Rahim Ağzı Kanser Testi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda en çok görülen kanserler arasında olan HPV virüsünün sebep olduğu kanserin tanısını kormak amacıyla yapılan testin aşamaları ve sonuçları

Testin Yapılması Gereken Durumlar

Smear Testi

Rahim ağzı kanseri olarak halk arasında bilinen servikal kanserinin tanısını koyabilmek amacıyla yapılan tarama testlerinde kanserli hücrelerin 21 yaş sonrasında yapılır. Daha öncesinde yapılmamasının nedeni HPV enfeksiyonu bazı kişilerde yok olacağından daha öncesinde yapılarak gereksiz bir tetkik uygulanmamış olacaktır. Şu kişilerin düzenli olarak yaptırması tanıyı erken koyup erken tedaviye başlanacaktır:

  • Gebelikte DES yüzünden;
  • HIV;
  • Sürekli partner değiştirenlere;
  • Kemoterapi gibi bağışıklık sisteminin baskı altında olduğu ilaçlar kullananlar;
  • Kronik kortikosteroid tedavisi alanlar.

Servikal smear testi PAP smear; HPV testi nin 21 yaşından sonra her 1 yılda üç yılda bir yapılması tanıyı koymaya yeterli olur. Fakat bu testlerin gerçekleşecek olması sizlerin kansere karşı korunmanızı sağlamayacaktır.HPV ve PAP smear testinin aynı anda yapılacaksa kansere karşı korunmada daha etkili olacağından bu iki test 5 yılda bir yapılması gerçek tanıyı koymanızda faydalı olur.

65 yaşından sonrasında bayanlara bu test doktor tarafından istenmedikçe yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Bakirelere yapılmadığı ve sadece cinsel hayatı olan kadınlara yapılmaktadır. Gebe bir bayanda bu testin yapılması gebeliğin ilk üç ayında yapılmalıdır. İlk üç ay sonrasında alınması riskli olur Fakat üç ay içerisinde alınan testin bebeğe zarar vermeyecektir. Ancak gebelikte nadiren leke tarzında kanamalar gelişir.

Testin Yapılması

Şayet vajinadan idrar kaçırıyorsa, pelvik bölgesinde ağrı ve kemiklerinde ağrı olması durumunda özellikle de sigara içen hastalarda kilo kaybının da yaşanması sonucunda yapılması doktor tarafından istenmelidir. Ama sağlığına dikkat eden bir insanın doktor tarafından söylenen tarihlerde yaptırması gerekiyor.

Test Öncesi

Kadınlara yapılacak bu test öncesinde 2 gün boyunca herhangi bir cinsel ilişki yaşamamalıdır. Özel bir hazırlık aşaması gerektirmemesine rağmen, şu durumlara dikkat edilmelidir.

  • Vajinasını yıkamaması ve temizlememesi;
  • Alttan kullanılan ilaçların alınmaması;
  • Testten en az 2 saat öncesinde idrar yapılmaması;
  • Adet döneminde olunmaması.

Muayene öncesinde bu testin yapılması sonuçları etkileyecektir. Bu testin yapılması sırasında bayanların özel jinekoloji masaya yatırılması gerekmektedir. Vajinaya spekulum takılmasıyla birlikte rahim ağzı görülmeye başlar.

Testin Yapılması

Vajina girişinin özel bir spekulum denilen aletin yerleştirilmesi sonucunda rahim genişletilecektir. Bu sayede görülen serviks muayene edilir ve aynı zamanda da özel ve tek kullanımlık olan bir fırça ya da küçük bir spatula yardımıyla rahim ağzından sıvı örneği alınacaktır. Bu işlemi her zaman jinekolog yapmalıdır.

Laboratuvar ortamında değerlendirilecek bu salgının, cam olan ve lam adı cama yayılacak ve daha sonrasında ise özel bir içerisinde alkolde olan özel bir kabın içerisine konulur. Bu sıkılan spreyin aynı zamanda da yapıştırma özelliği de bulunmaktadır. Fiksasyon denilen bu işlem Jinekoloji doktoru tarafından alındıktan sonra patoloji laboratuvarında incelenmesi için gönderilecektir.

Uzman patoloji hekimi tarafından incelenmeye başlayacaktır. Burada özel boyalar ile boyama işleminden geçirilecek ve mikroskopta doktor tarafından incelenerek kanserli hücrelerin olup olmadığı tanısı konulacaktır. HPV enfeksiyonu olması durumunda bu da tanı olarak konulacaktır.

İşlem sonrasında 2 ile 6 gün arasında değişen bir sürede hastaya sonuçları verilecektir.

Test Sonrası ve Riskleri

İşlem çok kısa sürmektedir. Fırçanın rahim ağzından hücreleri alma işlemi 5 ile 10 saniye arasında değişen bir sürede gerçekleşecektir. Hücrelerin fırça tarafından numune olarak alınması sırasında bazı bayanlarda tahriş olacağından vajinadan birkaç gün boyunca koyu renkte lekelenme gerçekleşebilir.

Testin Sonuçları

Mikroskop altında hücreler boyandıktan sonra incelenmeye başlayacaktır. İyi huylu olması durumunda negatif açıklaması rapora yazılır. Smear alan doktorun sonuçları incelemesi gerekiyor. Kötü huylu olan hücreler ise şunlardır:

Skuamöz epitelyumun atipik hücreleri: Kötü huylu olmayan ama atipik hücreler olmaktadır. Kanser olmasa da riski bulunmaktadır. Hastanın yılda bir defa yaptırması gerekmektedir.

Atipik glandüler hücreler: Atipik hücrelerle birlikte görülebilir. Gözlem altında kalınmalıdır.

İntraepitelyal neoplazi: Dokunun anormal gelişmesi şu an değilse bile gelecekte kanser riski taşıdığından gözlem altında olmalıdır.

Skuamöz epiteldeki değişiklikler: Servikal kanserdir. Cerrahi müdahale gerektirecek tedavisine başlanmalıdır.

Endoservikal adenokarsinom: Lokal bölgede kanser hücrelerinin olduğunu ama başka yere sıçramadığıdır. Uterusun çıkartılması gerekmektedir.

Adenokarsinom: Kötü huylu tümör hücrelerinin göründüğü ve tedavisi sırasında uterusun çıkarılması ve onkoloji doktoruyla tedavi gerçekleştirilmelidir.