Tam Kan Sayımı Testi Nedir, Sonuçları Neyi İfade Eder?

MCV testi yani tam kan sayımı testi anemi, enfeksiyon ve belli başlı birçok hastalığın insan vücudunda olup olmadığının tanısının koyulmasına olanak sağlayan bir testtir.

MCV Nedir VE Neden Kaynaklı Ortaya Çıkar?

MCV nedir, yani tam kan sayımı testi anemi, enfeksiyon ve belli başlı birçok hastalığın vücutta olup olmadığını ortaya çıkartan bir testtir. MCV tahlili sık şekilde kullanılan bir testtir. Hastaların sağlık durumlarının belirlenmesi adına yapılan bu tahlil uzmanların ilk istedikleri tahlildir. Sağlıklı ve hücre değerleri normal sınırlar içinde olan, sağlık durumları değişmeyen veya uzman gerekli olduğunu düşünmüyorsa farklı tam kan sayımına gerek genelde duyulmaz. Hasta kişide bitkinlik veya halsizlik tarzında belirtiler, enfeksiyon, morarma, iltihap veya kanama varsa bunların sebeplerinin tanınmasına yardımcı olmak adına uzman tam kan sayımı isteyebilir.

Lökosit düzeylerinde bulunan önemli düzeyde artışlar enfeksiyonların varlığına işaret edebileceği için nedenini ortaya çıkartmak için ileri kan tahlili gerekliliğini gerekir. Eritrositlerin değerlerinde meydana gelen azalmalar, artış gösteren kayıplar ya da eritrositlerde meydana gelen yıkımlar tam kan sayımı testi ile belirlenir. Yani bunların neden kaynaklandığı bu kan tahlili sayesinde ortaya çıkartılır. Belli başlı birçok hastalık, hücre sayımlarında meydana azalmalara veya artışlara yol açmaktadır. Bu hastalıklardan bazıları tedavi gerektirebilir, bazıları da kendi kendine geçer. Kanser tarzında meydana gelen hastalıklar bir hücre tiplerini artırarak ya da total hücre üretimlerini azaltarak kemik iliğinin hücre üretimini olumsuz etkiler. Bu kapsamda kullanılacak olan bazı ilaçlar sayılarını azaltırken bazıları da sayılarını çoğaltır. Bu tarz hastalıkları ve ilaçlar ile tedavilerini izlemek adına uzmanlar düzenli aralıklar ile tam kan sayımı isteyebilmektedir.

Kan Tahlilinde MCV Değeri Neyi Gösterir, Sonuç Yorumlaması


MCV Normal Değeri

MCV tahlili sonuçları kapsamında yetişkinlerde olması gereken değer 79- 97 fL / kırmızı hücredir. Referans aralıkları, bireysel laboratuvara ve hastanın yaşına bağlı olarak değişebilmektedir. Çıkan sonuçlar uzman hekim tarafından yorumlanır. Aşağıda bulunan tablo da kan tahlili bileşenlerinden meydana gelen azalmalar ve artışların ne anlama geldiği belirtilmiştir.

Tan Kan Sayımı Bileşenleri

Test Adı

Azalma ve Artış

 

WBC Lökosit

 

 

 

Enfeksiyonlar, kanser, iltihaplanmalar, bazı ilaçlar,

Otoimmün hastalıklar, şiddetli enfeksiyonlar, kemik

İliği sorunları

% Nötro- Nötrofil

Lenfo- Lenfosit

% Mono- Monosit

% Eos- Eozinofil

% Bazo- Bazofil

Neutrophil

Lymphs- Lenfosit

Mono- Monosit

Vücut içinde olup biten sorunlara göre günden güne biraz değişkenlik gösteren dinamik hücre topluluklarıdır. Kronik, farklı, geçici ya akut rahatsızlıklar meydana geldiğinde önemli düzeyde artışlar oluşur. Örneğin; lenfosittik lösemi oluştuğunda lenfositlerin değerlerinde artışlar gözlemlenir.

 

 

 

RPC- Eritrosit

HGB- Hemoglobin

HCT- Hematokrit

Anemi meydana geldiğinde değerlerinde azalmalar oluşur. Yanık ya da susuz kalma durumlarında ise değerlerinde artışlar oluşmaya başlar. Eritrosit testleri sonuçlarını ortaya çıkartır.

MCV- Ortalama eritrositlerin hacmi

Folik asit ve B12 eksikliklerinde artış gösterir, talesemi ve demir eksiklerinde değerleri azalır.

MCH- Ortalama Eritrosit Hemoglobini

MCV sonuçlarını yansıtır.

MCHC- Ortalama Eritrosit Hemoglobin

 

MCV azalışta olduğunda azalabilir. Artış olduğunda ise bir adet eritrosit içini dolduracak hemoglobin sayısı ile sınırlıdır.

RDW- Eritrosit Dağılım Genişliği

 

Trombosit

Karma olan eritrosit topluluğuna işaret eder. Olgunluğa ulaşmamış eritrositler daha büyük olma eğilimine girer.

Trombosit üretimlerini olumsuz şekilde etkileyen hastalıklar ile azalmaya başlar ya da artış gösterir. Bazı kalıtsal bozuklarda, lösemi hastalığından ve kemoterapi alındığında sayılarında azalmalar devam eder.

MPV- Ortalama Trombosit Hacmi

Trombositlerin üretimleri ile beraber değişkenlik gösterir. Genç olan ve yeni üretilen trombositler eskilerden daha büyük çaptadır.

 Test Öncesi

MCV tahlili yani tam sayım testi uzmanlar tarafından sık şekilde yapılan bir testtir. Testin yapılmasında hastanın herhangi bir kısıtlaması bulunmaz. Normal kan testleri ile aynıdır. Buna rağmen kan numunesi alınmadan önce yağlı besinleri yemekten kaçınmak iyi olacaktır. Testi bir sağlık personeli gerçekleştirir. Koldan ya da el üzerinden alacağı kan numunesi değerlerin belirlenmesi için yeterlidir. Alınan kan hemen laboratuvara gönderilir ve gerekli incelemeler yapılır. Test genelde sabah erken saatlerde ve aç karnına yapılır.  Kısa sürede çıkan sonuçlar uzman hekimler tarafından detaylı şekilde yorumlanır. Çocuklarda ve bebeklerde normal eritrosit değerleri yetişkinlerden farklı olabildiğinden dolayı verileri yorumlarken bu husus göz önüne uzman tarafından alınır. Testler ve fiziksel muayene sonrasında hastaya gerekli tanı koyulacaktır.