Rubella Testi Nedir, Gebelik Dönemlerinde Ne Zaman Yapılmalıdır?

Rubella testi kızamıkçık enfeksiyonun gebelik dönemi içinde var olup olmadığını belirlemek adına yapılır. Bu sorun belli başlı belirtiler ile kendini gebelikte belli eder.

Rubella Testi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Rubella testi kapsamında yapılan IgG ve IgM testleri kızamıkçık olarak bilinen enfeksiyona karşı vücutta bağışıklığının olup olmadığının belirlenmesi adına kullanılır. Rubella IgG testi eski dönemlerde kızamıkçık sorunu geçirilip geçirilmediği ya da kişilerin bu hastalığın aşısını olup olmadığını belirlemek için yapılır. Rubella IgM testi de kızamıkçık enfeksiyonun o anda geçirildiğini gösteren bir testtir. Kızamıkçık sorunu damlacık enfeksiyonu ile direkt olarak temas halinde insandan insana bulaşabilir. Hasta kişilerin hapşırması sonucunda bulunduğu ortama yayılan, kızamıkçık hastalığı virüslerini taşıyan damlacıklar solunum yolu ile bulaşır. Bu şekilde insan vücudunda enfeksiyona sebebiyet verir. Gebe kalmak isteyen ve bunu planlayan anne adaylarında kızamıkçık hastalığına karşı bağışıklık durumunun var olup olmadığını belirlemek adına yapılan testtir. Ayrıca bu test aşağıdaki nedenlerden kaynaklı olarak da yapılır;

 • Gebelik sırasında döküntülü ve ateşli hastalık geçiren anne adaylarında rubella IgG ve IgM antikoru düzeylerine bakılır
 • Konjenital rubella sendromu ile alakalı belirtiler göstermekte olan yeni doğanlarda bu testi yapmak gerekir. Değerlerin yüksek ya da düşük çıkması sonucunda tedavi planlanır.

Rubella IgG ve IgM Antikoru Testi Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

Pozitif rubella antikoru; yapılan antikor testi sonucu yüksek yani pozitif ise kızamıkçık enfeksiyonun var olduğunu gösterir.

Negatif rubella antikoru; yapılan antikor testi sonucu negatif ise kızamıkçık enfeksiyonun var olmadığını gösterir.

Hamile kalmayı planlayan kişilerde hamilelik öncesinde rubella testi yapılması gerekmektedir.  Anne adayının hali hazırda vücudunda bu enfeksiyon bulunmuyorsa ve vücudunda bu enfeksiyonlara karşı bağışıklığı yok ise aşısı yapılmalıdır. Aşıdan bir ay sonra gebelik yaşamak daha sağlıklı olacaktır. rubella enfeksiyonu sorunları yapılacak olan rubella testi ile ortaya çıkar. Öncesinden bu hastalık belli başlı belirtiler ile kendini belli eder.

 • Baş ağrısı
 • Kırgınlık
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Nezle
 • Konjuktivit
 • Ateş
 • Yüz bölgesinden başlayarak gövdeye doğru yayılacak olan makülopapüler döküntüler
 • Eklem ağrıları
 • Servikal olan, yaygın ve hassas lenfadenopati ( boyun bölgesinde bulunan lenf bezlerinde şişmeler )
 • Suboksipital, postauriküler

Bu tarz belirtiler meydana geldiğinde hemen uzman hekime başvurmak gerekir. Yapılacak olan test ve tetkiklerden sonra gerekli olan tedavi planlama işlemleri yapılır. Bu süreçte uzman hekimin söylediklerinin dışına çıkılmaması da çok önemlidir.

Gebelikte Yapılan Tahlilleri

Anne adayında enfeksiyonun teşhis edilmesi;

Şüpheli olan hamileliklerde teşhis yapılması için rubellanın pozitif olarak saptanması gerekir. Şikâyetlerin başlamasından sonra yapılacak olan testte olması bu enfeksiyon ile alakalı 4 kat artış gözlemlenmişse sorun mevcuttur. Sorunun saptanması ile ne düzeyde olduğuna bakılarak gerekli olan tedavi planlaması yapılır.

Fetusta enfeksiyonun teşhis edilmesi;

Fetusta enfeksiyonun tanısının koyulması kanında bulunan IgM antikorunda, koryon villusunda ya da amnion sıvısında virüsün gözlemlenmesi gerekmektedir. Yapılacak olan testlerin tamamı fetusa enfeksiyonun bulaştığını işaret etse bile fetusa gelebilecek olan zararların ne düzeyde olduğunu belirleyemez. Testlerin negatif çıkması sonucu da her daim enfeksiyonun var olmadığını garanti de etmemektedir.

Hamileliğin sonlandırılması işlemi;

Gebelik döneminde bu sorunun saptanması ve ilk 12 haftası içinde fetusun önemli düzeyde bu enfeksiyondan kaynaklı olarak zarar görmesi riskinden kaynaklı hamileliğin tamamen sonlandırılması uzman hekim tarafından önerilir. 13 ila 16 hafta aralığında fetusa bu enfeksiyonların tamamen geçtiğini gösterecek olan tanı yöntemlerinden faydalanılır ve çıkan sonuca göre tedaviler ile alakalı karar verilir. 16. hafta hamilelikten sonra fetusun bu sorundan etkilenme riski daha düşüktür. Bu haftadan sonra anne ve baba adayı oluşabilecek olan riski göze almak istemezse hamilelik uzman hekim onayı ile de sonlandırılabilir. Bunların yapılabilmesi için tüm tetkik ve tahlillerin detaylı bir şekilde yapılması gerekmektedir.