyasal gebelik olarak adlandırılan ve transfer sürecinde kullanılan ilaçların etkisiyle hormonların gebeymiş gibi yükseldiği sahte bir süreçtir. Bu açıdan ilk 7 günden önce yapılan tahliller yanıltıcı olabilir. En doğru sonuç için en az 8 gün beklenmeli ve 10. gün test tekrar edilmelidir. 

Tüp Bebek İdrarda Ne Zaman Belli Olur?

Pozitif gebelikte transferin 3. gününden itibaren kan ve idrar tahlillerinde embriyonun oluş oluşmadığı anlaşılabilir. Fakat 25 mlU’nun altında kalan hCG oranı değişken yapılıdır ve bazı durumlarda aldatıcı olabilir. Uzmanlar en doğru sonuç için 8. gün ve sonrasında yapılan testleri baz alırlar.

 Pozitif gebelikte 10. gün  hCG oranı 25 mIU, 12. gün 50 mlU 14. günün sonunda ise 100 mlU civarındadır. 

Tüp Bebek Transferi Sonrası İdrar Testinin Negatif Olması

Tüp bebek transferinden sonra idrarda gebelik testi negatif olduğunda işlemin başarılı olmadığı anlamına gelir. Fakat ilk 7 gün içinde yapılan testler yanıltıcı olabilir. Örneğin; bazı durumlarda idrar testi negatif görünürken kan tahlilleri pozitif olabilir. Ya da ilk günlerde hem kan hem de idrar tahlilleri pozitif iken 2. haftadan itibaren testler negatif olabilir. Bu süreçte doktorunuzla iletişim halinde olmak önemlidir.

İlk 7 gün içinde sonuçlar pozitif iken sonraki günlerde negatif olması çocuk düşürdüğünüz anlamına gelmez. Bu süreç kimyasal gebelik olarak adlandırılır. 

Lütfen, embriyo transferinden sonraki ilk 3 gün içinde yapılan tüm test sonuçlarının transfer sürecinde kullanılan ilaçlar yüzünden kontamine olabileceğini unutmayınız.

Bu süreçte çok heyecanlı olduğunuzu ve sonuçlarınızı hemen almak istediğinizi biliyoruz. Fakat, en doğru sonuçlar için en az 7 gün beklenmeli ve 2 gün sonra karşılaştırma testi tekrar edilmelidir.