Trobosit Düşüklüğü Meydana Geldiğinde Nasıl Beslenmek Gerekmektedir?

Trombosit düşüklüğü meydana geldiğinde beslenme alışkanlıkları değiştirilerek ve diyet yapılarak sorun ortadan kaldırılabilir. Bunun için uzman hekimden yardım almak gerekir.

Trombosit Düşüklüğü Neden Meydana Gelir ve Nasıl Oluşur?

Trombosit düşüklüğü adı verilen sorunun tıbbi anlamdaki adı trombositopenidir. Trombosit düşüklüğü belli başlı sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Dalağın gerekli fonksiyonlarını yerine getirmemesi, kemiklerin ilik kısmında bulunan hastalıklar, kana bağlı olan bağışıklık hastalıkları, düzenli ve aşırı düzeyde alkol kullanımlar, bazı bakteriler ve bazı ilaçlar kanda trombosit düşüklüğü sorununa neden olur. trombosit düşüklüğü belirtileri yüzeysel kanamalar, idrarda kanama, küçücük darbeler ile kanama, kanamanın uzun süre sürmesi ile burun kanaması olarak ortaya çıkar. Bu belirtileri sık şekilde meydan gelir ve belirtileri yaygın şekilde gözlemlenir. Kanın pıhtılaşmasından sorumlu olan trombosit düşüklüğü meydana geldiğinde yaraların kanaması olması gerekli olandan daha uzun bir süre sürer ve pıtılaşmasında gecikmeler meydana gelir. Yapılan tahlillerde her miktolitre kanın içinde 150 ila 350 bin arasında trombosit değerini normal olarak görür. 150 binden daha az olan değerler sonucunda trombosit eksikliği meydana gelir. 20 bin daha az değerlerde yapılan ölçümler trombosir düşüklüğü konusunda tehlikeye işaret eder. Dalağın belli başlı hastalıklardan kaynaklı olarak büyümesi trombosit eksikliği nedenleri içinde yer alır. Düşük trombosit neden kaynaklanır diye araştırma yapılmasından sonra gerekli tedavi sürecine başlanmalıdır. Nende kaynaklandığının belirlenmesi için tam teşekküllü bir hastanede tahlil yapılması gerekir. trombosit düşüklüğü nedenleri aydınlatıldıktan sonra uzman hekimin verdiği değerleri yükseltici ilaçların kullanılması gerekir. Steroitler de bu değerlerin yükselmesine olanak sağlar. trombosit düşüklüğü bitkisel tedavisi de yapılabilmektedir. trombosit düşüklüğü tedavisi konusunda en ideal diyet yüksek protein içerenlerdir. Protein alımı ve bunun bitkisel şekilde olması ek trombositin doğal şekilde vücuda sağlar.

Diyet Tarifleri

Belli başlı bir diyete bağlı kalınarak trombosit düşüklüğü sorunları ile başa çıkmaya olanak sağlayabilir. Bu sorunun ortadan kaldırılması için diyetin demir bakımından da zengin olması gerekir. Demir kanın bir parçası olarak görev yapar. Zaten düşük trombosit değerleri de demir eksikliğine neden olur.

Protein İhtiyacı

Protein ihtiyaçları aktivite değerlerine göre değişmektedir. trombositopeni ile baş etmek için kilo başına 1.6 ile 2 gram protein tüketilmesi gerekir. En ideal olan alınacak olan proteinin gün içine yayılarak alınması işlemidir. Bundan kaynaklı olarak kilonuz 77 günde 136 ila 170 gramprotein gereklidir. Bunu ya 4 öğüne ya da 3 öğüne bölerek almanız gerekir.

Öğün Örneği

Yağsız etleri yumurtalar ve deniz ürünleri protein açısından oldukça zengindir. Bundan kaynaklı olarak yüksek proteinli olan yiyecekler ile alakalı menünüzü 170 gram tavuk, yanında soslu karışık salata ile zeytinyağlı brokoli tüketebilirsiniz. Bu menü protein, lifler ve besin açısından oldukça zengindir. Bu şekilde düzenli beslenme yapmak trombosit düşüklüğü sorununun önüne geçer.

Beslenmede Tüketilecek Olan Besinler

Süt; kalsiyum açısından oldukça zengindir. Bundan dolayı trombosit sayısını yenileme konusunda fayda sağlar. Kalsiyum K vitamini ve süt proteini olan fibrinohen ile birlikte çalışmaktadır. Bu sayede kanda bulunan trombosit seviyesi yükselir. Süt dışında sit ürünleri de bu konuda yardımcı olur.

Nar; narın içeriğinde demir bulunur. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde eksik olan trombositler ile mücadele eder. Bu meyve meyve şeklinde ya da suyu şeklinde tüketilebilir. Zengin olan vitamin içeriği sayesinde düşük olan trombosit sayısını dengeler ve enerji düzeyinin yüksek olmasını sağlar.

Folat içeren yiyecekler; insan vücudunda folat eksikliği ciddi düzeyde trombositlerin azalmasına sebep olur. folat sağlıklı bir şekilde hücre bölünmesi içinde gerekir. Günlük olarak en az 400 mg alınması gerekir. Ispanak, portakal ve kuşkonmaz folat açısından zengin olan ürünlerdir.

Yağsız proteinler; sade ya da yağsız protein kaynaklarının hepsi B12 ve çinko açısından zengindir.  Bu vitaminler düşük trombositlerin değerlerinin yükselmesine olanak sağlar. Diyetlerinizde balık, tavuk ve hindi gibi yağsız ürünlerin tercih edilmesi uygun olacaktır. Diyet boyunca mutlaka dikkatli şekilde hareket etmek gerekir. Bu sayede sağlıklı yaşama adım atılır.

Tahlil Sonuçları Nasıl Olmalıdır?

Yaş K/mm3
0-3 130-400
4-5 180-510
6-12 160-510
13-15 170-405
15 yaş ve üstü 130-400