Spot İdrarda Protein Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

Spot idrar tahlili 24 saat boyunca kişinin yaptığı idrarın toplanması sonucunda yapılacak bir test olmaktadır. Sağlıklı bir insanın 150 mg’ı geçmemesi ve gebelikte ise 300 mg’ı geçmemesi gerekiyor.

Spot İdrarda Protein

Spot idrar 24 saatlik idrarın toplanması sonucunda elde edilen sonuçlar olmaktadır. Spot idrar tahlilinin istenmesi sonucunda protein değerlerine bakılacaktır. Protein ve kreatinin yüksek çıkması proteinüri olarak adlandırılan protein kaçağı anlamına gelmektedir. Bu durum daha çok gebelerde yüksek olarak çıksa da normal bir insanın protein kaçağı olması bazı rahatsızlıklar sonucunda oluşacaktır.

Yapılacak olan 24 saatlik idrar tahlilinde böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi için gerçekleşecektir. Ayrıca kişilerin kreatinin seviyesine de bakılacaktır. Spot idrar 24 saatlik idrar tahlili olarak da adlandırılmaktadır. Bunun yapılma nedeni hastanın ilk olarak yaptırdığı normal idrar tahlilinde protein seviyesinin yüksek çıkması sonucunda hastadan istenecektir.

Günün her saatinde idrardan atılan maddeler farklı olacaktır. Bu nedenle de kişinin 24 saat boyunca idrarı izlenmesi gerekebilir. Böylelikle hangi saatte ne kadar idrarında protein kaçağı olduğu tespit edilecektir.

Spot İdrar Tahlili

24 saatlik idrar tahlilinin toplanması için kişinin sabah ilk tuvalete çıktığı zaman idrar örneği alınarak başlanacaktır. Bu ilk idrarından sonra günün ilerleyen zamanlarında da idrar örneği alınır. Sabah sonrasında yapılacak olan bütün idrarından örnekler alınacaktır. Kişinin idrar yaparken çok dikkat etmesi ve idrarını asla unutmadan verilecek olan kabın içerisine yeterli miktarda yapılmasına özen göstermelidir. Bu idrar testi daha çok günün hangi saatinde ilk olarak yaptıysa ertesi günün saatine kadar yapılması gerekmektedir.

Bu testi yapmak için illa hastane ortamında bulunmanız gerekmiyor. Evinizde de bir kabın içerisine yapabilirsiniz. İdrar yapımı sonrasında laboratuvar ortamı içerisinde tahlil yapılacaktır. Bu nedenle de ev ortamında günün son idrarını yaptıktan sonra vakit geçirmeden laboratuvara götürüp test etmelisiniz.Bu test yapılırken yememeniz ve içmemeniz gereken maddeler olacaktır. Bunları sizlere doktorunuz hastalığınızın teşhisinde önemli olması nedeniyle sizlere belirtecektir. Alkol tüketmemeniz bu test için çok önemli olacaktır. 24 saat içerisinde ortalama olarak 1.5 ile 2 litre arasında değişen bir idrar biriktirmeniz çok önemlidir.

Daha çok proteinsiz gıdalar, salça ya da domates gibi idrar rengini değiştirecek besinler, vanilyalı ürünlerin yenmemesine kişinin dikkat etmesi gerekmektedir. Hazır ve işlenmiş gıdaların tüketiminden de uzak durmalısınız.

Spot İdrarda Protein Değerleri

Sağlıklı bir insanın idrar tahlili yapılması durumunda gün içerisinde en fazla 150 mg protein bulunması normal olarak kabul edilmektedir. Eğer ki bu miktardan daha yüksek olması durumunda bir takım hastalıklardan kaynaklanacak olduğundan şüphelenir. Gebelikte ise protein kaybı en fazla 300 mg olarak kabul edilmektedir. Daha fazla olması durumunda gebe kadınlar için riskli olmaktadır. Ayrıca idrar tahlilinde protein atıımında albümin de söz konusu olacaktır. Sağlıklı bir insanın idrarında kaybettiği proteinin %30 kadarı albümin olmaktadır.

Yaş Aralığı Referans Aralığı
0 – 1 Yaş 14 – 60 mg
1 – 2 Yaş 17 – 85 mg
2 – 4 Yaş 20 – 121 mg
4 – 10 Yaş 26 – 194 mg
10 – 16 Yaş 29 – 238 mg
16 Yaş Üstü 150 mg
Gebelikte 300 mg

Gebelikte isteneceği gibi aynı zamanda da idrar yolu enfeksiyonlarının tanısını koymak ya da böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla istenecek bir test olmaktadır. Protein değerleri arasında olmayıp daha yüksek çıkması sonucunda doktor proteinüri hastalığından şüphelenecek ve kesin tanıyı koymak amacıyla 24 saatlik olan spot idrar testini isteyecektir. Böbrek hastalığı ya da böbrek hasarı olan hastaların bu testi rutin kontrollerinde mutlaka yaptırması gerekmektedir.

Spot idrarda protein yüksek çıkması durumunda bazı hastalıklara işaret edecektir. Özellikle de gebelik dönemi içerisinde gebelik zehirlenmesi olacağı gibi ayrıca sağlıklı kişilerde ise protein fazlalığı sonucunda şu hastalılar görülebilir.

  • Amiloidoz,
  • İdrar yolu enfeksiyonları,
  • Diyabet;
  • Zehirlenme;
  • Hipertansiyon;
  • Böbrek enfeksiyonu.

Protein artış miktarı ayrıca böbrek hasarı ile de yakından alakalı olmaktadır. Sistemik lupus eritematozis gibi sonuçlar da olacağından glomerulonefritler tanısını koymak için her zaman 24 saatlik idrar tahlilinin istenmesi gerekebilir.