MCV Tedavi Yolları Nelerdir? MCV Düşüklüğü Ne Anlama Gelmektedir?

MCV tedavi edilirken ne tür yöntemler kullanılmaktadır? MCV değerlerinin normalin altında olması durumu ne demektir? MCV düşüklüğü sebepleri nelere bağlanmaktadır?

MCV düşüklüğü kan tahlili sonuçlarında birçok kişiyi endişelendiren bir tanım olarak karşımıza çıkar. Alyuvar hacminin azlığını sembolize eden bu sonuç tedavi edilebilir bir durumdur.

MCV düşüklüğü belirtileri

MCV nedir düşüklüğü ne anlama gelir konusunda doktorunuz test sonuçlarına bağlı açıklamalar yapacaktır. Fakat genel anlamda yaş, cinsiyet ve sağlık durumunun güdümünde kanda alyuvar hacminde değişiklikler yaşanabilir. Bu gayet olağan bir durum iken tam tersi olan yüksekliği sonuçlarda yer edinebilir


MCV için kan alımı

 

Kan testi MCH, HGB, HCT gibi farklı birimlerin referans değerlerini de içerir. Yani tam kan sayımı ile kanınızda sıvı, trombosit, alyuvar ve akyuvarlar ayrı ayrı incelenmiş olur.

HGB (Hemoglobin):  Bu değer erkeklerde 13,8 ve 17,2 gm/dL eşiğinde, kadınlarda ise 12,1 ve 15,1 gm/dL eşiğinde normal kabul edilir. Akciğerin vücuda oksijen dağıtımını yaptığı moleküldür.

HCT (Hematokrit): Toplam alyuvar hacminin oranının kana göre orantısı HCT olarak adlandırılır.

MCH: Kırmızı kan hücrelerinin hemoglobin oranını ifade eden sonuçtur.

MCV düşüklüğü neden olur

MCV düşüklüğü nedir sorusunun cevabından sonra bu sorunun neden kaynaklandığı merak edilir. Bazen test sonucunda HGB ve HCT seviyesi normale yakındır. Ancak MCV düşüklüğü nedenleri saptanması gerekir. Aşağıda yer alan faktörlerin birçoğu değerin düşüklüğü için yeterli sonuçları yansıtabilir.

 • Kurşun Zehirlenmesi
 • Gastrointestinal Kan Kayıpları
 • Kalıtsal Anemi
 • Demir Eksikliği Anemisi
 • Sideroblastik Anemi
 • Kronik Anemi
 • Ülser
 • Regl Dönemi
 • Akut Kan Kayıpları
 • Talasemi
 • B6 Eksikliği
 • Böbrek Yetmezliği

Bir veya birkaçının var olmasıyla beraber MCV düşüklüğü nedenleri için ipucunu bulmuşsunuz demektir. Doktor muayenesinin ardından mutlak bir teşhis mümkündür.

MCV normal değeri

Aslında temel anlamda yaşımıza göre değişkenlik gösteren alyuvar hacminin HCT gibi farklı kan moleküllerinin etkisiyle değişebileceğini söylemeliyiz. Genel anlamda bebekken, çocukken ve yetişkinken farklı değerlerin arasında sabit kalması gerekir. Aynı şekilde kadınlarda hamilelik döneminde çok daha yükselmesi normal karşılanır. Yine MCV düşüklüğü tedavisi olan bir durum olmasından ötürü normal oranlara çekilebilir.

MCV Yaş Aralıkları Yaş Aralıklarına Göre Olması Gereken MCV Değerleri(fL)
1-3 günlük bebeklerde 95-121
1 aylık bebeklerde 85-123
6 aylık-2 yaş arası bebeklerde 70-86
6-12 yaş arası çocuklarda 77-95
12-18 yaş arası erkeklerde 78-98
12-18 yaş arası kızlarda 78-102
Yetişkinlerde 80-100

En ortalama seviyeye bakarsak 80 fL ve altında olan her sonuç MCV düşüklüğü için yeterlidir. Teşhis konulduktan sonra sebepleri ve tedavi süreci için çalışmalar başlar.

MCV düşüklüğü hangi sonuçları doğurur?

Aslında burada MCH değerleri en az diğer sonuçlar kadar önemlidir. Hemoglobin miktarının oksijen taşınması açısından son derece önemli olduğu biliniyor. Doğal olarak hem MCH hem de MCV düşüklüğü gözlenen durumlarda anemi riskinin artış gösterdiğini söylemek gerekiyor.

Oksijenin alyuvarlarda HGB vasıtasıyla organlara ve vücudun diğer bölümlerine aktarıldığı aşikâr. Haliyle değerlerin stabil çıkması en önemli unsurdur. Aksi halde iç organlar başta olmak üzere vücut zarar görebilir. Kalıcı veya kısmi sağlık sorunlarıyla karşılaşmak ise son derece yüksek bir risk faktörüdür.

 

MCV değerinin düşüklüğü nasıl tedavi edilir?

HCT ve HGB dahil olmak üzere tüm kan sayımları yapıldıktan sonra nedenleri daha iyi araştırmak mümkün olur. Önceliğin her zaman MCV düşüklüğü nedenlerine verildiğini söylemek gerek. Çünkü uygulanacak olan tedavisi tamamıyla bununla alakalıdır.

Doğal olarak MCH dahil olmak üzere düşük çıkan değerlerin tedavisinde buna neyin sebep olduğu önemsenir. Süreç sebebi ortadan kaldırarak devam etmelidir. Örneğin en sık rastlanan sorunların başında demir eksikliği anemisi vardır. Tedavisi için demir takviyesi en önemli faktördür. Bunu birinci derece anemi için ağız yoluyla alınan ilaçlarla, ikinci derece anemi içinse damar yoluyla yapılan takviyeyle uygulamak mümkündür.

Yine sebebi B12 vitamini eksikliği ise vitamin takviyesi, diğer anemi türleriyse uygun tedavi standartları uygulanır. Bazı durumlarda Regl dönemi ya da kan kayıpları vesilesiyle MCV düşüklüğü tedavisi için başvurular gelebiliyor. Fakat bu noktada sebeplerin kısmi ve geçici olmasından ötürü çoğunlukla değerler kendiliğinden yükseliyor.