RDW Değerlerinde Meydana Gleen Düşüşler Neden Ortaya Çıkar?

RDW yani kırmızı kan hücrelerinde meydana gelen düşük değerler oldukça yüksek düzeydeyse bu bir hastalığa işaret eder. Hastalığın ne olduğunun anlaşılması adına uzman ek testler ister.

Rdw Düşüklüğü Nedir ve Normal Referans Aralıkları Nelerdir?

RDW kırmızı kan hücrelerin kısaltmasıdır. Alyuvarların farklılık göstermesi anlamına gelir. Kırmızı kan hücreleri insan vücudunda oksijen taşımaya olanak sağlamaktadır. Rdw sd düşüklüğü ya da Rdw düşüklüğü elektronik aletleri ile laboratuvar ortamında test edilir. Rdw düşüklüğü ve yüksekliği olmaması adına değerlerin normal seviyelerde olması gerekir.

Bu aralıklar testin yapılacağı laboratuvara göre değişkenlik göstermektedir. Laboratuvarda kullanılan cihazlara göre değişkenlik gösterdiği için test sonuçlarının uzman hekim tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır. Kırmızı hücre dağılımı genişliği (RDW), hücrenin boyutundaki ya da kırmızı kan hücresi hacminde olan değişiminin ölçülmesine olanak sağlayan bir parametredir.  Kırmızı hücre boyutunda bulunan farklılıklara (anizositeroz), yani yüksek düzeydeki Rdw adı verilir. Tam kan sayımları rapor edildiği zaman periferik kan yayma ölçmesinde belirgin düzeyde anizosiyoit beklendiği takdirde yükselmektedir. Kırmızı kan hücrelerin normal değerleri testin yapılacağı hastane ve laboratuvara göre değişir. Bunun nedeni kullanılan cihazlardır. Normal Rdw değeri;

  • RDW-SD 39-46 fL 
  • RDW-CV Yetişkinlerde% 11.6-14.6

Kırmızı Kan Hücresi Değerleri Neden Düşer?

Düşük kırmızı kan hücresi değeri % 10,2’nin altındaki kırmızı kan hücrelerinin var olan boyutlarında az düzeyde değişim meydana geldiği anlamına gelir. Rdw düşüklüğü sorunun bir nedeni de  makrositer anemidir. Makrositer anemi hastalığında yeterli miktarda kırmızı kan hücresi insan vücudunda bulunmaz. Kırmızı kan hücrelerinin üretimi vardır ama var olan hücrelerden daha büyüktür. Anormal düzeyde hücreler vardır. Bu hastalıkta kırmızı kan hücreleri büyüklüğü ya hep büyüktür ya da hep küçüktür. Bundan kaynaklı olarak Rdw düşüklüğü meydana gelir. Rdw düşüklüğü neyi gösterir, hücrelerin az da olsa değişikliğe uğradığına işaret eder. Makrositer anemi normal düzeyin altında hücre bulunur. Rdw düşüklüğü sorunu yaşayan kişilerin merak ettikleri sorulardan bir tanesi de bu sorunun meydana çıkardığı semptomlar ve belirtilerdir. Belirtiler ve semptomlar ortaya çıkmayabilir. Bu hem hastalıktan hem de hastalığın özelliklerinden kaynaklı ortaya çıkmayabilir. Bundan dolayı Rdw de düşüklük olup olmadığı ile alakalı en detaylı bilgiyi testler verecektir. Bu testler sayesinde detaylı şekilde uzman hekimden bilgi alınabilir. Zaten test sonuçlarının da kesinlikle uzman hekim tarafından yorumlanması gerekir.

İnsanların genelde test sonuçlarını kendileri tarafından ve çevredeki kişiler tarafından yorumlama yapması psikolojik anlamda sıkıntılara yol açar. Özellikle anemi gibi sorunlarda hasta kişilerde genelde psikolojik destek sağlanması uzman hekimler tarafından sık şekilde istenir.

Tedavisi

Kırmızı kan hücresi değerlerinin belirlenmesi sonucunda alınan test sonuçlarında gözlemlenen düşüklükler ya da yükseklikler küçük çaplıysa bu bir sağlık sorunun olmadığı anlamına gelebilir. Yalnız alınan sonuçlarda düşüklükler ve yükseklikle dikkate alınması gereken düzeyde farklılıklar gösteriyorsa kesinlikle önemli bir soruna işaret edebilir. Bu aşamada önemli olan sayımın değerlerinin değişmesine neden olan soruna ulaşmaktır. Yani uzman hekimler altta yatan nedenleri araştırır. Bunun içinde ek tahliller, testler ve görüntüleme tetkikleri kullanılabilir. Alınan tüm sonuçlar hep beraber yine hekim tarafından yorumlanır. Bu yorumlamalar kesinlikle hasta tarafından yapılmamalıdır. Altta yatan nedenin belirlenmesinden sonra kesinlikle tedaviye aksatılmadan devam edilmesi gerekir. Bu değerin düşmesi ya da yükselmesine neden olan sağlık sorunları genelde tedavi edilme özelliğine sahiptir. Uzman hekim tarafından yapılacak olan tedavi planlaması ile kısa süre içinde değerlerin normale dönmesi sağlanır. Yalnız tedavi aşamasında ilaçların düzgün, aksatılmadan ve saatinde alınması gerekir. Ayrıca beslenme konusunda uzmanların söyledikleri dikkate alınmalı ve bunların dışına çıkmanda hareket edilmesi gerekir. Tedavi kapsamında önemli olan diğer bir detay da sağlık kontrollerinde aksatılmamasıdır. Sağlık kontrolleri aksatıldığı zaman sağlıklı bir yaşama devam etmek mümkün değildir. Bu hücrelerin normal seviyeye dönmesi ile hasta kişilerin bağışıklık sistemleri eski dönemdeki kadar sağla bir yapıya sahip olur.