Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Yapılması Gereken Testler Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi öncesinde yapılması gereken testler bu tedavi sürecinin daha sağlıklı şekilde ilerlemesine olanak sağlar. Bu testler sayesinde çiftler mutlu sona ulaşmak adına adım atarlar.

Tüp Bebek Öncesi Verilen Tahlilleri

Tüp bebek öncesi mutlaka seçilecek olan kliniğin detaylı şekilde seçilmesi gerekir. Kliniğin seçilmesinde başarı oranı, hastaların yaşları, tıbbi sorunları, ayrıca kliniğin tedavi popülasyonu ve tedavi yaklaşımları konusunda detaylı şekilde bilgi istenmelidir. Ayrıca işlemlerin her adımıyla ilgili masraflar hakkında ayrıntılı bilgi de istenmelidir. Kişinin kendi yumurtaları ve erkeğin spermleri kullanılarak yapılacak olan uygulamaya başlamadan önce mutlaka belli başlı taramalara ihtiyaç vardır;

Yumurtalık rezerv tahlili; tüp bebek tedavisi öncesi kapsamında dölleme yumurta adetini ve kalitesini belirlemek adına adet döngüsünün ilk birkaç günü içinde kan içinde follikül uyarıcı hormon (FSH), östrojen ve antimüllör hormon konsantrasyonunu test edilmelidir. Genelde yumurtalıkların ultrasonu ile beraber kullanılacak olan test sonuçları yumurtalıkların doğurganlık tedavisine nasıl tepki vereceğini tahmin etmeye yardımcı olabilir.

Semen analizi; tüp bebek tedavisi kapsamında doğurganlığın değerlendirilmesi için uzman hekim bir IVF tedavi döngüsüne başlamadan kısa bir süre önce sperm analizini yapacaktır. Bu kapsamda değerleri detaylı şekilde kontrol edilir.

Bulaşıcı hastalık taraması; anne adayında ve eşinde özellik HIV dâhil enfeksiyöz hastalıklar için tarama işlemi yapılır. Uterin boşluk muayenesi; uzman hekimler tüp bebek başlamadan önce uterin boşluğunda inceleme yapar. Bu inceleme rahim ağzınıza serviksten enjekte edilen bir sonohisterografi ve uterus boşluğunuzun görüntülerini oluşturmak için bir ultrasonu içerebilmektedir. Bu uygulama histeroskopi içerebilir. İnce, esnek ve aydınlatma özelliği olan teleskop vajinanın, rahim ağzınıza ve rahim içine sokularak işlem yapılır. Tüp bebek yumurtlama süresi sonrasındaki değerler;

Embriyo Transferi Yumurtlamadan

Sonraki Süre

En Düşük

 

En Yüksek

 

Ortalama

 

12

17

119

48

13

17

147

59

14

33

223

95

15

17

429

132

16

70

758

292

17

111

514

303

18

135

1690

5022

19

324

4310

1061

20

185

3279

1287

21

506

4660

2034

22

540

10000

2637

             

Tüp Bebek Hakkında Merak Edilenler

Kaç adet embriyo aktarılır; embriyo sayısı genellikle alınan yumurta sayısı ve yaşına bağlı olarak değişir.  İmplantasyon oranı yaşlı kadınlar için daha düşük olduğundan donör yumurtaları kullanan kadınlar hariç genellikle daha fazla embriyo aktarılır. Çoğu uzman çoklu gebelikleri (üçüz veya daha fazla) önlemek adına beli kuralları da uygular ve hatta bazı ülkeler de bu konudaki mevzuat bir defada aktarılacak embriyo sayısını da sınırlamaktadır. Transfer prosedür işlemlerinden önce transfer edilecek olan embriyo sayı anne adayı ve doktor tarafında kabul edilmelidir.

Ekstra embriyolar; ekstradan kalan embriyolar tüp bebek tedavisi kapsamında dondurularak saklanabilir. Bu dondurma işlemleri sayıya göre fiyatlandırılmaktadır. Bununla beraber dondurulmuş embriyoların canlı doğum ile alakalı olan oranı taze embriyoların canlı doğum oranından biraz daha düşüktür.  Kullanılmayan dondurulmuş embriyoları başka bir çifte ya da bir araştırma tesisine bağışta bulunma imkânı da bulunur. Kullanılmayan embriyolar kişilerin tercihine göre atılabilir. Uterusa birden daha çok fazla embriyo aktarımı yapılırsa IVF çoklu gebelik ile sonuçlanabilir. Çoklu gebelikler genelde sağlık ile alakalı riskler meydana getirebilmektedir. Bazı kişilerde fetal düşüşler, bir kadınlarda düşük sağlık riskleri olarak bebek sayısını azaltmasına yardımcı olabilmektedir. Bununla beraber fetal düşüşün peşine düşmesi, etik, duygusal ve psikolojik sonuçlarla ilgili oldukça büyük bir karardır. Bu kararlar uzman ile hastanın konuşması dâhilinde karar alınmalıdır.