LYM ( Lenfosit ) Düşüklüğü Neden Meydana Gelir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Lenfosit düşüklüğü meydana geldiğinde bunun teşhis edilmesi için kan tahlili yapılması gerekir. Bunun belirlenmesinden sonra mutlaka hastalık ile alakalı tedavi süreçlerine başlanmalıdır.

LYM (Lenfosit) Düşüklüğü Nedir?

Vücudumuzu virüs ve bakterilere karşı koruyan, kemik iliklerinde üretilerek bağışıklık sisteminin temellerinden biri olan beyaz kan hücresi çeşidine LYM yani Lenfosit adı verilmektedir. Üç temel lenfosit türü bulunmaktadır. Bunlar; Doğal öldürücü hücreler, B hücreleri ve T hücreleri olarak adlandırılır. Bu hücre türleri vücudumuza zarar vermesi muhtemel olan bozuk hücrelerin gelişmesine engel olarak ve antikor üreterek vücuttaki bağışıklığı ortaya çıkarırlar. B ve T lenfosit hücreleri Kanser hücrelerinin gelişmesine engel olarak kontrol altında tutmaya çalışırlar. Vücudumuzda bağışıklık sistemimizin iç ve dış tehlikelere karşı dirençli olabilmesi için Lenfosit (beyaz kan hücresi) oranının ortalama %15-%40 aralığında olması gerekmektedir. Sağlıklı bir bireyin 1 mikro litre kanında 1000-4800 arasında Lenfosit bulunmalıdır. Bu rakamda vücuttaki kan hücrelerinin %15 ile %40’ını meydana getirir. Lenfosit tahlili sonucunda %15 den daha az seviyede bulunan kan hücresi tespit edildiği takdirde lenfosit düşüklüğü olarak tanımlanır. Kan tahlili sonucuna göre lenfosit düşüklüğü tespit edilen hastalarda vücut direncinin düşmesi, tümör ve kanserli hücrelerde artış ve organların tahrip olması gibi neticeler ortaya çıkar.     

Lenfosit Düşüklüğü Tedavisi

Lenfosit eksikliğine neden olan birçok sebep bulunmaktadır. Her ne sebeple olursa olsun nedenleri ayır edilmeksizin enfeksiyon gibi tehlikelerden korunabilmek için lym düşüklüğü tedavisi hızlı bir şekilde uygulanmalı ve kontrol altına alınmalıdır. Lenfosit düşüklüğü nedenlerinin başında aşırı stres ve üzüntünün yanı sıra lenfositlerin lenf düğümleri arasında sıkışması olarak bilinir. Kan tahlilinde ortaya çıkan lenfosit düşüklüğü genellikle kontrol altında ve antibiyotik tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilir seviyeye getirilmektedir. Burada mühim olan lenfosit düşüklüğü normal oranı yakaladıktan sonra eksikliği neyi tetiklediğine dair üst seviye testler uygulanmalıdır. Lym düşüklüğü tedavisi için gerekli olan yöntem doktor tarafından tespit edilerek uygun ve düzenli ilaç kullanımı sayesinde önlenebilmektedir.   İlaçların ya da farklı tedavilerin aksatılması sorun yaşanmasına sebep olur. Sağlık açısından da oldukça büyük hasarlara yol açar. Bundan dolayı uzan doktorun verdiği ilaçların düzenli kullanılması, söylediklerinin yapılması ve tedavi kontrol süreçlerinin kesinlikle aksatılmaması gerekir. Bunlar her hastalık için geçerli olan bir durumdur.

Düşüklüğün Nedenleri

resim-81

Aplastik Anemi/ Kemik İliği Fonksiyonu Bozukluğu; insan vücudunda yeterli düzeyde beyaz kan hücresi oluşmadığında bu sorun meydana gelir. lym eksikliği her yaşta meydana gelebilir. Enfeksiyon oluşmasına, kontrolsüz şekilde kanamaya ve kişilerin bitkin kalmasına neden olur. Ani şekilde meydana gelir ve kötü duruma dönüşebilir.

Bulaşıcı Hastalıklar; AIDS, hepatit ve verem tarzındaki bulaşıcı hastalıklar lenfosit eksikliği sorununa sebep olur. Bu sorun zaman içinde vücudun bağışıklık sisteminin çökmesine neden olur. Verem sorunu da akciğerleri etkilemektedir. Bundan kaynaklı olarak tedavi sürecine başlanmazsa ölümcül olabilir. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde bu sorun daha çok gözlemlenir.

Bağışıklık hastalıkları; romatoid artrit, deri veremi ve MS hastalıkları lenfosit eksiliği sorunu nedenleri arasında yer alır. Organların iltihaplanması, deri veremi sorunlara yol açar ve hayati riskler meydana getirir. MS hastalığı sinirlerin koruyucu olan tabakalarına zarar vermektedir. Hatta fiziksel açıdan engel meydana getirebilmektedir. Romatoid artrit eklemlerde iltihaplanmalara neden olur ve sonrasında eklemlerde şekilde bozuklukları meydana gelir. Hasta kişilerin yaşam tarzı, yaşı, aile hikâyesi bu tarz hastalıklara yakalana konusunda oldukça etkilidir. 40 yaşından sonra özellikle kadınların romatoid artrit hastalığına yakalanma riski oldukça yüksektir.

Kanser; kan kanseri özellikle lenfosit eksikliği nedenleri arasında yer alır. Lösemi ve lenfoma lenfosit düşüklüğü belirtileri arasında yer alır. kemoterapi ve radyasyon bu hastalıklar konusunda en uygun olan tedavi şeklidir. Bunun yanı sıra radyasyon ve kemoterapi lenfosit sayımlarının daha da düşmesine neden olur.

Kalıtsal Hastalıklar;  kalıtsal hastalıklar hücrelerin büyümesini azaltarak lenfosit sayılarının düşmesi nedenleri arasında bulunur. DiGeorge anomalisi ve Wishott- Aldrich sendromu buna örnek olarak verilebilir.

İlaç ve Terapi Etkileri; zararlı hücreler için yapılacak olan terapiler ayrıca beyaz kan hücrelerinin zarar görmesine neden olur. Bundan kaynaklı olarak lenfosit eksikliği meydana gelir. Hastalıklar ile mücadele etmek adına kullanılacak olan ilaçlarda düşüklüklere neden olur. Lenfosit düşüklükleri kolay şekilde tedavi edilebilir ve telaş etmeden yaşama devam edilebilir bir sorun değildir. Bu sorun erken dönemde teşhis edildiği zaman daha basit ve kolay şekilde tedavi edilebilir. Erken dönemde teşhis edilmesi hastalığın ilerlemesinin de önüne geçer. Ayrıca erken dönemde tedavi kapsamında kullanılacak olan ilaçlar sayesinde de sorun kısa sürede ortadan kalkar.