MCH Yüksekliği Ne Anlama Gelmektedir? MCH Neden Yükselir?

MCH tahlili sonrasında değerlerin yüksek veya düşük çıkma nedenleri nelerdir? MCH normal değerleri ne olmalıdır? MCHC yükseliği neyi ifade etmektedir?

MCH yüksekliği yapılan kan tahlilinde yüksek veya düşük çıkabilir. Yaş, cinsiyet ve sağlık durumunuza bağlı olarak değişmekte olan MCH normal değerleri burada teşhis amacıyla kullanılmaktadır.

MCH Yüksekliği Nedir?

Kanımızın içerisinde hemoglobin adında bulunan madde yaşamsal fonksiyonlarımızın temelini oluşturur. MCH nedir sorusu kanda bulunan hemoglobin miktarını ölçümleyen test olarak cevaplanabilir. Akciğerlerden başlayan ve vücudumuzun en uç noktalarına kadar uzanan oksijenin kan yoluyla transferi hemoglobin aracılığıyla yapılır. 

Keza MCHC yüksek çıktığında da kronik rahatsızlıklar ve bir takım minerallerin eksikliğinden söz edilebilir. Grup olarak ayırdığımızda şöyle bir sonuç çıktığını söylemeliyiz. Sık karıştırılan iki terim olan MCH ve MCHC birbiriyle bağıntılı olan iki farklı unsurdur.

 1. MCH Yüksekliği Ne Demek?

MCH yüksekliği alyuvarlarda bulunan hemoglobin miktarıdır. Örneğin düşük çıkması demir eksikliği anemisi, yüksek çıkması ise Makrositik Anemi olarak şüphe uyandırır. Ortalama MCH yüksekliği 36-25 g/dL seviyesini geçmemelidir.

 1. MCHC Yüksekliği Ne Demek?

MCHC ise yine hemoglobinin alyuvarlardaki konsantrasyon oranını ölçümler. Bu değer ise mineral eksikliklerini ve yine anemi gibi kronik rahatsızlıklar için belirtidir. Ortalama MCHC yüksekliği için referans değerler 37-31 g/dL şeklindedir.

Kan Tahlilinde MCH Normal Değeri Kaç Olmalıdır?

MCH yüksekliği nedir sorusunun cevabını bu noktada tabloyla vermek en doğrusu olacaktır. Aynı zamanda hemoglobin başta olmak üzere birçok kan değerine bakılarak hemogram kan sayımı değerlerinin baz alındığını unutmamak gerekir. Haliyle kanda MCHC yüksekliği yine tahlil sonucunda ortaya çıkar.

MCH (fL) Alt Sınır – Üst Sınır
1-3 Günlük 95-121 fL
1 Aylık 5-123 fL
6 Ay-2 Yaş Arası 70-86 fL
6-12 Yaş Arası 77-95 fL
12-18 Yaş Arası Erkek 78-98 fL
12-18 Yaş Arası Kadın 78-102 fL
Yetişkinlerde 80-100 fL

Hemoglobin (gr/dL)  (Alt Sınır – Ortalama)

 • 6 Ay-2 Yaş Arası: 11,00 – 12,5 gr/dL
 • 2-4 Yaş Arası: 11,00 – 12,5 gr/dL
 • 5-7 Yaş Arası: 11,5 – 13,00 gr/dL
 • 8-11 Yaş Arası: 12,00 – 13,5 gr/dL
 • 12-14 Yaş Arası Kızlarda: 12,00 – 13,5 gr/dL
 • 15-17 Yaş Arası Kızlarda: 12,00 – 14,00 gr/dL
 • 12-14 Yaş Arası Erkeklerde: 12,5 – 14,00 gr/dL
 • 15-17 Yaş Arası Erkeklerde: 13,00 – 15,00 gr/dL

MCH Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

MCH yüksekliği gibi MCHC yüksekliği için ‘PG’ yani Pikogram ölçütü kullanılır. Yani gram ağırlık biriminin trilyonda biri üzerinden test sonuçlarını görebilirsiniz. Bu hassaslıkta bir ölçümden ötürü değerler bazı sonuçlarda -1 ve +1 şeklinde değişkenlik gösterebilir. 

Aynı zamanda Kanda MCH yüksekliği çıkması neye işarettir sorusunu sıkça duyuyoruz. Hematoloji uzmanlarına göre Makrositik Anemi, Folik Asit eksikliği, B12 Vitamini eksikliği ve Anemi belirtileri arasında MCHC yüksekliği ile beraber göz önünde bulundurulmaktadır.

Çoğunlukla halsizlik ve yorgun hissetme halini sürekli olarak yaşamak en belirgin gözlemler arasındadır. Cildin soluk bir hal alması, kalp ve damar rahatsızlıkları, solunum problemleri, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi durumları sık yaşayan kişilerin muayene olması önem arz ediyor. Anemi teşhisi için tek başına yeterli olmamasına karşın önemli bir unsur olarak kabul ediliyor. Bazı sorular MCH yüksekliği ile ilgili net teşhis cevabı arasa da bunun için doktorunuza danışmalısınız.

MCH Yüksekliği Neden Olur?

Kanda MCHC yüksekliği ile doktorunuza başvurduğunuzda tüm kan sayımı değerleriniz gözden geçirilir. Hematoloji tahlili sonuçlarınıza bağlı olarak MCHC yüksekliği nedenleri araştırılmaya başlanır.

 • Anemi
 • Lösemi
 • Kemoterapi
 • İlaç Kullanımı
 • Alkol Kullanımı
 • Aşırı Östrojen
 • Enfeksiyon Riski
 • Karaciğer hastalıkları
 • Tiroid Anomalileri

MCHC yüksekliği gibi MCH değerini nedenleri ile birlikte teşhis ederek tedavi sürecine başlamak gerekir. Bazen yalnızca B12, Folik asit ya da demir eksikliği anemisine sebep olacak mineral ihtiyacından kaynaklanır. Doğal olarak doktorunuzun verdiği tedavi periyoduna bağlı kalarak kanda çıkan tüm değerler ideal referans aralığına çekilebilir.