PLT Düşüklüğünde Bitkisel Çözümler Arasında Neler Bulunmaktadır?

Kan içinde normal düzeyden daha düşük trombosit değerlerin bulunması bir sağlık bozukluğuna işaret eder. Bundan kaynaklı olarak uzman hekimler ek testter ve tetkikler isteyecektir.

PLT Düşüklüğü Durumlarında Trombosit Sayıları Nasıl Yükseltilir?

Trombosit düşüklüğü trombositopeni olarak adlandırılır. Kan içinde normal düzeyden daha düşük değerlerin bulunması bir sağlık bozukluğuna işaret eder. Trombositler, kan damarının deliklerinde tıkaçlar oluşturarak kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan kan hücreleridir.  Trombositlerin ortalama 5 ila 10 gün ömrü bulunur. Sağlıklı bir insanda normal trombosit değeri, mikrolitre kan başına 150.000 ila 450.000 trombosit arasında değişmektedir.  Değeri mikrolitre başına 150.000`in altına düşmüşse düşük PLT sayısı olarak kabul edilmektedir. PLT düşüklüğünün aşağıda bulunan 3 nedeni oldukça önemlidir. Bu nedenler;

  • Karaciğer hastalıklarına ve kansere bağlı meydana gelen düşüşler
  • Lösemi, aneminin bazı türleri, viral şekilde meydana gelen enfeksiyonlar, toksik kimyasallara maruz kalma bazı ilaçlar, B 12 vitamini eksikliği, aşırı düzeyde alkol tüketii plaelet üretiminde azalmalar meydana getirir.
  • Otoimmüm hastalıklar, kanda bakteri enfeksiyonu, ,idyopatik ve gebelik, pupura tarzında hastalıklar PLT yükselten nedenler arasında yer alır.

Düşük seviyelerdeki trombosit sayıları yüzünden cilt üzerinde kanamalar, aşırı düzeyde morarma, diş etlerinde kanama, idrar ve dışkıda kanama gözlemlenir. Özellikle kadınlarda menstrüel dönemlerde aşırı düzeyde kanamalar oluşur. Ayrıca PLT düşüklük durumlarında yorgunluk, halsizlik ve zayıflık gözlemlenir. Bu sorun meydana geldiğinde yaşam tarzı değişikliği, beslenme değişikliği ve ilaçların kullanımı yapılmalıdır. Sayılar normale dönesiye kadar bu ilaçların düzenli şekilde kullanılması gerekir. Ayrıca uzman hekimin kontrol zamanlarını aksatmamak bu değerlerin düzene girmesi açısından çok önemli bir detaydır.

Bitkisel Çözümler


Papaya

Papaya meyvesi ve yaprakları açısından fayda sağlar.  Olgun olan papaya meyvesi limon suyu ile birlikte günde 2 ya da 3 kez tüketilmelidir. Ayrıca papaya meyvesinin yaprakları su içinde kaynatılır ve gün içinde bu su 2 kez içilebilir.


Kabak

Balkabağı PLT düşüklüğünü nasıl yükselir kapsamında oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Trombosit gelişimini destekleyen A vitamini bakımından zengindir. Ayriyeten trombosit seviyesini yükseltmek için önemli olan hücrelerde üretilen proteinleri de düzene sokar. Kabak püresi ya da kabak tatlısı bu anlamda fayda sağlar.


Ispanak

Ispanak; K vitamini bakımından fayda sağlayan ıspanak bu sorunun ortadan kaldırılması adına kullanılması gereken bir besindir. 4 ya da 5 dal ıspanak 2 kahve fincanı suda kaynatılır. Ardından soğuması için kenara bırakın ve soğuduktan sonra yarım bardak domates suyunu içine katın. Gün içinde 3 kez tüketme fayda sağlar.


C Vitamini

C Vitamini; PLT’nin değerlerini yükseltmek için askorbik asit olarak adlandırılan C vitamini alımını artırmanız gerekir. Güçlü olarak bilenen antioksidan özelliğine sahip C vitamini, trombositlerin serbest radikal aracılığı ile oluşan hasarının önüne geçer. Vücuda, yaşa ve genel sağlığa bağlı olarak günlük olarak bir kişinin 400-2000 mg C vitamini gerekir. C vitamini açısından zengin olan yiyecekler içinde ıspanak, biber, brokoli, kivi, domates, portakal ve limon gibi bir sebze ile meyve bulunur. Günlük C vitamini takviyesi almak çok önemlidir. Yalnızca bu sebze ve meyvelerin mutlaka doktora danışıldıktan sonra kullanılması gerekmektedir.


Hint Keçiboynuzu

Hint Keçiboynuzu; Trombosit sayılarını yükseltmek adına oldukça popüler bir çaredir. Ayrıca keçiboynuzu içeriğinde bulunan C vitamini trombosit üretimini artırmaya ve bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olacaktır. Keçiboynuzu pekmezi ya da meyvesi tüketilmelidir. Pekmez günlük olarak her sabah herhangi bir şey yemeden önce 3 kaşık tüketilmelidir. Tek başına tüketme konusunda sorun yaşayan kişiler bu pekmezi meyve suyunun içinde, suyun içinde ya da bal ile beraber tüketebilir. Sulu bir şey ile tüketilecekse gün içinde 2 kez tüketilebilir. Meyvesi tüketilecekse bunu gün içinde 3 adet kemirerek yeniz bu konuda fayda sağlayacaktır. Her beslenme düzeninde olduğu gibi bu sorunda da meyvenin düzenli ve aksatılmadan tüketilmesi fayda bulmanıza olanak sağlar.