PCT Yüksekliği Neden Kaynaklı Olarak Ortaya Çıkmaktadır?

PCT iltihaplanmalardan ve enfeksiyonlardan kaynaklı olarak ani şekilde yükselir. Başlı başına hangi enfeksiyon ya da hangi hastalık olduğunu belirlemez. Bu konuda sadece veri elde etmeye olanak sağlar.


PCT Yüksekliği

PCT Yüksekliği Nedir ve Nedenleri

Prokalsitonin (PCT) vücut tarafından taşınmakta olan tiroid hormonunun öncüsü içinde yer alır. Özellikle insan vücudunda bulunan iltihaplanmalardan ve enfeksiyonlardan kaynaklı olarak ani şekilde yükselir. PCT yüksekliği testi doktorlar tarafından bulaşıcı hastalıkların tanısı için kullanılır. PCT yüksekliği neyi gösterir, iki şeyi ifade eder. İltihaplanma oranı yüksekliğini ortaya çıkartmaya yardımcı olur. ikincisibakterilerin belirlenmesidir.

Elde edilecek olan veriler sayesinde tedavi olanağı da hızlı şekilde bulunur. Bakteriler ile alakalı enfeksiyonların varlığı mevcutsa uzman hekimler bu aşamada antibiyotik reçete edecektir. Eğer vücutta bulunan virüs bir inflamasyondan kaynaklı olarak ortaya çıkmışsa PCT değerleri genelde daha düşük seviyelerde kalır. Bu aşamada antibiyotik kullanımı kesinlikle yapılmaz. PCT yüksekliği kan zehirlenmesi yani sespis sorununu da gösterir.

Bu sorunun teşhis edilmesinde kullanılan bir testtir. Bu tehlikeli hastalığa genelde bakteriler neden olur. Hastalığın durumu ve ne düzeyde olduğu ile alakalı olarak uzman hekime bilgi gösterir. Bu değerlerin sayılarında ya da üreme hızlarında farklılıklar varsa uzman hekimler bunu bir uyarı sinyali olarak alır. Büyük ihtimalle organ yetmezliği ya da septik şok ortaya çıkar. Devamlı olarak yüksek düzeyde giden PCT değerleri olumsuzluk olduğunu gösterir.

Yoğun bakım ünitelerinde PCT seviyeleri bakteriyel enfeksiyonlar ve inflamasyon için risk faktörlerini izlemek adına kullanılabilir. Değerlerde artış olursa bir enfeksiyon ya da iltihaplanma nedeni aramak gerekmektedir. Bunun yanı sıra hastanın tıbbi geçmişi ve diğer bulgular ile alakalı bağlantıları da izlenmelidir. Bu sayede tedavi konuda daha net bir süreç başlayacaktır.

Tedavi ile alakalı süreçte hastaların muhakkak kontrolleri aksatmadan hareket etmeleri ve bu süreci takip etmesi gerekir.

 Artan Değerler

  • Normal değer, 0.005ng Sağlıklı bireyler, sistemik inflamatuar reaksiyon yok anlamına gelir.
  •  PCT <0,5 ng /ml  ölçülen PCT yanıtı, düşük ya da hiç sistemik inflamatuvar reaksiyon anlamına gelir.
  • PCT> 0.5-
  • PCT> 2-
  • PCT> 10 ng / ml, sistemik inflamatuar reaksiyon, şiddetli bir bakteriyel sepsis, septik şok anlamına gelir.
  • Yetişkinlerde (erkekler ve kadınlar dâhil olmak üzere ) kan içindeki prokalsitonin seviyesi 0.5μg / l`nin altında olmalıdır.
  • Erken doğan bebeklerde beklenen değer doğdukları gebelik haftasına bağlı olarak değişir.

Bakteriler tarafından tetiklenmiş olan kan zehirlenmesi yani sepsis durumlarında, özellikle prokalsitonin kanda saptanabilmektedir. Genelde değeri ne kadar yükselirse enfeksiyon da o kadar ağır olarak meydana çıkar. Devamlı olarak yükselen değerler ciddi düzeyde bir seyir göstermektedir.  

Cerrahi anlamda yapılacak olan büyük operasyonlar yani ameliyatlardan sonrada değerlerde yükselmeler meydana gelir. Kazalar ya da bir şok darbesi sonrasında da genelde değerlerde artış gözlemlenir. Saptanmış olan değerlerin yanı sıra normal referans değerleri de laboratuardan laboratuara büyük farklılık ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra mevsimlerden kaynaklı olarak da seviyelerde dalgalanmalar da meydana gelebilmektedir. Eğer sonuçlar ile alakalı olarak kişi emin değilse mutlaka doktordan kişisel verileri açıklamalarını istemek gerekebilir. Başlı başına bireysel laboratuarlarda yapılacak olan test değerleri genelde kesin sonuçların elde edilmesini sağlamaz. Genelde diğer değerlere göre ve zamana göre değerlendirilmeleri gerekmektedir.

Yapılacak olan değerlendirmelerden sonra çıkan sonuçlara göre tedavi ile alakalı olan sürece başlanır. Bu süreçte mutlaka hastanın uzman doktorun söylediklerinin dışına çıkmaması gerekir. Bu sayede daha sağlıklı bir yaşama devam etme olanağı sağlanır.