PDW Nedir? PDW Değerleri Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Demektir?

Tam kan sayımı parametrelerinden olan Platelet  Distribution Width yani PDW kan trombositleri ve kan pulcukları hakkında bilgi almak için uygulanan bir tetkiktir.

PDW Nedir? 

PDW, hemogram bilinen adıyla tam kan sayımı parametrelerinden biridir. Kandaki hücre sayılarını analiz etmek için uygulanır. Her parametre ayrı değeri ifade ederken PDW(Platelet  Distribution Width) kanda bulunan trombositlerin ve kan pulcuklarının büyüklüğü hakkında bilgi vermektedir. Ayrıca plateletlerin büyüklüğü, yoğunluğu ve dağılımları da pdw değerleriyle incelenebilmektedir. Hemogramda yalnız PDW değerleri bulunmamaktadır. Meydana gelen hastalık bazen diğer değerlerle ilişkili olabilmektedir. Bu nedenle diğer değerlerinde incelenmesi oldukça önemlidir.

Hemogram Parametreleri

 • PDW (Platelet  Distribution Width)
 • WBC (White Blood Cell, Beyaz Küre, Akyuvar) Lökosit (LEU)
 • RBC (Red Blood Cell, Kırmızı Küre, Alyuvar) Eritrosit (ERY)
 • Hemoglobin (Hb), Hematokrit (Htc), MCH (Mean Corpuscular Hemoglobin) Hücre Hemoglobini
 • MCHC (Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration) Ortalama Hücre Hemoglobin Konsantrasyonu
 • MCV (Mean Corpuscular Volume) Ortalama Hücre Hacmi, RDW (Red Blood Cell Distribution Width) Eritrosit Dağılım Genişliği
 • PLT (Platelet) Trombosit, MPV (Mean Platelet Volume), PCT (Platelet Crit)
 • LYM (Lenfosit Sayımı), MON (Monositler), GRA (Granulositler) ve Sedimantasyon

PDW Testi Neden Uygulanır?

Tam kan sayımı parametrelerinden olduğundan birçok sebeple istenmiş olabilir. Ancak özellikle PDW istenmesi kemik iliği ile olabilir. Testte kemik iliği çalışması, gençliği ve kalitesi çok net görülebilmektedir. Ayrıca,

 • Hasta vücudunda sebebi bilinmeyen çeşitli morlukların meydana gelmesi
 • Deri döküntüleri oluşumu
 • Burunda kanama ya da çeşitli yara kanamaları
 • Kan problemleri şüpheleri
 • Pıhtılaşma ile ilgili problemler
 • Sindirim sistemi kanamaları
 • Hafif ve sürekli kızarıklık oluşumu
 • Kadınlarda ağır adet dönemleri
 • Adet dönemlerinde kanama fazlalığı 
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • İltihap Şüpheleri

Gibi belirti ve bulgularda istenilen testin bazı şüphelerde de uygulanması oldukça faydalıdır.  Mesela uzman hekim fiziki muayenelerde veya anamnezlerde anemi hastalığından şüphelendiyse ya da  kanser oluşumu ihtimali varsa,  tam kan sayımı testleri isteyerek platelet  distribution width platelet değerlerini inceleyebilir. Bu ve buna benzer belirti ve bulgulardan en az biri bile görülse uzman hekime başvurulmalıdır.

Kan Tahlilinde PWD Düşüklüğü

Kanda trombosit miktarının yeterli olmadığı anlamına gelen platelet distribution width düşüklüğü, vücut sisteminde gelişmekte olan birçok probleme bağlı olarak ya ortaya çıkar. Kemik iliğinde üretilmekte olan madde tahlille kemik iliğinin durumu ve nasıl çalıştığıyla ilgili detaylı bilgi verir. Platelet  distribution width düşüklüğü, pek çok sebepten kaynaklanabilir. Lakin fazla adet kanamaları, yetersiz beslenme, dengesiz beslenme, virüs, bazı kanserler ve hepatit hastalığı gibi etkenler platelet  distribution width düşüklüğü oluşturabilmektedir.Tahlil sonucu olası platelet  distribution width düşüklüğü gözlemlenmişse uzman hekim yeni tahlil isteyerek snucu destekleyecek başka tetkikler de uygulayacaktır. Böylece platelet distribution width düşüklüğünün temel sebebi ortaya çıkacaktır.

Bu tür durumlarda genelde hastalarda sürekli el ve ayak üşümeleri, halsizlik, yorgunluk, uyuma meyli, unutkanlık, sinir, baş dönmesi gibi semptomlar gözlenebilir. Platelet distribution width seviyesi stabilize edildiğinde bu semptomlarda da azalma gözlemlenecektir. Gözlemlenen belirti ve bulgular aynı zamanda pdw nedir sorununun da cevabı olacaktır. Uygulanan testleri hematoloji biriminin uygun gördüğü doğrultuda raporlamak ve yorumlamak gerekmektedir. Olası yanlış okumalar değerler hakkında yanlış bilgilenmeye sebebiyet vereceğinden hematoloji birimi gözetmenliği bu noktada oldukça önemlidir.

Kan Tahlilinde PDW Yüksekliği

Kan testi uygulanan bireylerde pdw değerleri yüksek çıkmışsa bu durum bireyin vücudunda bulunan trombosit büyüklüklerinin farklı boyutlarda olması anlamına gelmektedir. Yaşlı ve genç trombositlerin bir arada yer almalarından dolayı bazı problemlerle karşılaşılabilmektedir. Kemik iliği ve trombosit problemlerini etkileyen durum çoğu zaman tespit edilebilir halde meydana gelmektedir. Kan testi pdw ve pdw tahlili bu problemi ortaya çıkarmaya yetecek tetkiklerdir. Pdw yüksekliği (birim değerin yüksekliği) sonucu anemi, herhangi bir iltihap, enfeksiyon mikroorganizmaları ve çeşitli kanserler sebebiyle görülebilmektedir. Hematoloji birimi grup yüksekliği durumlarını stabilize hale getirirken neden olan artefaktları da belirlemektedir.

Ayrıca doğum kontrol hapları testleri farklı etkilediğinden testte platelet  distribution width yüksekliği sonucu çıkarabilmektedir. Bu nedenle hematoloji tetkiklerinden önce kullanılan ilaçlar listelenerek hekime teslim edilmelidir. Belirti be bulgularla platelet  distribution width yüksekliği tespit edilebildiği gibi semptomlarla da bu durum belirlenebilmektedir. Bu nedenle anamnez ve fiziki muayenede uzman hekime hasta şikayetleri en doğru biçimde iletilmelidir.

Kaynaklar