NEU Ne Anlama Gelir, Düşüklüğü Ve Yüksekliği Neden Kaynaklanır?

Nötrofil yani neu değerlerinin insan vücudunda normal referans aralıklarında olması çok önemlidir. Bu değerlerde meydana gelen oynamalar birçok hastalığa işaret ediyor olabilir.

Neu (Nötrofil) Nedir ve Kan Tahlilinde Değeri Ne Kadar Olmalıdır?

Neu insan vücudu kan içinde yer alan beyaz kan hücreleridir. İnsan vücudunda bulunan beyaz kan hücreleri vücudun hastalıklara karşı koruması ve enfeksiyonlar ile mücadele etmeye yardımcı olur. neu nötrofil olarak da adlandırılır. Kanda bulunan nötrofiller bakteri çeşitlerini, yabancı olan maddeleri, atıkları ve diğer hücreleri yok edip enfeksiyonları ve hastalıkları yok etmek adına önemlidir. Nötrofiller, bu tarz maddeleri yeme işlemi ile bunu başarmaktadır. İnsan vücudunu bu tarzda korumakta olan ana beyaz kan hücresi türleridir. Nötrofiller ayriyeten proteoliz olarak adlandırılan proteinleri meydana getiren bağlara su eklenerek küçük maddelere bölünebilmekte süreç için de gereklidir. Proteinler insan vücudunun yapısı ve fonksiyonları için gereken amino asitlerden meydana gelen son derece kompleks ve doğal oluşan maddelerdir. Nötrofil olgun şekilde tanımlandığında geliştirilmiş demektir. Bir neu nötrofil hale gelmeden önce;

  • Myeloblastlar
  • Promiyelositler
  • Miyelositler
  • Metamyelositler
  • Bant formları
  • Nötrofiller

En erken evreden en son aşamaya kadar aşağıdaki evrelerde gelişir. Daha önceki gelişim şekillerine bazen olgunlaşmamış nötrofiller denir. Nötrofiller hücrelerin yaklaşık olarak % 50 ile % 70’lik kısmını oluşturur. Herhangi bir enfeksiyon ve yaralanma durumunda bu bölgeye ilk gelen ve işlem yapan hücredir. Nötrofillerin sayısının mm3’te 1000’nin altında olması nötropeni, 500’ün altında olması ciddi düzeyde nötropeni ve 100’ün daha altında olması da çok ciddi düzeyde nötropeni sorununu oluşturur.

Neu Yüksekliği

Neu yüksekliği sorunun birçok sebebi bulunur. 8000’den daha çok neu değerinin olması anormal düzeyde yüksek olduğunu gösterir. Kanda yüksek düzeyde nötrofil değerinin olmasının ana nedeni vücutta yüksek düzeyde stres değerinin olasıdır. Nöbetler, egzersiz, sinirlilik ve stres gibi birçok etken kan testinde neu yüksekliği oluşmasına sebep olur. Bunlar dışında bakterilerden kaynaklı olarak ortaya çıkması da başka bir nedendir. Dokulardaki iltihaplanmalar ve hasarlanmalar nötrofillerin sayılarının yüksek olmasına neden olur. Doku hasarlarına örnek olarak yanıklar ve yaralanmalar verilebilir. Ani şekilde ortaya çıkan böbrek yetmezlikleri de sorunların yaşanmasına olanak sağlar. Böbrekler insan vücudunda omurganın her tarafında bulunan organdır. Yüksek nötrofil değerinin bir başka sebebi de eklampsidir. Eklampsi, beyinde farklı bir durumun sebep olmadığı konvülsiyon ile karakterize olan komplikasyondur. Beyin içinde meydana gelen kanama, orta şiddette ya da şiddetli düzeyde kadınlarda preeklampsidir. Preeklampsi kişide ödemden kaynaklı ani şekilde bir yüksek tansiyon ve idrarda anormal düzeyde protein değerleri ile karakterize olan gebeliğin 2. Trimester döneminde ortaya çıkmış olan ciddi bir durumdur. Kanda nötrofillerin sayısı vücutta bulunan kanser yayılımın oluşmasından kaynaklı da ortaya çıkabilir. Kanser semptomların kişi vücudunun organlarının herhangi birinde hücrelerin aşırı ve anormal düzeyde büyümesine bağlı olarak geliştiği bir hastalıktır.

Neu Düşüklüğü

Neu düşüklüğünün meydana gelmesinin birçok farklı sebebi bulunur. Nötrofiller değeri anormal düzeyde düşük olduğu zaman bu duruma nötrofeni adı verilir. İnsan vücudunda nötrofillerin üretiminin azalmasından kaynaklı olarak ortaya çıkar. Lösemiden bu soruna en sık sebep olan nedenler arasında yer alır. nötrofiller değerlerinde meydana gelen azalmalar nötrofillerde meydana gelen tahribattır. Tahribatın olması genelde enfeksiyonlardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Belli başlı ilaçların kullanılması da değerlerde anormal düzeyde azalmalara neden olabilir. Bu tarz ilaçlar genelde kusması önleyici, alerji ve psikoz için kullanılan ilaçlardır. B12 ve folik asit insan vücudu için çok önemlidir. Bunların vücutta az düzeyde olması neu düşüklüğünün meydana gelmesine etken olabilir. Kardiyolonber bypass nötrofil düşük değerine neden olabilir. Kalp ameliyatı esnasında kullanılmakta olan akciğerlerden ve kalpten pompa yardımı ile aorta geri gönderilmekte olan bir prosedürdür. Aort insan vücudunda bulunan en önemli kan damarıdır. Düşük nötrofil değerlerinin oluşmasına diyaliz de neden olabilmektedir. Kişilerde böbrek fonksiyonlarında sorun mevcutsa diyaliz adı verilen makineden yardım alınır. Kan içinden suyun ve atıkların uzaklaştırılmasını sağlar. Çok nadir de olsa chediak- higashi sendromu bu sorunun yaşanmasına sebebiyet verebilir. Doğu esnasında beyaz kan hücrelerinde oluşan azalmalar, soluk cilt, harekette anormallikle, ışığa karşı oluşan hassasiyet, erken ölüm ve enfeksiyonlar belirtileri içinde yer alır. Tedavi sürecinde uzmanın söylediği detayları aksatmamak gerekir.