Monosit Yüksekliği Neden Kaynaklı Olarak Ortaya Çıkaktadır?

Monosit değeri çok yüksek olduğu zaman bu duruma tıp dilinde monositoz adı verilir. Yüksek değerlerin ortaya çıkması belli başlı hastalıklardan kaynaklandığı için uzman tarafından altta yatan neden belirlenir.

Mono (Monosit) Yüksekliği Nedir, Değerleri Nelerdir?

Monosit değeri çok yüksek olduğu zaman bu duruma monositoz adı verilir. Bazı sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıkan bir sorundur. İltihaplanma, bir virüsten kaynaklı ortaya çıkan ateş, ciddi enfeksiyon, canlı dokuda prematüre hücre ölümü, anormal aktiviteden kaynaklanan hastalıklar, bağışıklık sistemi ve alyuvarların yenilenmesi tarzında birçok etken monosit yüksekliği sorununa neden olabilmektedir. Monosit yüksekliği sorunun diğer bir nedeni kanser ve sarkoidozdur.  Sarkoidoz durumunda küçük, yuvarlak dokular üstünde yumrular meydana gelir. Kronik granülomatöz hastalık da monositoza yani monist yüksekliği sorununa neden olabilir. Kronik granülomatöz bir

Fagositozu gerçekleştirmekte olan hücrelerin düzgün şekilde çalışmadığını gösteren kalıtsal bozukluktur. Monosit yüksekliği sorunu kortizole aşırı maruz kalmanın sebep olduğu bir durum olan Cushing sendromundan kaynaklı olarak da ortaya çıkar. Kortizol adrenal bezleri tarafından üretilen ve inflamasyonu azaltmaya destek sağlayan bir hormondur.

Normal % 4 ila % 10 arasında
Yüksek % 11 ila % 14 arasında
Epey yüksek % 15’in üzerinde
Düşük % 4’ün altında olan

Kanda monosit yüksekliği sorunu yapılacak olan basit bir kan testi ile ortaya çıkartılır. Yapılacak olan test sayesinde uzman gerekli yorumlamaları yaparak hastasına bilgi verir. Kanda mono yüksekliği sorununun neden kaynaklandığını belirlemek için altta yatan nedenler detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.

Monosit Yüksekliği ve Tedavisi

Kan mono yüksekliği sorununu aşmak için uzman hekimlerin verdiği ilaçların mutlaka düzenli ve aksatılmadan kullanılmalıdır. İlaç tedavilerinde tedavinin dışına çıkmadan hareket etmek oldukça önemli bir detaydır. Bunun haricinde aşağıda bulunan öneriler de monosit yüksekliği tedavisine yardımcı olur:

Stressiz yaşam; stresli olmak ya da kaygı bozuklukları yaşamak, beynini devamlı olarak uyarır. Bundan dolayı beyin vücutta bir sorun olduğunu düşünerek vücut sistemlerini tetikte tutacaktır. Bağışıklık sistemi ve monositler de bu duruma dâhildir. Bu durum stresli olmayı gerektiren durumlarda işe yarar. Kanda mono yüksekliği sorunu olduğunda stres açısından aşağıda bulunan detayların uygulanması gerekir.

 • Egzersiz bu konuda büyük bir kurtarıcıdır.
 • Yoga tarzından fiziksel ve zihinsel aktiviteler huzur getirebilecek çözümler arasında yer alır.
 • Uyku konforu ile düzeni monosit yüksek sorunları açısından önemlidir. Uyku kalitesini artırmak adına gerekli ne varsa uygulanmalıdır.
 • Olumlu düşünmek bir kişide karakter haline gelmelidir.
 • Hobi edinmek stresli yaşamda kanda monosit yüksekliği düşürmek adına çok faydalı olacaktır.
 • Strese yol açmakta olan faktörler ile kişinin aktif şekilde mücadele edilmelidir.

Bağışıklık sistemi kuvvetlendirilmesi; bağışıklık sistemi kuvvetli olursa hastalıklardan korunma konusunda çözüm bulunur. Bu sayede vücut daha az sayıda monosit kullanır daha etkili bir mücadele sergiler. Her iki faktör ile de monosit sayısını düşer. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için;

 • Haftada en az beş gün, yarım saat süre ile hafif ya da orta tempolu egzersiz yapmak monosit yüksekliğinin düşmesini sağlar. Ayrıca bu sayede bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi de sağlanır.
 • Sigara içmekten ve pasif içicilikten uzak durulması gerekir. Sigara kullanmak genel sağlık açısından da oldukça zararlıdır.
 • Meyve, protein, meyve ve sebze yönünden zengin şekilde beslenmek gerekir. Ayrıca doymamış yağlar beslenme programının içine kesinlikle katılmamalıdır.
 • Yeterince uyumak bağışıklık sisteminin sağlamlığı için gerekir.
 • Alkol kesinlikle tüketilmemeli ya da sınırlı şekilde içilmelidir.
 • Temizliğe en üst düzeyde özen gösterilmesi gerekir. Bu sayede bulaşıcı hastalıklara karşı önlem alınmış olunur.
 • İdeal kilo aralığında kalınması genel sağlık açısından oldukça önemlidir.
 • Antioksidan bakımından zengin olan gıdalara ağırlık verilmesi gerekir. Bundan dolayı bol bol üzüm (her çeşidi), tam tahıllı ürünler, yeşil yapraklı sebze, kuru yemiş ve balık tüketilmelidir.

Hastalık ile alakalı tedaviler aksatılmamalıdır; uzmanlar hasta kişilerin kan tahlili sonuçlarınızı değerlendir ve yorumlar. Değerlendirmeler sonrasında önemli bir sorun olmadığı ya da olduğu bu yorumlamada söylenir.  Hastalığın teşhis edilmesinden sonra tedavi sürecine başlanır veya hastalık tanısı için hastayı gerekli olan birimlere sevk etme işlemi yapılır. Bu süreçte doktorun önerdiği tedavi sürecine dikkatle uyulması sağlıklı şekilde yaşamaya olanak sağlar.