PLT(Trombosit) Sayısının Yükselme Sebepleri ve Değişim Nedenleri

PLT neden yükseliyor, Trombosit yükselme nedenleri, kandaki trombosit farklılıklarının sebepleri nelerdir? Kemik iliğindeki PLT yüksekliğinin sebebi?

PLT yüksekliği klasik bir kan verme ya da kan sayımı ile ortaya çıkabilen rahatsızlıklardandır. Kendine has farklı bir belirtisi olmadığından fark edilmesi mümkün değildir.

Kanda Trombosit Yükselmesi Nedenleri

Kanda trombosit yani PLT yüksekliği görülmesi için kanınız üzerinde mutlaka ölçümler yapılmalıdır. Standart bir kan verme ile bu incelemelerin tümü yapılacağından trombosit değerleri göz önüne çıkacaktır. Olası bir düşüklük ya da yükseklik görüldüğünde ise hekiminiz tarafından muayene ve teşhis sürecine geçilecektir.

  • Kemik İliğine Bağlı PLT Yükselmesi:

Bu sorun kemik iliğinin ürettiği Trombosit seviyesinin aşırı düzeyde üretilmesinden kaynaklanabilir. Fakat Trombosit niteliğinin burada önemi büyüktür. Keza pıhtılaşmayı yaratan unsur olmasına rağmen aşırı seviyede olması farklı kanamaları beraberinde getirir.

  • JAK2 Mutasyonu

Kemik iliğine bağlı bir sebep teşhis edildiğinde JAK2 geninde mutlak suretle mutasyon gözlemlenir.

  • Esansiyel Trombositemi

Kanda Trombosit yüksekliğinin sebepleri kemik iliğine dayalı olduğunda koyulan teşhis Esansiyel Trombositemi olarak adlandırılır. 

PLT Yüksekliği Yaratan Hastalıklar

Kanda PLT neden yükselir sorusunun cevabı çoğu zaman oldukça basittir. Trombosit üretiminin kemik iliğinde yapıldığını hesaba kattığımızda sorunun burada olduğunu görebiliyoruz. Tabi ki bazı hastalıkların kemik iliğinin önüne geçerek trombosit üretimini ya da işlevini olumsuz yönde etkileyebileceğini es geçmemek gerekiyor.

  1. Kanser:

Genel anlamda sebep olarak görülen en önemli hastalığın kanser olduğunu söylemek gerek.

  1. Kansızlık

Aslında kansızlık beraberinde demir eksikliği ile birlikte görülür. Bu iki eksiklik ise kanda Platelet artışına neden olan etkenlerden birisidir.

  1. İltihaplar

Her iltihaplı hastalık bu gruba girmese de muayene edilmelidir. Bilhassa bağırsak ve artrit için iltihap görüldüğü zaman artış gözlemlenebilir.

  1. Enfeksiyonlar

Kaptığınız bir enfeksiyon sonucunda kan değerleriniz kontrolsüz biçimde artabilir. Tüberküloz buna en net örnektir.

  1. Östrojen Hormonu ve Doğum Kontrol Hapları

Östrojen dengesizliği ve sürekli olarak ara vermeden kullanılan doğum kontrol hapları nadir olarak PLT yüksekliğine sebep olabilir.

  1. Diğer Etkenler

Zorlu egzersiz, dalağın alınmış olması ve deniz seviyesinden yüksekte uzun süre yaşamak neden olabilmektedir.

Kandaki PLT Yüksekliğinin Yaşa Göre İdeal Aralığı

Bazen Kanser ve kansızlık gibi önemli hastalıklar, bazen ise yaşam standardı ve enfeksiyonlar Trombosit yüksekliğini beraberinde getirebilir. Ancak vücut anomalileri farklı değerleri kabul eden kişilerde gözlemlenmektedir. 

Kandaki PLT Yüksekliğinin Yaşa Göre İdeal Aralığı  
0-3 yaş aralığında 130.000-400.000/mm³
4-5 yaş aralığında 180.000-510.000/mm³
6-12 yaş aralığında 160.000-510.000/mm³
13-15 yaş aralığında 170.000-405.000/mm³
15 yaş üstünde 130.000-400.000/mm³

Değerlerin yüksekliği çocuk yaşlarda yapılan rutin kontroller ile mutlaka kontrol altına alınabiliyor. Kanda karşılaşılan herhangi bir yüksek ya da düşük değer mutlak suretle ileriki yaşlarda sorun olmaması için gözlemleniyor. Fakat 15 yaş ve üzeri erişkin insanlarda PLT yüksekliği ve düşüklüğü tamamıyla kan kontrolü esnasında gözlemlenebiliyor.

Trombosit Yüksekliği Tedavi Edilebilir Mi?

Kanda pıhtılaşma olmasını sağlayan önemli bir yapı taşı olmasından ötürü Trombosit seviyesinin belirli bir değerde tutulması şarttır. PLT yüksekliği tedavi edilebilir bir rahatsızlık olup ilaç tedavisi birincil tavsiyedir.

PLT yüksekliği tedavisinde ilk olarak demir eksikliği, kansızlık ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık gibi eksikler tanımlanmalıdır. Bu sorunların giderilmesiyle beraber ilaç tedavisi ek olarak iyileşme sürecini tetikleyecektir.

Trombosit değerini düşürmek ve normal düzeye çekebilmek için Interferon Alfa, Hidroksiüre, Aspirin, Anagrelide sıkça kullanılır. Aynı zamanda Plateletferez Yöntemi genel tedavi şekli olarak tanımlanır.