Lökosit Esteraz Nedir ve Neden Kaynaklı Olarak Ortaya Çıkmaktadır?

Lökosit esteraz insan vücudunda bir enfeksiyonun olup olmadığı ile alakalı olarak detaylı bilgiler edinmeye olanak sağlar. Uzman hekimler bu tarz durumlardan şüphelendiği zaman ister.

Lökosit Esteraz Nedir ve Testi Nasıl Gerçekleştirilir?

Lökosit esteraz beyaz kan hücreleri ve diğer enfeksiyon bulgularının var olup olmadığını anlamak adına yapılan idrar testidir.  Bu test için temiz bir idrar örneği istenmektedir. Temiz istenmesinin seneni de penis veya vajinadan gelen mikropların bir idrar örneğine girmesinin istenmemesidir. İdrarının toplanması için sağlık hizmeti sunan kişiler hastaya bir temizlik çözeltisi ve steril mendil içeren özel bir temiz tutma kiti verecektir. Sonuçların tam olarak doğru çıkması adına gerekli olan talimatları tam olarak uygulamak gerekir. Bir idrar örneği verildikten sonra hemen test için laboratuara gönderilir. İdrar testinin yapılmasında renk duyarlı bir ped ile hazırlanan yağ çubuğu kullanılır. Yağ çubuğunun rengi idrarda beyaz kan hücreleriniz varsa direk olarak değişmeye başlar. Bu testin yapılmasına hazırlanmak için ön bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Lökosit esteraz testi yapılması için normal bir idrar gereklidir. İdrarın alınmasında hasta kesinlikle bir rahatsızlık duymaz. Lökosit esteraz idrar içinde bulunan beyaz kan hücreleri olduğunu düşündüren bir maddeyi saptamak adına kullanılan bir tarama testidir. Bu idrar yolu enfeksiyonunuz olduğu anlamına gelebilir. Yapılan test pozitif çıkarsa idrar beyaz kan hücreleri konusunda enfeksiyona işaret eden başka sorunlar için mikroskopta incelenme yapılmalıdır. Aşağıdaki durumlar yanlış pozitif sonuç doğurabilmektedir;

  • Trikomonasenfeksiyonu (trikomonaz gibi)
  • Vajinal sekresyonlar (kan veya ağır mukus deşarjı gibi)

Pozitif değil negatif testler ise aşağıdaki detaylardan kaynaklanabilir:

  • Yüksek protein seviyesi
  • Yüksek C vitamini seviyesi

Normal değer aralıkları laboratuvardan laboratuara göre değişkenlik göstermektedir. Bazı laboratuarlarda farklı ölçümler kullanır ya da farklı numuneler test edilir. Çıkan test sonuçlarının anlamı ve yorumlanması kesinlikle uzman doktor tarafından yapılması gerekir. Anormal olan bir sonuç muhtemel idrar yolu enfeksiyonuna işaret eder.

Lökosit Esteraz Sonuçları Yorumlaması

Pozitif olan lökosit esteraz sonuçları idrarda püriyum ya da artış göstermiş lökosit olduğu anlamına gelmektedir. Bu sonuçlar bireylerin idrar yolu enfeksiyonu geçirmesi anlamına gelir. Üretrit ve sistit tarzında patolojik durumlar da piyürinin yaygın olan nedenleri arasında yer alır. Gonore ve klamidya tarzında cinsel birleşim ile bulaşan enfeksiyonlar idrarda BBC`yi de artırabilmektedir. Pozitif bir lökosit esteraz meydana gelmesi sonucunda daha ileri tanısal testlerde uzman doktor tarafından istenebilir. Enfeksiyona sebep olan durumu tanımlamak adına bir idrar kültürü yapılır. Bu konuda en doğru anti bakteriyel ilacın belirlenmesi gerekir. Enfeksiyonun tekrar oluşmasının önüne geçmek adına tedavi sürecinin tamamını bitirmek gerekir. Olumlu lökosit sonucunu gözlemlenen idrar kültüründe olumlu bir sonuç üretemediği durumlar da meydana gelebilir. 24 ila 48 saat sonrasında büyüme göstermeyen idrar kültürleri mevcut bir enfeksiyon olmadığı anlamına gelmemektedir. Bu durum genelde standart idrar kültürü tarafından toplanmadığı anlamına gelebilmektedir. İdrar numunesinde kontamine meydana gelirse yanlışlıkla yükselmiş bir sonuçta ortaya çıkabilir. Bu tarz bulgular idrar kültürü gerçekleştirildikten sonra saptanır.

Uzman hekimler bulaşıcı bakterileri ne olduğunu tanımlamak adına daha dikkatli bir ve temiz bir idrar örneği isteyebilir. Temiz bir örnek vermek adına uzman hekimin söylediklerine ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini dikkatli şekilde dinlemek gerekir. Negatif sonuçlar yüksek protein ya da glikoz miktarında sorun olduğu zaman ortaya çıkabilmektedir. İdrarın özgül ağırlığındaki artışlar lökositin küçülmesine ve enzim üretmesine sebep olur. Enfeksiyonların semptomları ortaya çıkmışsa ama esteraz sonucu negatif ise, lökositlerin mikroskobik sayımı tekrardan yapılır.