Kan İçinde RBC Değerlerinin Yükselmesi Nelere Sebep Olmakltadır?

Eritrositler insan vücudunda bağışıklık sistemini destekleyen hücrelerdir. Bu hücrelerin kan içinde sayılarının yükselmesi ya da düşmesi belli başlı hastalıklara işaret ediyor olabilir.

Kanda Eritrosit Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Eritrositler yani kırmızı kan hücreler insanlarda ile memelilerde çekirdeksiz, homojen bir protoplazma sahip olan hücrelerdir. Eritrostlerin yapılarında stroma ayırt edilir, hücre iskeleti ve yüzey tabakası kabuktan meydana gelir. İnsan vücudunda eritrositleri de sodyumdan daha fazla potasyum bulunur. Kuru eritrositlerin hemen hemen % 90`lık kısmı hemoglobin, kalan % 10`lık kısmı diğer proteinler, glikoz, lipidler ve mineral tuzlardan meydana gelir. Fizyolojik ve klinik olan laboratuarların yardımı ile otomatik olarak çalışan elektronik cihazların destekleri ile mikroskop altında kandaki kırmızı kan hücrelerinin sayısının belirlenmesi yapılır.

Yapılacak olan bu incelemede kanda eritrosit yüksekliği ya da eritsosit düşüklüğü olup olmadığı ortaya çıkartılır. 1 mm 3 kan içinde erkeklerde yaklaşık 5.000.000 kırmızı kan hücresi, kadınlarda yaklaşık 4.500.000 bulunur. Yeni doğanlarda eritrosit sayısı yetişkinlerden daha fazladır. Kanın içinde yer alan kırmızı kan hücrelerinin sayısı değişebilir. Egzersiz yapma, duygusal heyecan ve vücut suyunda oluşan büyük bir kayıp bu hücrelerinde sayılarında değişimlere neden olabilir. Ayrıca bazı hastalıklarda kanda eritrosit yüksekliği ya da düşüklüğü sorununa neden olabilir. Kanda eritrosit değerleri kısaltmasına Rbc adı da verilir.

Kandaki rbc değerleri kapsamında oluşan artış farklı şekilde sürebilir ve vücudun toplam değerlerinde artış göstermez. Bundan dolayı bol terleme ile meydana gelebilecek olan büyük su kaybı ile kısa süreli kan kalınlaşması meydana gelir. Bunun oluşmasından dolayı insan vücudundaki mutlak miktarı değişmese bile birim hacim başına eritrosit yüksekliği oluşur. Duygusal heyecan ve ağır egzersiz alyuvarlarda zengin kan dolaşımına neden olur. Dalaktan kan deposundan girmesi sebebiyle Rbc yüksekliği meydana gelir. Daha düşük olan barometrik basınçta kalmaktan kaynaklı olarak kandaki eritrosit yüksekliği, kana oksijen alımının azalmasından kaynaklanır. Yüksek dağlık mekânlarda yaşayan kişilerde hemopoezin organı olan kemik iliği tarafından üretimin artması sebebiyle eritrosit yüksekliği oluşur. Kanda rbc düşüklüğü ve yüksekliği sorunlarının sonuçları mutlaka uzman hekim tarafından yorumlanmalıdır.

Yükseklik Sorunu

Eritrositoz kan içinde eritrosit kütlesinde bir artış ile karakterize edilen bir durumdur. Kan ve hematokrit değerleri, hemoglobin değerleri konusunda bir artış olduğunda hastalıklardan şüphelenmek gerekir. Hematokrit ve hemoglobin değerleri vücut bulunan kan hacmine bağlıdır. Eğer hasta kişilerin kan hacmi azalma meydana gelirse kırmızı kan hücrelerinin sayısı fizyolojik düzeyde kalmasına rağmen hemoglobin değeri artar. Bu artıştan kaynaklı olarak eritrosit değerlerinde de artış olur. Rbc kan değerlerinde artış gözlemlendiğinde uzman hekim farklı test ve tetkiklerinde yapılmasını isteyebilir. Eritrosit yani Rbc yüksekliği olduğunda mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi için düşüklüğü ve yüksekliği ortaya çıkartan nendeler araştırılmalıdır. Bu araştırmadan sonra gerekli tedavi kişi bazlı planlanır. Kanda Rbc yüksekliği meydana geldiğinde;

Yükseklik m Sonuç
800- 1000 Bu yüksekliği tolere etmek daha kolaydır ama bazı kişilerde normdan ufak sapmalar oluşabilir.
1000- 2500 Fiziksel bakımdan eğitimsiz kişilerde biraz alerji olabilir. Hafif baş dönmesi ve kalp atış hızı artışı gözlemlenir.
2500- 3000 Sağlıklı olmayan insanların çoğu yüksekliğin etkisini hisseder, bazı sağlıklı insanlarda da hastalığa dair belirti bulunmayabilir. Bazı insanlarda davranış değişikliği yapar. İyimser bir ruh hali, aşırı konuşma, mantıksız eğlenceler ve kahkahalar
3000- 5000 Akut ve şiddetli bir hastalığa işaret eder. Nefes alma ritmi, boğulma şikâyetleri şiddetli düzeyde gözlemlenir. Karın bölgesinde sıklıkla mide bulantısı, kusma ve ağrı başlar. Heyecanlanma durumu, ruh halinde gerilemeler, ilgisizlik, çevreye kayıtsız kalma hali ve melankolik bir durum ortaya çıkar. Hastalığın şiddetli belirtileri genelde hemen ortaya çıkmaz.
5000- 7000 Genelde insan vücudunda zayıflık, vücudun ağırlığı ve yorgunluk vardır. Vücutta fazlasıyla ağrı, ani hareketler yapıldığında baş dönmesi sık şekilde meydana gelir. Dudaklar mavi renge dönüşür, vücut sıcaklığı yükselir, çoğu kez burun ile akciğerlerden kan gelir. Bazen gastrik kanama da başlar.  Hatta halüsinasyonlar görülmeye başlanır.