Sedimantasyon Hızı Düşürmek İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Sedimantasyon hızının düşürülmesi adına hastanın beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Beslenme düzeni içinde kullanılacak olan besinler oldukça büyük faydalar sağlar.

Sedimantasyon Nasıl Düşürülür ve Normal Değerleri Nelerdir?

Sedimantasyon testine kısaca ESR testi adı verilir. ESR testi eritrositlerin yani kırmızı kan hücrelerinin kan ile dolu ince ve uzun bir tüpe düşme hızını ölçmektedir. Tüp içinde bulunan eritrositler yavaş şekilde düşer. Bunun yanı sıra kişi vücudunda bir enflamasyon olduğunda, kan içinde bazı proteinlerin değerlerin artmasından dolayı da yükselir.. İnflamasyon durumu meydana geldiğinde insan vücudu tarafından üretilmekte olan önemli proteinlerdir. Eritrositlerin değerleri ne kadar hızlı şekilde düşerse, sedimentasyon değeri de o kadar yüksek olur. Normal sedimantasyon değerleri;

Yaş

Normal Aralıklar

(mm / saat = saatte milimetre)

50 yaşın altında erkekler

 

50 yaş üstü erkekler

 

50 yaşın altındaki kadınlar

 

50 yaş üzeri kadınlar

 

Yeni doğan

0 – 2 mm / saat

Yeni doğan Ergenliğe

3 – 13 mm / saat

Negatif Gebelik Yetişkinliği

0-20 mm / saat

Gebelik 1. Trimester

4 – 57 mm / saat

Gebelik 2. Trimester

7 – 47 mm / saat

Gebelik 3üncü Trimester

13 – 70 mm / saat

Sedimantasyon Nasıl Azaltılır?

Kanser Diyeti; sedimantasyon yüksekliği nasıl düşürülür kapsamında bu diyetin temel amacı tedaviye destek sağlamaktır. Özellikle antioksidanlar bakımından zengin ve sağlıklı besinler diyetinize eklemek istenir. Antioksidanlar vücudun her tarafında bulunan, hücrelere zarar vermekte olan serbest radikallere saldırır. Antioksidan açısından zengin besinler kanser hücrelerinin büyümesinin önüne geçer. Antioksidanlar bakımından zengin gıdalar içinde;

 • Tatlı patates
 • Biberiye
 • Soya ürünleri
 • İncir
 • Fındık
 • Zerdeçal
 • Sarımsak
 • Mantar
 • Domates
 • Lahana
 • Üzüm
 • Havuç
 • Avakoda gibi sebze ve meyveler yer alır.

İltihap Diyeti; bazı yiyecekler ve bazı beslenme şekilleri insan vücudunda var olan iltihabın azalmasına olanak sağlar. Bu sayede sedimantasyon yüksekliği de bitkisel şekilde düşürülür. Hatta Dr. Feridun Kunak sedimantasyon yüksekliği düşürme yolları konusunda bir programda hasta sorularını da yanıtlamaktadır. Özellikle Omega-3 yağ asitleri ile zeytinyağı tüketmek vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır. Bunların mümkün olduğunca fazla kullanılması gerekir. Sedimantasyon yüksekliği sorununa doymuş yağ asitleri, trans yağ içeren besinler ve basit rafine şekerler içermekte olan gıdalar fayda sağlamaz. Hatta yükseltebilir. Özellikle enflamasyon vakaları bunlardan kaçınmalıdır.

Diğer Besinler


ZENCEFİL

Zencefil; bileşenleri sayesinde insan vücudundaki ağrıya sebep olan prostaglandinleri de azaltır.


ZERDEÇAL

Zerdeçal; , karaciğeri koruyarak vücutta bir antioksidan olarak çalışmaktadır. Enflamasyon ile mücadele etmek adına histamin düzeylerini düşürme konusunda yardımcı olur.


ARNAVUT BİBERİ

 

Arnavut biberi; sedimantasyon yüksekliği sorununa neden olan, iltihaplanma sürecine katkı sağlayan COX-2 enzimini bloke etmektedir.


KEKİK

Kekik; serbest radikallerin üretimlerini inhibe eder. Bedende bulunan hasarları ile savaşmalarına yardımcı olur. Sahip olunan az düzeydeki serbest radikal daha az iltihaplanma yaşamaya olanak sağlar.


SARIMSAK

Sarımsak; içeriğinde bulunan çeşitli kükürt bileşiklerinden kaynaklı anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal özellikleri bulunur. Sarımsak insanda kalp krizi riskini en alt düzeye indirir ve kanser ile savaşmaya destek olur.


SU

Su Tüketimi; vücutta bulunan iltihapların ortadan kaldırılması adına gün içinde yaklaşık olarak 2 litre su tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilir. Özellikle iltihap süreçlerinde su tüketiminin önemi de artmaktadır. Gebelik varsa, emzirme dönemi içinde bulunuyorsanız ve fiziksel açıdan aktifseniz 2 litreden daha çok su tüketimi yapmalısınız.

Egzersiz; her gün düzenli şekilde yapılacak olan spor sayesinde bağışıklık sisteminde kuvvetlendirme sağlanır. Bu sayede iltihaplanma süreci de hızlanması da ortadan kayboılur. Egzersiz alışkanlık haline getirilmesi gereken bir detaydır. Haftanın her günü yapma olanağı olmayan kişilerin en az haftada 4 gün yapmaları gerekir.