Gebelik Döneminde Torch Testi Neden Yapılır, Bu Test Ne Tarz Mikropları Aydınlatır?

Torch testi hamilelik sırasında bebeklere geçerek sakatlığa neden olan mikropların tespit edilmesi adına yapılan bir işlemdir. Bu testler sayesinde hastalıklara tanı koyulur.

Torch Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Torch testi gebelik esnasında bebeklere geçerek sakatlığa neden olan mikropların tespit edilmesi adına yapılan bir işlemdir. Bu test sayesinde aynı anda birçok enfeksiyonun araştırılması yapılır. Gebelik dönemlerin gebelerde risk olduğunu düşünen uzman hekim tarafından istenir. Her seferinde rutin şekilde istenmeyen bu test gebelik döneminin ilk 3 aylık sürecinde ya da gebeliğe hazırlık yapılan dönem içinde yapılır. torch testi parmaktan alınacak olan kan ile yapılan testtir. Lanset veya küçücük bir iğne kullanımı ile kan alınır. İğnenin batması kesinlikle can acıtmaz. Torch tahlili gebeliklerde belli başlı sorunlar meydana geldiğinde ve şüphe duyulduğunda istenir. Torch testi ne zaman istenir;

Hamile olan anne adayında torch enfeksiyonlarından bir tanesi ile alakalı herhangi bir şüphe varsa test istenir. Meydana gelecek olan enfeksiyonlar hamilelik dönemlerinde oldukça ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Anne adayından plasentaya geçiş yaparak fetüsün gelişimine etki eder. Yeni doğanlarda konjenital defektlere sebep olur. Gebeliğin 16 haftasında rubella enfeksiyonu, doğmayan bebekler için oldukça büyük riskleri meydana getiri. Hamile kadınlarda rubella enfeksiyonun sempomtaları ve kaşıntı mevcut ise teşhis koymak adına labratuvar testleri gereklidir. Bu enfeksiyonun var olup olmadığının görerek söylemez. Çünkü bu sorunda diğer enfeksiyonlar ile semptomları göstermektedir. Bebeklerde enfeksiyonlara ait olabilecek şüpheli belirtiler meydana gelirse test yeni doğan bebeklerde de istenebilir. Bu belirtiler;

  • Havale
  • Zekâ gerilikleri
  • Sağırlık
  • Gebelik yaşına göre küçük bebek
  • Katarakt
  • Kalp defektleri
  • Sarılık
  • Düşük trombosit durumu

Torch Testi Sonuçları

Tahlillerden çıkacak olan sonuçlar negatif ya da pozitif meydana gelir. Pozitif sonuçlar IgM ve IgG antikorlarının kişide taranmış olan enfeksiyonlardan bir ya da birkaç içinde olduğu anlamına gelir. Negatif olan sonuçlar normaldir ve IgM antikorlarının var olmadığı anlamına gelmektedir. IgM antikorları varsa ya da yakın zamanlı olan bir enfeksiyonun olduğunu göstermektedir. Yeni doğmuş olan bebeklerde antikorlar için yapılan test pozitif ise enfeksiyonun doğrulanması adına daha çok test istenir. Hamilelik döneminde anne adayında IgM antikorları için test yapıldıysa ve pozitif çıkmışsa enfeksiyonun doğrulanması içinde daha çok test yapılır. IgM antikorlarının bulunmasının farklı nedenleri olabilir. Yapılacak olan diğer testler nasıl bir tedavi uygulanması gerektiği konusunda uzmana yardımcı olur. Hamile anne adaylarında IgG antikorlarının var olması geçmiş dönemlerde meydana gelmiş bir enfeksiyona işaret edebilir. Antikor seviyelerinde karşılaştırma yapılabilmesi için 2 hafta sonrasında bir kan testi daha yapılır. Değerlerde artış mevcutsa enfeksiyonun yakın zamanlı olduğu anlamına gelir. Enfeksiyona tanı koyulmuşsa gerekli olan tedavi şekli uzman hekim tarafından belirlenir.

TORCH Hastalıkları Nelerdir?

T – Toksoplazmoz; insan vücuduna ağız yolu ile girecek olan parazit toksoplazmoz mikrobundan kaynaklı oluşan enfeksiyondur.   Genelde çiğ ve yıkanmamış meyve, sebze ve etten geçer. Özellikle kedi dışkısı ve kedi kumu desteği ile temizlenen gıdaların tüketilmesinden de enfeksiyonun kapılma ihtimali vardır.

O; hamilelik dönemlerinde bebeklerde meydana gelecek olan fiziksel sorunları içeren mikroplardır. Kızıl hastalığı, bel soğukluğu, suçiçeği ve kabakulak bu soruna yol açan mikroplardır.

R  – Rubella; kızılcık olarak bilinen bu sorun ciddi düzeyde sakatlıklara yol açabilecek olan bir mikroptur. Özellikle hamilelik dönemlerinin ilk 2 aylık sürecinde bu mikrobun kapılması düşüklere neden olur.

C – CMV; bu mikrop yetişkin kişilerde grip tarzı belirtiler ile meydana gelir. Fetusta işitme sorunlarına ve epilepsiye neden olur.

H – Herpes Simpleks;  sinir sistemi ile alakalı şiddetli düzeyde belirtiler bebeklerin yaşamlarının ikinci haftasında meydana gelir.

HIV; AIDS’e sebep olan bir virüstür. Bu sorun için gerekli bir tedavi bulunmaz.