Tahlil Nedir, Tahlil Çeşitleri Ve Amaçları Nelerdir?

Tıbbi anlamda tanı koyulması amacı ile yapılan analiz yöntemlerine tahlil adı verilmektedir. Tıbbi anlamda birçok tahlil yapılır. Tahliller belli başlı hastalıkların teşhis edilmesinde ve takip edilmesinde kullanılır. Uzman hekimler şüphe duydukları hastalıklar için kişilerden farklı farklı tahliller isterler. Bu tahlillerin arasından en sık istenenleri;

  • Kan tahlilleri; kan tahlilleri genelde 12 saat açlık ile yapılan tahlillerdir. ELİSA, biyokimya, hormon, hematoloji gibi testler sık şekilde yapılan testler içinde yer alır.
  • İdrar tahlilleri; idrar ile yapılan mikrobiyobik ve biyokimyasal olan tahlillerdir. Bu tahlillerin için en sık yapılanları biyokimyasal, mikrobiyolojik, idrar kültürü ve tam idrar tahlilleri yer alır.
  • Radyolojik tahliller; direkt grafiler, PET, tomografi, bilgisayarlı tomografi, emar ve ultrason sık yapılanlardır.
  • Mikroskopi tahlilleri; gaita, sperm ve idrar sık şekilde yapılan mikroskopi tahlilleridir.
  • Kardiyolojik tahliller; anjiyografi, EKG, eforlu EKG ve eko sık şekilde yapılır.
  • Patoloji tahlilleri; genelde yapılan biyopsi sonrasında kanser tanılarının koyulması adına yapılan tahlillerdir. Smear testi en sık yapılan tahlildir.

Tahlil Amaçları ve Hangi Durumlarda Tahlil Verilir?

Kan Tahlilleri Niçin Yapılır?

Kan tahlillerinin yapılmasının asıl amacı uzman hekimlerin hasta ile alakalı düşünmüş olduğu teşhisi doğrulamaktır. Kan tahlilleri yapılan klinik muayene, görüntülemek işlemleri ve idrar tahlilleri ile beraber yapılarak değerlendirilmektedir. Kan tahlilleri kişilerin yaşlarına, cinsiyetine, kanın ne zaman alındığına, mevsime ve saat göre farklı şekillerde değerlendirilir. Yapılan kan tahlilleri hastaların o andaki durumları ile alakalı detay verirken, sağlıklı bir kişide ilerleyen zaman içinde yaşanabilecek olan sağlık sorunları ile alakalı da detay verir. Bu sayede yaşanacak olan hastalıkları ile alakalı olarak erken dönemde tedbir alınabilmektedir. Hastalar da klinik muayene yapılmadan, diğer tanı tetkikleri kullanılmadan sadece kan tahliline göre tanı koyulma işlemi yapılmaz. İnsanlar arasında da kan tahlilleri çeşitli ve farklı olarak bilinir. Hatta uzman hekim hastasında bir hastalık ile alakalı şüphe duymuşsa birden fazla kan tahlili testi de isteyebilir. Örneğin;

Genel olarak yapılan biyokimya testlerinin içinde, karaciğer, kolestrol, üre ve kan şekeri gibi farklı sorunlar ile alakalı bilgi verilen testler de yapılabilmektedir. Kan sayımı tahlilleri ile alyuvarlar, akyuvarlar, hematokrit, trombositler, hemoglobin tarzında testler de istenebilir. Bundan dolayı da yapılacak olan kan tahlillerinde farklı tüplere kan alınır. Farklı yöntemler ve farklı cihazlar ile gerekli ölçümler alınan kan tüpleri yardımı ile yapılır.

İdrar Tahlilleri Niçin Yapılır?

İdrar tahlilleri sağlık durumlarının değerlendirilmesi, tanı koyulması ve belli bire hastalığın takip edilmesi için yapılan işlemlerdir.

Sağlık durumunun değerlendirilmesi için; rutin kontrollerin yapılmasında, gebelikte, cerrahi müdahaleler öncesinde her şeyin yolunda olup olmadığı ile alakalı yapılır.

Tanı koyulmasında; idrarda kan olması, sık şekilde idrara çıkma, idrara çıkarken ağrı hissetme, bel, sır ve karın ağrısı olduğunda tanı koymak adına yapılan tahlillerdir.

Hastalıkların takip edilmesinde; idrar alındığında kendini belli eden hastalıklara tanı koyulduktan sonra bu hastalığın tedavisini yapmak ve takibini yapmak adını tahlil yapılır.

İdrar tahlili yaptıracak olan kişilerin kullandığı bir ilaç varsa mutlaka tahlili yaptırmadan önce uzman hekime söylemesi gerekir. Çünkü belli başlı ilaçların idrarın rengini değiştirebilmektedir. Bu ilaçlar içinde, vitaminler ve rifampinifenitoin yer almaktadır. İdrar söktürücü kullanan kişilerinde idrar tahlili yaptırmadan önce bu ilacı bırakması gerekir. Özellikle kadınlar regl dönemi içinde ise uzman hekime bunu belirtmelidir. İdrara karışacak olan alyuvarlar uzmanın yanlış tanı koymasına sebebiyet verir.