Neu Yüksekliği Neden Dolayı Ortaya Çıkar ve Tedavisi Nasıldır?

Neu yüksekliği birçok etkenden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu etkenlerin ne olduğunu bulmak adına uzman hekimler ek testler ve tetkikler yaparak tedavi planlaması işlemine geçer.

Nötrofil (Neu) Yüksekliği Nedir, Neden Olur?

NEU HÜCRESİ

Trombosit, alyuvar ve akyuvarlar kan içinde bulunan 3 hücre çeşididir. Neu kan içinde bulunan akyuvar hücresidir. Akyuvarlar virüs ve bakteri ile vücutta savaşmakta olan beyaz kan hücreleridir. Kan içinde hemen hemen % 70 civarında bulunur. Bir milimetre küp kanın içinde yer alan neu miktarı 3650’dir. Hücreler kanın içinden % 70’den daha fazlaysa neu yüksekliği meydana gelmiş demektir. Tıp uygulamaları esnasında uzmanlar hastalar için genelde öncelikli olarak tam kan sayımı testi isterler. Uzmanların sorunları görmesine olanak sağlayan bu test ile neu yüksekliği sorunu olup olmadığına da bakılır. Tam kan sayı testinde amaç tanı koymak değildir. Buradaki değerler ile eleme yapıp değerlerin altında yatan sorunların ne olduğunu belirlemektir. Hücreler insan vücudunu enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur. Bunu yaparken de içinde nötrofilleri barındırır. Nötrofil yüksekliği olduğu zaman genelde bakteriyel hastalıkların vücutta olduğuna işaret eder. İnsan vücudunda bulunan zararlı maddeler zaman içinde sorun yaratmaya başlar. Hastalıklara karşı kişi direncinin artması için sağlıklı yaşamak çok önemlidir. Fagositoz zararlı ve yabancı maddelerin tamamının etrafını sarar sonra belli başlı enzimler sayesinde bu maddeleri yok eder ve vücuttan atmaya olanak sağlar. Bu maddelerden kaynaklı olarak akyuvarlar daha fazla neu üretmeye başlar ve neu yüksekliği kısa süre içinde ortaya çıkar. neu yüksekliği sorununun en yaygın olan nedenleri arasında;

 • Stres
 • Miyelojen
 • Enfeksiyon
 • Romatoid artrit
 • Lösemi
 • Tiroid iltihapları
 • Romatizmal ateş
 • Gebelikte zehirlenme
 • Akut böbrek yetmezlikleri
 • Miyeloid metaplazi
 • Polisitemi
 • Ketosidoz anemi
 • Belli başlı ilaçların kullanımları

Özellikle insanların yaşamlarında stres ile baş etmeyi öğrenmeleri şarttır. İnsanların yaşamlarında stresi olabildiğince en aza indirgemesi genel sağlık açısından da gereklidir. Enfeksiyonda kanda neu yüksekliği sorununa neden olur. Bunun için uzmanlar genelde antibiyotik tedavisi uygun görmektedir. Bu kapsamda ilaçların düzenli şekilde kullanılması değerlerin normal seviyelerine dönmesine olanak sağlar.

Kanda neu yüksekliği ve hemogram neu yüksekliği sorunun ortaya çıkmasının birçok nedeni olabilir. Bu kapsamda yapılacak olan testler ile altta yatan nedenler araştırılır ve hastalık için en uygun olan tedavi uygulaması geliştirilir.

Nötrofil Yüksekliği Tedavisi

Nötrofil yüksekliğinin ortaya çıkmasındaki en öneli etken yaşa içinde bulunan stres ve enfeksiyonlardır. Özellikle kişilerin yaşamında sorunlara yol açan stresi yönetmeyi öğrenmeleri gerekir. Stresiz bir yaşa sağlıklı bir yaşa demektir. Stresi en az düzeye indirgemek nötrofil yüksekliği sorunu ile alakalı değerlerin normale dönmesine olanak sağlar. Hastalar stresi kontrol altına alamıyorsa gerekirse psikolojik destek almaları gerekir. Nötrofil yüksekliği sorunu ile alakalı olarak uzman hekimler altta yatan nedeni bulmak adına ek birçok test ve tahlil ister. Bunların aksatılmadan yaptırılması çok önemlidir. Bu sorun enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir. İnsan vücudunu enfeksiyonlara karşı koruma ile görevli olan savaşçılar bulunur. Bu savaşçılar antibiyotik ve iltihap önleyicilerdir.  İlaç tedavileri ve destekleri ile enfeksiyonlar kısa süre içinde tedavi edilir. Bu sayede neu değerleri savaşmak zorunda kalınmaz. Yapılan tedavilerden sonra sayıları kısa süre içinde normale döner. Stres ile enfeksiyon dışında birçok farklı etkenden kaynaklı olarak nötrofillerin sayıları artabilir. Bu kapsamda uzmanların altta yatan nedeni bulmaları ve buna göre tedavi sürecine başlamaları önemlidir. Tedavi kapsamında tüm detaylara dikkat edilmesi ve uzmanların söylediklerinin dışına çıkılmaması çok önemli olan bir detaydır.