PDW Yüksekliği Neden Kaynaklanır ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kan testi içinde yapılan PDW yüksekliği testi trombosit genişliğinin bir ölçümüdür. PDW yüksekliği sorunu ortaya çıktığı zaman altında yatan neden araştırılır ve bu soruna göre tedavi edilir.

PDW Yüksekliği Nedir, Neden Olur?

Uzman hekimler kan sayımı testleri kapsamında PDW yüksekliği ve düşüklüğü sorunlarına da bakılır. CBC kan testi kapsamında yapılan PDW yüksekliği testi trombosit genişliğinin bir ölçümüdür. PDW trombositlerinin ne düzeyde üniform boyutunda olduğunun yansıması olarak karşınıza çıkar. Bir kişide kemik iliğinin ne düzeyde etkili biçimde çalıştığını belirlemek adına da yapılır.  Bir insanda düşük düzeyde trombosit olması çok fazla düzeyde büyük trombositlerin olmasına ve kemik iliğinin üretiminin de düzeylerinin arttığına işaret eder. PDW yüksekliği testi yapılması tam kan sayımı testinin bir parçası olduğundan dolayı farklı nedenlerden kaynaklı yapılabilmektedir. Uzman hekimlerin inceleyeceği en yaygın olan nedenler arasında küçük kesikler, yaralar, nedensiz morarmalar, burun kanamaları ve sindirim sisteminde bulunan iç kanamalardır.

Deri üzerinde devamlı olarak morumsu lekeler ve döküntüler bulunuyorsa bu test uzman hekim tarafından istenebilir. Kadınlarda ise devamlı olarak ve aşırı düzeyde menstrüel kanama oluyorsa yine PDW testinin yapılması istenebilir. PDW yüksekliği olması platelet büyüklüklerinin farklı olduğunu göstermektedir. Yaşı ve genç plateletin bir arada var olduğuna da işaret eder. Bundan kaynaklı olarak kemik iliği ve plateletleri etkilemekte olan bozukluklara işaret edebilir. Aşağıda bulunan belirtiler en yaygın olanlarıdır.

  • Doğum kontrol ilaçları kullanma
  • Bazı kanser çeşitleri
  • Enfeksiyonların meydana gelmesi
  • Belli başlı iltihaplar

PDW Yüksekliği Tedavisi

PDW yüksekliği tedavisinin yapılabilmesi için öncelikli olarak bu sorunun neden kaynaklı olarak ortaya çıktığını belirlemek gerekir. Bunun için uzman hekimler hastalarından belli başlı tetkikleri yaptırmasını ister. PDW nedir yüksekliği nasıl test edilir kapsamında kan testi verilmesi gerekir. Trombosit değerlerinin yükselmesine sebep olan anemi sorununuz, demir eksikliğiniz vitaminsizliğiniz varsa PDW ile alakalı olan tedavi sürecini uzman hekiminiz planlayacaktır. Bu sorunun farklı bir nedeni mevcutsa sorunun tedavisine başlanır ve değerlerin düşülmesi sağlanır.

Neden kaynaklandığı çözüldükten sonra uzman hekimin önereceği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Düzenli şekilde ilaçların kullanılmaması ve kontrollerin aksatılması sonucunda değerler istenilen düzeye düşmez ve hastalıklarda düzelmeler gözlemlenmez. İlaçların düzenli şekilde kullanılmasından sonra uzman hekim hastasını kontrollere çağırır ve tekrar kan testi yaparak değerlerin ne düzeyde olduğunu kontrol eder. Trombosit değerleri yüksek düzeyde olan kişiler kesinlikle ıspanak, Antep fıstığı, kereviz ve mercimek tarzında ürünleri tüketmemesi gerekmektedir.  Tedavi kapsamında mutlaka beslenmeyi düzene sokmak gerekmektedir.  trombosit yüksekliği sorunu için faydalı olan besin kaynağı kuşburnudur. Kuru şekilde tüketilmesi uygun olur.

Gün içinde 2 bardak fincan tüketmek gerekmektedir. Bu sorun ile alakalı olarak bitkisel tedavi sürecine geçmeden önce uzman hekimler ile görüşmek gerekir. Uzman hekimler beslenme düzeni konusunda hastasına detaylı şekilde bilgi verir. Bu bilgiler dâhilinde beslenme konusunda dikkatli olmak gerekir. Ev içinde uygulanabilecek olan basit olan çözümler trombosit yüksekliğinin düşmesine olanak sağlayacaktır. Trombosit yüksekliğine sebep olan demir eksikliğidir. Bu konuda da evde yapılacak olan uygulamalar konusunda uzman hekimlerden onay almak gerekir.

Bu sebeple demir içeriği bulunan yeşil bitkilerin tüketilesi sayılarının düşmesine olanak sağlayacaktır.

Kuşburnu Çayı Hazırlanması

Trombosit düzeylerinin düşmesini sağlayacak olan en güzel bitkisel formül kuşburnu çayıdır. Bu çayın kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kuşburnunun çok fazla düzeyde kaynatılmamasıdır. Aksi duruda besin değerlerini kaybeder ve fayda sağlamaz. Bir cezvenin içine 1 su bardağı içe suyu ekleyin. Bu suyu ocak üzerinde kaynatmaya bırakın. Kaynamış olan suyun içine 7 adet kuşburnu ekleyin ve kısık ateş üzerinde 5 dakika boyunca kaynaya bırakın. Ocaktan alındıktan sonra cezvenin ağzına bir tabak kapatın ve 10 dakika boyunca dinlenmeye bırakın. Dinlenene karışı bir süzgeç yardımı ile süzün ve her seferinde taze şekilde tüketin. Gün içinde iki kez kuşburnu çayının taze bir şekilde hazırlanarak tüketilmesi gerekir. Bu çayın taze, düzenli, günlük ve aksatılmadan kullanılması trombosit değerlerinin düzenlenmesi konusunda oldukça faydalıdır. Düzenli bir şekilde bir ay boyunca bu çayı ara vermeden tüketmek fayda sağlayacaktır.

Aksi takdirde içilecek olan çay kesinlikle fayda sağlamayacaktır. Doğal olması oldukça önemli bir detaydır.