MPV Düşüklüğü Nedir ve Sebepleri Nelerdir? Hematoloji Tahlil Örnekleri

MPV testi, kişinin kanındaki trombositlerin hacmini belirleyen bir testtir. MPV düşüklüğü ve yükseliği gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Genellikle değerlerdeki düşüklüğe çeşitli viral enfeksiyonlar sebep olmaktadır.

Hemogram

Hemogram, halk arasında kan sayımı olarak da bilinmektedir. Çeşitli enfeksiyonların araştırılmasında, kemik iliğindeki faaliyetlerin düzenli olup olmadığının kontrol edilmesinde ve kişinin genel sağlık durumunun kontrol edilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Sayım yapılırken kanda yer alan pek çok farklı hücre dikkate alınır. Bunlardan biri de kanda yer alan trombositlerdir. Trombositler, kemik iliğinde üretilirler ve ortalama ömürleri yaklaşık olarak 5 ile 6 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Trombositlerin düşüklüğüne trombositopeni denmektedir. Trombosit oranlarının düşük olabileceği gibi yüksek olabileceğini de unutmamak gerekir. Bu tip durumları fark etmek için çeşitli kan testleri yapılabilir. Bunlardan biri de MPV testidir. MPV testi direkt olarak trombositlerin hacmini ölçmek için yapılmaktadır. 

MPV Düşüklüğü (Trombositopeni)

MPV’nin normal değerleri 7.5fL ile 12.5 fL aralığında olmaktadır. Yapılan testlerde çıkan sonuçların 7fL’nin altında olması kişide MPV düşüklüğü olduğunu gösterir. MPV düşüklüğü olan bireylerin trombosit hacimleri daha düşüktür. Normal bir bireyde trombositlerin hacimleri 2.65 mm ile 2.8 mm aralığında olması gerekmektedir. 

Nedenleri

MPV düşüklüğünün pek çok farklı nedeni vardır. Kişinin vücudunda oluşan çeşitli enfeksiyonlar ve iltihaplı hastalıklar MPV düşüklüğüne sebep olabilmektedir. Genellikle bu durum en çok rastlanan durumlar arasında yer almaktadır. Çeşitli viral enfeksiyonlar da değerlerde düşüklüğe sebep olabilirler. Bunlardan en sık görüleni ise AİDS olarak bilinmektedir. Zaman zaman bazı ilaçların da değerlerde düşüklüğe sebep olduğu görülmektedir. Örneğin; heparin gibi ilaçlar trombosit sayılarını düşürmekte ve değerlerde düşüklüğe sebep olmaktadırlar. Diğer bazı sebepler ise şu şekildedir;

 • Dalağın aşırı aktif bir şekilde kullanılıyor olması,
 • Kansızlık gibi çeşitli kan rahatsızlıklarına sahip olunması,
 • Lösemi ve romatizmal artrit gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklara sahip olmak,
 • Böbrek yetmezliği,
 • Wiscott Aldrich sendromu,
 • Çeşitli kanser türleri,
 • Çeşitli kemoterapi ilaçlarının kullanımları,
 • Aşırı kan kaybı veya kanda yüksek oranda pıhtı oluşumu,
 • Sepsis adı verilen kan zehirlenmesi durumu,
 • Storage Pool sendromu

Bu tip durumlar MPV düşüklüğüne sebep olabilmektedir. Hastada değer düşüklüğüne sebep olan durum belirlendikten sonra o doğrultuda bir tedavi yöntemi uygulanır. MPV düşüklüğü neden olur gibi sorular genellikle çeşitli kan testleri ile sonuç bulurlar. Tüm hemogram testleri MPV değerleri hakkında detaylı bilgiler vermeyebilir. Bu sebeple trombosit değerlerini net bir şekilde görebilmek adına MPV testi yaptırmak çok daha sağlıklıdır. 

 

Trombosit Nedir?

 Trombositlerin en önemli rollerinden birisi herhangi bir noktada kanama olduğu zaman bu kanamanın durdurulmasını sağlamalarıdır. Trombosit azlığında yani MPV düşüklüğünde kişinin herhangi bir yaralanma durumunda kanamanın durdurulması son derece zorlaşır. Sağlıklı bireylerde yaşa da bağlı olarak 150 ile 400 bin arasında trombosit hücresi bulunmaktadır. 

 Kanda MPV düşüklüğü genellikle ağır yaralı bireylerde aşırı kan kaybına ve buna bağlı olarak ölüme sebebiyet verebilmektedir. Herhangi bir kaza anında veya yaralanma anında trombositlerin görevi kanamayı durdurmaktır. Fakat kişinin vücudundaki trombosit oranı az ise kanama durdurulamaz ve hasta daha fazla kan kaybetmeye devam eder ve hayatını kaybedebilir. Trombositlerin bazı görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Herhangi bir hasar durumunda yüksek oranda oluşabilecek olan kan kaybının engellenmesi,
 • Kollajen hücreleri aktive etme özelliğine sahip olmaları,
 • hücre bölümlerini güçlendirerek patajenik mikroorganizmalardan korumak

 Değerler Nasıl Yükseltilir?

Kanda MPV düşüklüğü görülen hastalar kan tahlilleri ile birlikte bir dahiliye uzmanına gitmelidirler. Dahiliye uzmanı hastada MPV düşüklüğüne sebep olan asıl rahatsızlığı bularak gerekli tedaviyi uygular. Genellikle hamilelerde ve yaşlı bireylerde oranlarda düşüklük gözlemlenebilir. Bu durum anemiye bağlı olarak gelişebilmektedir. Değerlerin yükselmesi için kan sulandırıcı ilaçlar kullanılabilir. Böylece kandaki yoğunluk normalleşir ve kalp kası üzerine binen yük hafifletilmiş olur. Bir diğer yöntem ise hormonal tedavidir. Trombositlerin oluşumlarını yeniden canlandırmak ve oluşum sürecini düzene sokmak için çeşitli hormon ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçların her biri bir doktor tarafından reçete ile yazılmalıdır. 

Kaynaklar