Tükürük İle DNA Testi Yapılır mı, Uygulama Nasıl Yapılır?

Tükürük ile DNA testi gelişen teknoloji sayesinde artık en çok tercih edilen uygulamalar içinde yer alır. Kan testlerinden daha çok bilginin ve verinin elde edilmesine olanak sağlamaktadır.

Tükürükten DNA Testi Nasıl Yapılır?

Test Uygulaması

Tükürük insan vücudunun biyolojik detayların erişebileceği en önemli detayları sunar. Tükürük numunesi biyolojik işlemlerin kolay ve invaziv hale gelmesini sağlar. Tükürük ayriyeten genetik araştırmalar ve klinik tanı uygulamaları için kullanılabilen genetik verileri geniş bir yelpaze içinde barındırmaktadır.

Tükürük sayesinde DNA belirlemesi açısından sunduğu detaylar ile insanları şaşırtacak özelliklere sahiptir. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde hastalarda belli başlı hastalıkların tanısı ve tedavisini yapmak adına hastalıkların genetik temelini ortaya çıkartma konusunda tükürük ile birçok test yapılır. Araştırma yelpazesi bakımından bilinen hastalıklar spektrumunu kapsamakla birlikte, genetik bakımdan araştırma projeleri kapsamında da kullanılır.

Geleneksel açısından DNA testi tam kan testleri içinden çıkarılmıştır. Beyaz kan hücreleri yüksek kalitede genomik DNA’ların mükemmel bir kaynağıdır. Bunun yanı sıra kan örneklerinin alınması, taşınması ve işlenmesi için istilasızlık, maliyet sebebi ile araştırmacılar uzun zamandan beri alternatif yöntemler araştırmışlardır. Bu araştırma sonucunda son dönemlerde tükürük testi genetik araştırmalar adına kan örneklerine göre çok önemli ve güvenilir bir seçenek olarak kabul görmüştür. Tükürük testi DNA’nın tamamen kaynağına kadar inmektedir. Testin yapılabilmesi için belli başlı yolların izlenmesi gerekir. Tükürük işlemlerinden DNA testi yapılabilmesi için akşamdan su ve yemek yeme tamamen kesilmelidir. DNA testi için kişinin sabah uyanıncaya kadar herhangi bir şey yiyip içmemesi gerekir. Sabah uyanınca dişlerin hemen fırçalanması gerekir.

Ardından öpüşmeden ve dudak temasında bulunmadan bir bardak suyun içine tükürüğün yavaşça bırakılması gerekir.  Tükürüğün bardak içinde gözlemlenmesi çok önemlidir. Şeffafsı ve berrak bir tükürükse, suyun üst yüzeyinde kalıyorsa sağlıklı demektir. Tükürük bardağın dip kısmına çöküyorsa, saçaklı bir şekilde dibe iniyorsa, üst yüzeyde belli bir kısmı karlı gibi kalıyorsa ya da bulanık bir görüntüsü varsa bağırsak florasında bozukluk vardır.

Bunun dışında DNA belirlemesi için kişilerin tükürük örneklerine özel laboratuvara verilmesi gerekir. laboratuvar belli bir süre içinde DNA yapısı ile alakalı detaylı şekilde belirlemeler yapar.

Babalık DNA Testi

Tükürükler kendi içlerinde DNA içermemektedir. Tükürüğün % 98 su, geri kalan kısımları da enzim ve elektrolitler meydana gelir. Enzimler DNA içermemektedir ve belirli yapı ile işlevleri olan proteinlerdir. Babalık testi için en ideal örnek DNA örneği ağız sürtünmelerini için kullanılacak olan tükürüktür. Bunun gerekli olan materyal ile ağız içi ovulur ve bu sayede yeterli miktarda tükürük toplanır.  Bunun ile birlikte iç yanak kısımlarında ve dilin altında bulunan kısımlar ovulduğunda hücrelerin toplanması için ovuşturmanın sebep olduğu sürtünme doğal şekilde binlerce hücrenin ayrılmasına ve sürtünerek toplanmasına neden olmaktadır.

Bu testin yapılması oldukça hızlı, ağrısız ve kolay şekilde gerçekleştirilir. Kan testi ile yapılacak olan DNA testi uygulamalarına göre elde edilecek olan başarı oldukça yüksektir. Özellikle baba kimliğin belirlenmesi konusunda son dönemlerde sık şekilde tercih edilmektedir. Kan testi ile yapılan uygulamalar bu uygulamadan sonra geçerliğini yitirmiş hale gelmiştir. Kesin olarak bilgi alınmasını sağlayan bu işlem ile alakalı detayları uzmanlar bu testi isteyen kişilere anlatır. Gerekli olan detayların öğrenilesi ve örneklerin alınmasından sonra örnek bekletilmeden laboratuvara gönderilir. Laboratuvardan bu testin sonuçlarının çıkması uzun bir süre alabilmektedir. Çıkan raporun yine uzman tarafından yorumlanarak bu testi isteyen kişiye bildirilmesi daha uygun olacaktır.