Trombosit Değerlerini Yükseltecek Olan Yiyecekler Nelerdir?

Trombositin düşüklüğünü ortadan kaldıracak olan yiyecekler düzenli şekilde tüketilmesi gerekir. Ayrıca bu konuda uygulanacak olan kürlerin de düzenli ve aksatılmadan uygulanması şarttır.

Trombosit Değerini Yükselten Yiyecekler

Süt;  süt ve süt ürünleri kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Trombosit sayısının yenilenmesi konusunda yardımcı olacak olan bir üründür. Kalsiyum, K vitamini, ve süt proteini ile birlikte işlem görür. Bu sayede kan içinde bulunan trombosit sayısı da artar. Ayrıca pıhtılaşma konusunda da oldukça etkilidir. Süt dışında sütten yapılan ürünlerde fayda sağlar.

Nar; nar meyvesinin kırmızı rengini içeriğinde var olan demirden alır. Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman trombositin azalması konusunda yardımcı olur. trombositi yükselten yiyecekler içinde oldukça faydalı bir yiyecektir. Nar ayrıca enerjinin yükselmesine olanak sağlayan gıdalar arasında yer alır.

Folat içeren yiyecekler; vücutta bulunan folat yani vitamin B9 eksikliklerinin meydana gelmesi ciddi düzeyde trombositin azalmasına yardımcı olur. B9 vitamini hücrenin bölünmesine yardımcı olur. Bunun ile mücadele etmek adına 400 mg günlük olarak alınması gerekir. Tahıl, ıspanak, portakal suyu ve kuşkonmazda B9 vitamini açısından oldukça zengindir.

Papaya;  papayanın yapraklarının yapılacak olan hesap özeti trombositlerin sayılarını ve kan üretimini arttırmak adına mükemmel bir yiyecektir. 10 ila 15 dakika boyunca orta ateş üzerinde papaya yaprakları kaynatılır. Yavaş yavaş kaynatılması papayanın özlerinin suyun içine geçmesine olanak sağlar. Kaynama sonucunda elde edilen bu su gün içinde 2 kez içilmelidir. Trombosit yükselten gıdalar arasında yer alır.

Yağsız proteinler; yağsız olan ya da sade protein kaynakları özellikle B12 ve çinko vitaminleri açısından oldukça zengindir. Kişi vücudunda var olan trombositlerin varlığında eksiklikler mevcutsa balık, tavuk ve hindi eti gibi yiyeceklerin tüketilir. Bu yiyeceklerin tüketilmesi ile sağlıklı şekilde yaşam sürdürülür.

A vitamini zengini olan gıdalar; havuç A vitamini bakımından oldukça zengindir.  A vitamini özellikle sağlıklı trombosit üretimleri için gereklidir. A vitamini bakımından zengin olan yiyecekler vücutta protein oluşturulmasına olanak sağlar. Sağlıklı şekilde protein üretiminin meydana gelmesi hücre bölünmesinde de olanak sağlar. Özellikle tatlı patates, lahana, kabak ve havuç tarzındaki yiyecekler trombosit nasıl yükseltir konusunda faydalıdır.

İbrahim Saraçoğlu Trombosit Düşüklüğü Kürü

Trombositin yükselmesi konusunda Saraçoğlu özellikle yeşil mercimeği önermektedir. İlaç kullanımı yapılmasının yerine bitkisel gıdalar tüketilmelidir. Yeşil mercimeğim haftalık olarak 3 ila 4 kez tüketilmesi gerekir. 1 ay boyunca düzenli şekilde kullanılması trombositin normal seviyelere ulaşmasına olanak sağlar. Bunun dışında lavanta kürü de oldukça faydalıdır.

Bir tutam lavanta 1,5 su bardağı suyun içinde 4 dakika boyunca kaynatılır. Bu kürde önemli olan 4 dakikadan fazla kaynatılmamasıdır. Ayrıca kür kaynama noktasına ulaştığı anda sıcaklık sabit tutulmalıdır. Bu kür hakkındaki en önemli detaylardan bir tanesi de demlenen kürün ılımasını beklemeden süzülmesidir. 15 gün boyunca düzenli bir şekilde akşam yemeklerinden en az 2 saat sonra 1 çay bardağı tüketilmelidir. Bu kürün her seferinde taze bir şekilde uygulanması gerekir. Tüm tronmbositlerin yükselmesine olanak sağlar. Ayrıca ilaç kullanımına gerek kalmadan fayda sağlar. 15 günlük 2 seferlik kür tamamlandıktan sonra var olan rahatsızlıkların boyutlarına göre akşam yemeklerinden en az 2 saat sonra 1 çay bardağı içmeye devam edilmesi gerekir. Sağlıklı olan insanların bile senede 1 kez bu kürün yapılması fayda sağlayacaktır. Özellikle hepatit C, hepatit B ve karaciğer yetmezliği olan kişilerin bu kürü uygulamaları oldukça faydalıdır. Düzenli şekilde ve aksatılmadan yapıldığı sürece bu kür fayda sağlayacaktır. Aksi takdirde fayda sağlamaz.