Monosit İnsan Vücudunda Ne İş Yapar, Düşüklüğü ve Yüksekliği Neden Meydana Gelir?

Monositler bakteri, virüs ve mantarları savuşturmaya yarayan beyaz kan hücresidir. Monositler bağışıklık sisteminde bulunan en büyük beyaz kan hücresi olarak görev yapar.

Monosit Nedir, Değerleri Nelerdir?


Monosit Görüntüsü

Monosit yani mono ne demek, insan çevresi mikroplar ile kaplıdır. Bu mikroplar oldukça olumsuz olan etkilerin yaşanmasına neden olur. Hatta çok ciddi enfeksiyon durumlarında insan yaşamına bile sebep olabilir. Bu mikroplar insan vücuduna girdiğinde bağışıklık sistemine saldırmaya başlar. Bağışıklık sistemi de beyaz kan hücreleri ismi verilen ve birçok farklı türü olan önemli bir bileşenlere sahiptir. Monositler bakteri, virüs ve mantarları savuşturmaya yarayan beyaz kan hücresidir. Monositler bağışıklık sisteminde bulunan en büyük beyaz kan hücresi olarak görev yapar. Başlangıçta kemik iliğinde oluşan kan ve dokulara salınım yaparlar. Bazı mikroplar insan vücuduna girdiğinde, hızlı bir şekilde saldırı yapmak için bölgeye doğru acele eder. Bunlardan korunmak için kanda monosit değeri sayımlarının normal referans aralıklarından olması gerekir. Kanda monosit tahlil değerleri sonucu düşük ya da yüksek çıktığı zaman sorun var demektir. Monosit tahlili sonucunda ortaya çıkacak olan normal referans değerleri;

Normal % 4 ila % 10 arasında
Yüksek % 11 ila % 14 arasında
Epey yüksek % 15’in üzerinde
Düşük % 4’ün altında olan

Kanda monosit nedir, bunlar enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korunma konusunda çeşitli işlevler ile görev yapar. Monositler mikroplara bakmadan daha önce makrofajlar olarak isimlendirilen başka bir hücre formuna geçme kabiliyetine sahiptir. Aslında zararlı olan bakterileri, mantarları ve virüsleri tüketme özelliğine sahiptir. Mononosit insan vücudundaki enzimler ile mikropları parçalamaya başlarlar. Uzmanlar kandaki monosit değerleri sonucunun yükseltip arttırmadığına bakmaksızın bir hastaya neler olduğunu anlatabilir. İnsanlarda enfeksiyonlar, enflamatuvar hastalıklar ya da bazı kanser türleri oluştuğunda yüksek monosit değerleri görülür. Kişi vücudunun mikroplar ile mücadele konusunda çok fazla sayıda monosit ihtiyacı bulunur. Düşük monosit değerleri, bağışıklık sistemi tepkilerini bastıran durumlara ya da vücutta aşırı miktarda mikroplara işaret eder. Kişi vücudunda yeterli düzeyde monosit üretilmediğine de işaret eder.

Sonuçları

Monositler kemik iliğinde üretilir, daha sonra dolaşımda bulunan beyaz kan hücrelerinin yaklaşık olarak % 1 ila% 10’unu (kan mikrolitresi başına 200 ila 600 monosit) karşılamak için kan içine girerler. Kan içinde birkaç saat geçirdikten sonra monositler, makrofajlara dönüşür ve dokulara geçer. Makrofajlar insan vücudundaki bağışıklık sisteminin ana yıkıcı hücreleri olarak görev yapmaktadır. Bazı kişilerde bulunan genetik anormallikler, monositlerin ve makrofajların görevlerini etkiler. Hücreler içinde bulunan yağlı (lipid) artıkların birikmesine sebep olur. Meydana gelen bozuklukları yap depolama hastalıklarıdır. Bundan dolayı kandaki monosit sayısı artar. Kronik enfeksiyonlar, otoimmün bozukluklar, kan bozuklukları ve bazı kanserlerden kaynaklı olarak yüksekliği meydana gelir. Kandaki kısımlarının dışında makrofaj sayısında artış, enfeksiyon,  sarkoidozise ve Langerhans hücreli histiyositoza yanıt olarak da ortaya çıkabilir.

Kandaki monosit sayısı düşüklüğü, kan dolaşımında enfeksiyon, kemoterapi sorunu, kemik iliği bozukluğu tarzında sorunlar meydana geldiği zaman ortaya çıkar. Belli başlı deri enfeksiyonu meydana gelen kişilerde ve genital organlarda insan papillomavirus enfeksiyonu olduğu zamana insanlarda az sayıda monosit oluşabilmektedir. Düşük veya yüksek değerlerde monosit genelde semptomlara sebep olmaz. Bunun yanı sıra insanlardaki monosit değerlerinde oluşan değişikliğe neden olan bozukluğun semptomlarına sahip olabilmektedir. Bu konuda koyulacak olan tanılar için ek testler ve tahliller istenir. Test sonuçlarının çıkmasından sonra fiziki muayene yapılarak tanı koyma işlemi de tamamlanır. Monosit rahatsızlıklarının tedavisi nedene bağlı olarak değişir.

Monositlerin Eksikliği

Yakın zamanda içinde anlaşılır ama nadir bulunan bir bozukluk monositlerin eksikliğidir. MonoMAC sendromu olan kişilerde enfeksiyonlara, özellikle deri enfeksiyonlarına, genellikle enfeksiyona neden olmayan mikroorganizmalar sebep olur. Sebepler kemik iliğini etkileyen bir gen kusuru olarak karşımıza çıkar. Belirtiler enfeksiyona neden olan spesifik mikroorganizmaya bağlı olduğundan dolayı değişkenlik göstermektedir. Tanı  monosit yokluğunu gösteren bir kan testi ile yapılmaktadır ve genetik test de uzman isterse yapılır. Uzmanlar enfeksiyonları tedavi etmek amacı antibiyotikler verir ve bir kemik iliği naklide gerekirse uygulanabilir. Tedavi süreci kapsamından hasta kişilerin mutlaka uzman ile birlikte hareket etmesi gerekir. Aksi takdirde sağlıklı bir tedavi süreci geçirmek mümkün değildir. Ayrıca kontrol zamanlarının kesinlikle aksatılmaması gerekir.