MCH Tahlili Düşüklüğü ve Yüksekliği Neden Ortaya Çıkar?

MCH, ortalama yassı hacimli hemoglobin konsantrasyonu kırmızı kan hücrelerindeki ortalama hemoglobin konsantrasyonudur. Değerlerinin yüksekliği ve düşüklüğü konusunda tedavi gerekir.

Mch (Mean Corpuscular Hemoglobin) Tahlili Nedir, Referans Aralığı Ne Olmalıdır?

MCH nedir, ortalama yassı hacimli hemoglobin konsantrasyonu (MCHC), kırmızı kan hücrelerindeki ortalama hemoglobin konsantrasyonudur. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinin vücudundaki dokulara oksijen taşınmasına izin veren protein molekülüdür. Kanda MCH değeri, her bir kırmızı kan hücresindeki ortalama hemoglobin miktarını gösterir. Kanda MCHC nedir,  değeri, kırmızı kan hücrelerinin hacmine dayanmakta olan hemoglobinin ortalama ağırlığı anlamına gelir. Kanda MCH ve kanda MCHC hemoglobin sağlığının bir yansıması olarak karşımıza çıkar. Uzman hekimler kanda MHC ve MCHC değeri belirlemesi, hemogram MCH değeri belirlemesi için CBC testi ister. Yetişkin kişilerde MCH değeri hücre başına 27 ila 33 pikogram aralığındadır. Bu değerler testin yapılacağı laboratuvar cihazına göre değişebilir. Küçük çocuklarda ise hücre başına 34 pikogram ya da daha fazla konsantrasyona sahip olacaktır. Testin ne zaman yapılacağı ile alakalı olarak uzman hekim hastasından istekte bulunur. Çıkan sonuçlar kesinlikle uzman hekim tarafından yorumlanmalıdır. Hasta ve çevresi tarafından yorumlanması yanlış sonuçlara işaret eder. Bu tarz eylemler sonucunda genelde hastaların psikolojik anlamda etkilendiği ortaya çıkmıştır.


MCH Değeri Hesaplama

MCH Düşük Değeri

Bazı anemi türleri kanda düşük MCH seviyelerine neden olabilir. Örneğin, mikrositer anemi, kan hücrelerinin çok küçük olması ve gerektiği düzeyde fazla hemoglobin almaması ortaya çıkar. Bu sorun genelde beslenme yetersizliklerine ve yetersiz beslenmeye neden olur. Belli başlı tıbbi durumlarda hasta yeterli düzeyde ve dengeli beslense bile anemi ortaya çıkabilir. Kan içinde düşük miktarda demir olması da MCH seviyelerine neden olabilir. İnsan vücudunda hemoglobin yapmak için demir kullanılmaktadır. Vücut içinde demir biterse, demir eksikliği anemi düşük MCH düzeylerine sebep olabilir. Bu tarz anemi beslenme yetersizliği ve vejetaryenlerde olan kişilerde daha yaygın şekilde gözlemlenir. Çölyak hastalığı kişi vücudunun demiri en doğru şekilde absore etmesini önler. Bu da demir değeri konusunda sorun meydana getirir. Ayrıca gastrik ameliyat geçirmiş olan kişiler ihtiyaç duyulan demir de emme sorunu meydana gelir. Menstrüasyon aşırı düzeyde olan kadınlar anemik durum ortaya çıkabilir. Çünkü menstruasyon kanında iyileşebileceklerinden daha çok demir kaybederler. Hemogram ve hematoloji raporlarında düşük değerin çıkmasından sonra belli başlı belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtiler;

 • Aşırı yorgunluk
 • Düzenli şekilde meydana gelen dayanıklılık kaybı
 • Nefes darlığı
 • Zayıflama
 • Baş dönmesi
 • Ciltte soluk durum ve morarma

MCH Yüksek Değeri

MCH ya da MCHC değeri yüksekliği makrositer aneminin bir işareti olabilir. Bu sorun kan hücrelerinin çok büyümesinden kaynaklı olur. Kişi vücudunda yeterli düzeyde B12 vitamini ya da folik asit bulunmazsa bu sorun oluşabilir. Yüksek MCH ya da MCHC değeri aşağıda bulunan nedenlerden kaynaklı oluşabilmektedir.

 • Östrojen içeren ilaçlar
 • Enfeksiyon koplikasyonları
 • Kanser ile alakalı komplikasyonlar
 • Düzenli şekilde alkol almak
 • Troid bezi aktivitesi
 • Karaciğer hastalıkları

Makrositer anemi sebebi ile yüksek bir MCH geçiren insanlar belirli bir patern izleyen belirtilerle karşılaşabilirler. Kişiler ilk zamanlarda semptomları fark etmez ama zamanla semptomlar kendilerini gösterir ve kişi kötüleştirebilirler. Bu semptomlar

 • Yorgunluk
 • Hızlı kalp atışı
 • Soluk cilt
 • Zayıf konsantrasyon
 • Hafıza kaybı
 • Sindirim sorunları, iştah kaybı, kilo verme, düzenli ishal olan kişiler ve bu semptomlardan herhangi bir tanesini yaşayan kişiler en kısa süre içinde doktor ile konuşmalıdır.

Semptomlar ve klinik muayene sonrasında uzman hekimler hastasından belli başlı tetkikler ister. Bu tetkiklerin içinde MCHC ve MCH testi de bulunur.

Tedavi Süreci

Tedavi kapsamında zengin yapraklı yeşil sebzelerin tüketilmesi çok önemlidir. Uzman hekimlerin vereceği bir diyet bu konuda hastaya yardımcı olacak en büyük destektir. Uzmanlar dengesiz olan MCH seviyelerini düzenlemek adına kişiye göre tedavi şekli belirler. Diyet yapımı için daha çok B12 vitamini veya folik asit desteği, yüksek MCH değerlerine hitap etmenin iyi faydalı yolu olabilir. Bu destekleri farklı ve dengeli bir diyet ile sağlamak en sağlıklı yoldur. Bu takviyeler ile bu seviyelerin olması gereken yerde tutulması sağlanır. Düşük MCHC ve MCH değeri genelde anemi meydana getiren demir eksikliği sorunun bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar kişilerin yapacakları diyetlerine daha çok demir ve vitamin B6 eklemesini önerir. Demir içeriğine sahip gıdalar ile birlikte C vitamini, lif tüketimi yapmakta MCHC ile MCH seviyelerini arttırmaya yardımcı olur.

MCH sevilerinde bir dengesizlik olan kişiler, herhangi bir destek almadan ya da diyetlerinde sert şekilde değişimler yapmadan önce her daim tedavi planını hakkında uzmanıyla görüşmelidir. Birçok kişi diyetlerini düzenli şekilde yaptığında CH düzeyleri normale döner. Demir enjeksiyonu, demir absorpsiyonunu bozuklukları olan insanlar için de bunların yapılması gerekebilir. Diğer kişilerde demirden zengin kanla düzenli transfüzyona ihtiyaç duyabilmektedir. Hastalarda tanı ve tedaviyi olabildiğince pürüzsüz şekle getirmek adına tahlil esnasında ne yenildiğine ve ne içildiğine uzmanların dikkat etmesi gerekir.