Tiroid Tahlili İçin Yapılacak Olan İşlemler Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Tiroid bezi tahlili birçok sonuca da net şekilde ulaşmaya olanak sağlar. Yapılan uygulamalar sonucunda mutlaka uzman hekim tarafından gerekli olan tedavi süreci planlaması yapılır.

Tiroid Tahlili İçin Hazırlığı ve Normal Değerleri

Birçok hastalığın sebebine neden olan tiroid hastalığında birbirinden farklı testlerin uygulanması yapılır. Tiroid bezi tahlili birçok sonuca da net şekilde ulaşmaya olanak sağlar. Tiroid bezlerinin çok fazla hormon üretmesinden kaynaklı hipertiroidi az hormon üretmesinden kaynaklı da hipotiroidi ortaya çıkar. Sağlıklı şekilde yaşayan bir insan vücudunda ne düzeyde hormon olması gerektiği konusunda kan tahlili tiroid işlemleri ile anlaşılır. Tiroid tahlili nasıl yapılır kapsamında kişilerden kan alım işlemi yapılır. Kan içinden yapılacak olan tahlil sayesinde değerleri ortaya çıkar. Kan değerleri dikkate alınarak yapılan işlemde hormonlar şu şekilde sıralanır; TSH hormonu, T3 ile T4 hormonlarıdır. Yapılan tiroid tahlili ve ultrason çekimleri gerekli olan bilgilerin ve tümörlerin belirlenmesini sağlar. Tiroid uyarma olarak adlandırılan hormon TSH testlerinde, uyarıcı olan hormonun değerleri ölçülmektedir. Tiroid bezinde olan sorunlar az veya çok çalışması tarzındaki durumlar yapılan bu tahlil ile meydana çıkar. TSH tahlilleri sonrasında meydana çıkacak olan etkenler araştırılır ve beklenmeden tedavi sürecine de geçilir. Kan tahlilinde tiroid değerleri ölçümü için bebeklerde topuktan alınacak olan kanlar ile yapılır. Kadınlarda ise tiroid tahlili normal değerleri ölçümü için koldan alınan kan örneği kullanılır. Adetliyken tiroid tahlili yapılır mı kapsamında bu durum değerlerin değişmesine olanak sağlamaz. Tiroid tahlili aç karnına mı yapılır mı kapsamında da genelde aç karına yapılması tercih edilir. Tiroid tahlili değerleri işlemlerinin belirlenmesi neden yapılır;

 • Tiroid bezinin normal bir şekilde çalışıp çalışmadığını belirlemek adına
 • Kabızlık, aşırı düzeyde kilo ve saç dökülmesi durumlarında
 • Kilo kaybı, kalp çarpıntısı, uyku sorunu ve terleme sorunlarında
 • Doğuştan bu yana kadar tiroid sorunu olan kişilerde

TSH değerleri aşağıdaki gibi olmalıdır;

 • Yetişkinlerde 0,4-4,2 mcU/mL
 • Çocuklarda 0,7-6,4 mcU/mL
 • Yeni doğan bebeklerde 1-39 mcU/mL

T4 Hormonu Normal Değerleri;

 • Yetişkinlerde:4-11.5 mcg/dL
 • Çocuklarda: 4-13.3 mcg/dL
 • Yeni doğanda:8-22.6 mcg/dL

T4 Hormonu Normal Değerleri;

 • Yetişkinlerde:80- 2.00 mcg/dL
 • Gençlerde 12- 23 yaş: 8- 2.13 mcg/dL
 • Çocuklarda:05-2.05 mcg/dL

Uygulama Aşaması

Hastanelerde bulunan nükleer tıp kısımlarında ayakta yapılacak olan uygulamalardan önce radyonüklidi hap ya da sıvı enjekte edilmesi yapılır. Uygulamada sadece ama sadece tarama işlemleri yapılacaksa enjeksiyon ile bir madde verilecektir. Sıvı ya da hap alımlarında 6 ila 24 saat beklemeli sonrasında işlemler uygulanmalıdır. Bu iki uygulama beraber yapılacaksa uzman hekimler bu konuda detaylı şekilde bilgilendirme yapılır. Yapılacak olan bu tarama işlemlerinde hasta kişi muayene masasına yatırılır. Boyun bölgesinin tamamen ortaya çıkartılması için baş bölgesi arkaya yaslanılır. Daha sonrasında 3 farklı bölgeden fotoğraf çekim işlemine başlanılır. Bu uygulama esnasında mutlaka sabit şekilde kalınması gerekir ve işlemler yaklaşık olarak 30 dakika boyunca sürer. Taramadan sonra kullanılacak olan tiroid ilaçlarının tekrardan alınıp alınmaması konusu uzman hekim tarafından belirlenir. İşlemler esnasında insan vücuduna alınacak olan radyoaktif iyotlar insan vücudundan idrar yolu vasıtası ile dışarı atılacaktır. Ayriyeten bu ilacın alınmasından sonra mutlaka bol su tüketilmesi gerekir. Bu süre zarfında 48 saate kadar idrar ihtiyacı giderimi yapıldıktan sonra su tüketimin yapılması devam edilmelidir.

İşlemlerden Sonra

Uygulamanın yapılmasından 7 gün süresince iyot içeriği olan gıdalardan kesinlikle uzak kalınması gerekir. Bunlar su yosunları, süt ürünleri, laminarya, kabuklu deniz hayvanları ve iyonize tuz içeriği olan baharatlardır. Uzman olan hekimler tarafından tiroid ile alakalı taramalar sonucunda alınan görüntülendikten sonra rapor durumuna getirilir ve yapılması gerekenler sunulur. Normal bir tarama işlemlerinde tiroidin büyüklüğü konusunda herhangi bir anormal durum bulunmamalı ve rengi de homojen şekilde kalmalıdır. Anormal bir durum mevcutsa da hipertiroidi ya da guatr tespiti yapılır.