Kanda LYM Değerleri ve Kan Tahlilinde Referans Aralıkları

Vücudun bağışıklığında önemli rol oynayan lenfositler kemik iliğinde üretilen beyaz kan hücreleridir. Peki lenfosit normal değerleri nedir? Bu değerlerin eksikliği ne gibi sonuçlar doğurur?

LYM (Lenfosit)

Lenfosit kemik iliğinde üretilen akyuvarlara verilen isimdir. Kandaki değerlerinin yüksekliği veya düşüklüğü çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Bu akyuvarların vazifesi vücudu bakteri ve virüslere karşı korumaktır. Eksikliği halinde vücut direnci düşecek ve bağışıklık zayıflayacaktır. Bu gibi durumların önüne geçmek için düzenli tahliller yaptırmakta fayda vardır. Yapılan kan tahlilleriyle bu değerler ölçülebilir. 

Bu değerlerin ölçülmesi için hastanelerde tam kan sayımı adı verilen bir test uygulanır. Bu test içerisinde kandaki tüm değerler değerlendirilir. Hastanın değerlerinde bir anormallik saptanırsa tedaviye başlanır. Bu test en çok anemi gibi hastalıkları tespit etmede kullanılır. 

Kandaki üç ana lenfosit şöyle sıralanabilir;

  • T Hücreleri
  • Doğal Öldürücü Hücreler
  • B Hücreleri

Lenfositlerin beyaz kan hücrelerinin en az %15`i ile en fazla %40`ını oluşturması gerekir. Bu üç lenfosit zararlı hüçrelerin oluşumunu önlemeye ve bağışıklık sistemini oluşturmaya yarar. T ve B hücreleri kanser hücrelerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Tam kan sayımında bu değerler ortaya çıkarılabilmektedir. Sonuçların doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. 

Kandaki LYM Değeri ve Yüksekliği

Hemogram LYM değerinin yüksek olduğu durumlar bazı hastalıkların habercisi olabilir. Kanda mikrolitre başına 3000`den yani %40`dan fazla düşmesi değerlerin normalin üstünde olduğunu gösterir. Yetişkin bir insan vücudundaki normal değerler  % 20,5-51,1`dir. Bu değerlerin artışı yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunun habercisidir. Bu nedenle sık sık kan sayımı yaptırmakta fayda vardır. 

Bazı kanser türleri hemogram LYM`nin artışına yol açabilir. Bu nedenle yüksek çıktığı durumlarda ihmal edilmemeli ve doktor gözetiminde diğer testler uygulanarak sorun tespit edilmelidir. Hemogram LYM yüksekliği herhangi bir belirti göstermez. Bu nedenle teşhis için kan tahlili şarttır.

Bazı lösemi türleri ve Lenfoid tümörler bu değerlerin yüksek çıkmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca iltihap kaynaklı semptomlar da bu değerlerin yükselmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle sonuçlara göre uygun tanı ve tedavi süreci doktor kontrolünde uygulanmalıdır. İltihap kaynaklı yükselmeler için antibiyotik tedavisiyle bu değerler düşürülebilmektedir. Bazı ilaçların yan etkisi olarak da bu yükselmeler gözlemlenebilir. Bu durumda ilaç dozajlarının yeniden düzenlenmesi gerekecektir. 

Lenfosit Düşüklüğü 

LYM düşüklüğü bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. Vücudumuzdaki bu akyuvarlar kanser hücrelerinin oluşumunu önlemekle görevlidir. Bu hücrelerdeki düşüş vücudun direncini kıracaktır. Lenfopeni olarak adlandırılan bu durum kan tahliliyle ortaya çıkarılır. Akyuvarlardaki bu düşüşün belirtileri yetişkinlerde 1000`in altına düşmesi, çocuklarda ise 3000`nin altına düşmesiyle kendini gösterir. 

Lenfopeni vücudun bağışıklık sisteminin yeterince çalışmamasına sebep olur. Bu durumda özellikle kanser ve lösemi hastalığına davetiye çıkaracaktır. Bu nedenle bu durum ciddiye alınmalı ve teşhisi durumunda hemen tedaviye geçilmelidir. 

Lenfosit değerlerinin düşüklüğü bir çok organa ciddi hasarlar verecektir. Lenfopeni kendi başına gözle görülür bir belirti vermeyecektir. Bu sebeple düzenli kan tahlili yaptırmakta fayda vardır. Genellikle başka rahatsızlıkların teşhisi için yapılan tam kan sayımında ortaya çıkar. İlaç tedavisi ile lenfopeninin tedavisi mevcuttur. Ancak tedaviye geçilmeden önce belirtilerin altında yatan sebep iyi araştırılmalıdır. Genellikle aplastik anemi sonucu görülür. HIV veya verem gibi bulaşıcı hastalıklarda da lenfopeni görülebilir. Ayrıca kemoterapi ve radyoterapi alan hastalarda da değerlerde düşüş olabilir.