Trombosit Yükseklikleri Neden Meydana Gelir ve Ne Yapılması Gerekir?

Bazı durumlarda insan vücudu bu işlemlerin sıralarını kaybeder ve eski olan hücreleri yok etmeden yenilerini üretmeye başlar. Bundan kaynaklı olarak da trombosit hücrelerin yüksekliği oluşur.

Trombosit Yüksekliği Nedir?

Trombosit kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan hücre pulcuklarıdır. Bu hücreler beyaz ve kırmızı kan hücrelerinden daha küçüktür ve sayıları ile alakalı ölçümler kan tahlilleri aracılığı ile yapılır. trombositlerin ömürleri en fazla 10 gündür. Hücrelerin kanın içinde üremesi eski olan hücrelerin dalak desteği ile parçalanmasından sonra olur. Bazı hallerde insan vücudu bu işlemlerin sıralarını kaybeder ve eski olan hücreleri yok etmeden yenilerini üretmeye başlar. Bundan kaynaklı olarak da trombosit hücrelerin yüksekliği oluşur. Yüksekliğin meydana gelmesinden kaynaklı olarak kanda yüksek düzeyde olan trombositler yoğunluklarından kaynaklı olarak pıhtı yapar. Meydana gelen pıhtılar özellikle beyin bölgesine yakın alanlarda ve ana olan damarlarda meydana geldiğinde hasta kişiler felç geçirebilir. Çalışma sistemindeki aksaklıklardan ve bozukluklardan kaynaklı olarak ciddi düzeyde sağlık sorunu zararları oluşturur. trombosit yüksekliği dalak tarafından dengede tutulmaya çalışılır. Dalakta meydana gelecek olan hastalıklar ya da dalağın alınması trombosit yüksekliği ya da trombosit düşüklüğü meydana getirir. İnsanlardan ortalama olarak 150 ila 400 bin arasında trombosit bulunur. Bebeklerde ve çocuklarda bu sayı değişir.

Trombosit Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

  • Dalağın alınması ya da dalağın fonksiyonlarının çalışmaması trombosit yükseliği meydana getirir ve trombosit yüksekliği belirtileri ile kendini belli eder.
  • Kemik iliğinde kırmızı kan hücrelerin aşırı düzeyde üremesi, özellikle kanser tarzında hastalıklarda kaynaklı ortaya çıkar.
  • Demir eksikliği, sağlıksız ve dengesiz şekilde yapılan beslenme sonucunda kişilerde demir eksiklikleri meydana gelebilir. Demir eksikliğin yaşanması trombosit yüksekliği nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır.
  • Kemik iliği iltihaplanmalarında ya da erimeleri; trombositler kemik iliği desteği ile üretilir. Kemik iliği tarafından fazla düzeyde üretilmesi sonucunda trombosit yüksekliği meydana gelir. Yani kemik iliğindeki sorunlar direkt olarak trombosit yüksekliğine sebep olabilmektedir.

Kanda trombosit yüksekliğin nedenleri ne olursa olsun tedavisi yapılması gerekir. Hangi yol ile tedavi edileceği konusunda uzman hekim tarafından altta bulunan nedenleri araştırıldıktan sonra planlanır. Belirtileri dikkate alınır, klinik muayene ve tahliller yapıldıktan sonra gerekli olan tedavi planlaması yapılarak düşürülür. Belirtileri kapsamında nelere yol açar, nasıl tedavi edilir ve tedavisi konusunda nelere dikkat edilir gibi detayları uzman hastasına detaylı şekilde anlatır.

Tedavisi ve Kanda Tahlil Sonuçları

Trombosit yüksekliği tedavisi ve kişilerde hastalığın nasıl tedavi edileceği kapsamında şiddeti ve kişilerin yaşı dikkate alınır. Trombosit yüksekliği 2 farklı şekilde meydana gelir. Tedavisi açısından altında yatan nedenler araştırılmalıdır. Nedenleri bulunduktan sonra kanda trombositlerin yüksekliği düzeltilir. Primertrombosit yükselmelerinde ise küçük dozda kan sulandırıcılar ile tedaviye başlanır. Hastalığın şiddet düzeyine göre antibiyotiklerin kullanımı da istenir. Bu yol ile hastalarda genelde 10 günlük bir süreçte iyileşme meydana gelir. Bazı durumlarda ise trombositin yüksek düzeyde olmasından kaynaklı olarak kanamalar meydana gelebilir.  Bu tarz durumlarda trombosit transfüzyonları verilecektir. Bu ilaçların desteği ile hasta kişilerde iyileşme meydana gelirken aynı sorunların yaşanmaması ya da tekrarlanmaması için uzman hekimin söylediklerine dikkat edilmesi gerekir. Tedavi kapsamında İbrahim Saraçoğlu kürleri kullanımı oldukça faydalıdır.

Referans Değerleri

PLT’nin normal değer aralığı her mikro litrede (litrenin milyonda biri) 150.000 ile 400.000 arasıdır.

PLT sayısı kişiden kişiye ve aynı kişide farklı zamanlarda değişkenlik gösterebilir.

Yaş

Trombositkonsantrasyonu, inci. / L (10 3 hücre / ml)

Çocuklar

Çocuklar

Kızlar

 

218-419

144-449

2 hafta. – 1 ay.

248-586

279-571

1-2

229-562

331-597

2-6

244-529

247-580

6 ay – 2 yıl

206-445

214-459

2 yıl – 6 yıl

202-403

189-394

Yaş

Trombositkonsantrasyonu, inci. / L (10 3 hücre / ml)

> 6 yıl

150-400