Nötrofil Nedir, Neden Kaynaklı Olarak Değerleri Düşer ve Yükselir?

İnsan vücudunun enfeksiyonlar ile savaşmak için kullanılan bir beyaz kan hücresi çeşidine nötrofil adı verilir. Düşüklüğü ve yüksekliği belli başlı hastalıkların varlığına işaret edebilir.

Nötrofil Nedir, Normal Değerleri Nelerdir?


Mikroskop Nötrofil Görüntüsü

Nötrofil tıpta neu nedir, vücudun enfeksiyonlar ile savaşmak için kullanılan bir beyaz kan hücresi çeşididir. Yüksek nötrofil seviyeleri genelde bir enfeksiyona sebep olur ama diğer tıbbi durumlar ile kullanılmakta olan bazı ilaçlar da buna sebep olabilir. Fiziksel ya da zihinsel stres, sigara da nötrofil ve hemogram düzeylerinde değişikliklere yol açabilir. Yüksek nötrofil değerleri genelde ciddi bir soruna işaret etmese bile kan tahlili sonucu yüksek çıktığında uzmana başvurulmalıdır.

Kanda neu tahlil sonucu ortaya çıkması gereken normal değerler yetişkin olan bireylerde 1.700’ün altında olmamalıdır. Kanda neu tahlil sonucu değerlerinin yüksek ya da düşük çıkması birçok soruna işaret edebilmektedir. Kanda nötrofil ve hemogram neu insan vücudunda bakteriler ve virüsler ile savaşmaya olanak sağlar. Bundan dolayı değerlerin normal referans aralıklarında olması çok önemlidir. Tahlil sonucu sayılan değerlerin yorumlaması uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Hasta ya da çevresi tarafından yapılacak olan yorumlamalar yanlış olacak ve hastanın yanlış adım atmasını sağlayacaktır. Bundan dolayı sağlık ile alakalı her daim uzman ile görüşmek gerekir.

Hastaların tedavi sürecindeki tüm eksikleri gidermesi adına dikkatli olması çok önemlidir. Bunun uzman ile her daim görüşmek ve sorularınıza yanıt bulmanız gerekir.

Sonuçları ve Hematoloji Tahlilleri

Yüksek Değerler

Kanda neu nedir kapsamında meydana yüksek değerler izole olan örnekleri zararsız olarak uzmanlar tarafından kabul edilmektedir. Çoğunlukla değerler kendi kendine normale döner ve herhangi bir tıbbi işleme gerek kalmadan sorun ortadan kalkar. Nötrofil seviyesinin normale döndüğünden emin olmak adına uzman hekimler hastalarından kan tahlili ister ve hastasını takip altında tutar.

Düşük Değerler

Neu sayılarından meydana gelecek olan düşüşlerin olması sonucunda nötropeni ortaya çıkar. Nötropeni sorunu kemoterapi, kan hücreleri üretmekte olan vücut bölgelerine radyasyon alımlarından kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra bazı kanser türleri de vücutta normal yeni nötrofiller oluşturma kabiliyetinde bir düşüşe sebep olabilmektedir.

Nötrofil tahlil sonucu düşük olduğunda hastanın kendini enfeksiyona karşı koruması çok önemlidir. Enfeksiyon kapan bir kişi bunu hissettiği anda uzman hekime başvurmalıdır. Hissettiğiniz anda doktorunuzu aramalısınız. Hematoloji tahlil sonucu neu sayısı düşük olan bir kişide bir enfeksiyon varsa, olağan uyarı semptomlarına dikkat etmek gerekir. Bu semptomlar her daim fark edilmeyebilir. Hemotoloji tahlil sonucu ile genelde ateş enfeksiyonun ilk belirtisi olarak karşımıza çıkar.  Ateş dışında meydana gelen semptomlar arasında;

 • Titreme
 • Devamlı süren öksürük
 • Deride döküntü ya da boğazda döküntü, ciltte kızarıklık ya da hassasiyet
 • Bir yaranın veya insizyonun yavaş şekilde iyileşmesi
 • İdrarda yanma
 • Kulak ve boğaz ağrısı
 • Ağızda diş ağrısı, beyaz lekeler veya ülser, ağız veya boğazda iltihaplanma ya da ağrı
 • Yorgunluk ve zayıflığın artması
 • Deride solukluk veya aşırı terleme
 • Gözlerde kızarıklık
 • İshal
 • Yaralarda veya piercing bölgelerinde kızarıklık, şişme veya hassasiyet
 • Kateterin bulunduğu yüz, boyun veya kol bölgesinde şişme
 • Uyanma konusunda güçlük çekmek

Nötrofil Sorunlarından Uzman İle Görüşme


Kan Testi Nötrofil Görüntüsü

Nötrofil tahlil sonucu yüksek çıkarsa doktor hastanın muhtemelen tıbbi geçmişi hakkında bilgi isteyecektir.  Steroidlerde özellikle nötrofil düzeylerinin arttırması muhtemeldir. Ayriyeten yakın zamanda fiziksel veya zihinsel strese maruz kalınıp kalınmadığına dikkat etmek gerekir. Bu tarz bir sorunda uzmana söylenmelidir. Özellikle yorucu koşudan kaynaklı olarak da değerlerde yükselmeler yaşanabilir.

Uzman hekimler hastalar ile alakalı tüm detayları öğrendikten sonra ek testler ve tahliller ister. Hamile kalmak, bir enfeksiyona ya da fiziksel yaralanmaya maruz kalmak nötrofil değerinde artışlara neden olur. Eğer hasta kişi sigara içiyorsa doktor bu konuda uyarıda bulunur ve sigarayı bırakmayı tavsiye eder. Değerlerin takip edilmesi için kan testleri yüksek nötrofil sayımına işaret ederse uzman altta yatan bir duruma bakar. Yüksek nötrofil seviyesine neden olabilecek olan hastalıklara tanı koymak adına ve sorunları detaylı şekilde anlamak adına uzmanlar daha ileri testler önerebilmektedir.  Çeşitli enfeksiyonlar, inflamatuvar durumlar ve bazı kanser türleri için spesifik kan testlerinin yapılması istenebilir. Eğer yüksek nötrofil değerlerine neden olan altta yatan bir duruma teşhis konuyorsa bu duruma bağlı olarak ve koşullar dâhilinde tedavi öngörülür. 

Açık bir sebepten dolayı nötrofil değeri yüksek kalmaya devam ediyorsa uzmanlar büyük olasılıkla nötrofil değerlerini tekrardan kontrol etmek adına periyodik kan testleri yapılmasını isteyecektir. Altta yatan hastalıklarından ve nedenlerin belirlenmesinden sonra uzmanlar gerekli tedaviler için planlama sürecine geçer. Planlama sürecinde hastanın genel sağlık durumu göz önüne alınır. Tedavi kapsamında hastanın uzmanın söylediklerine dikkat etmesi, beslenme düzenine dikkat etmesi ve uzmanların verdiği ilaçları aksatmadan düzenli şekilde kullanması gerekir.

Bu detaylara ve plana bağlı şekilde hareket eden bir hasta daha sağlıklı bir yaşama adım atacaktır.