Laktat Dehidrojenaz Nedir ve Çıkan Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

LDH Şeker hücrelerinin enerji sağlama işlemi esnasında gereken olan bir enzimdir. Bu enzimin yüksekliğinin ya da düşüklüğünün yaşanması halinde belli başlı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

LDH (Laktat Dehidrojenaz) Nedir ve LDH Değeri Kaç Olmalı

Laktat dehidrogenaz (LDH) şeker hücrelerinin enerji sağlama işlemi esnasında gereken olan bir enzimdir. LDH pankreas, böbrekler, karaciğer, kalp, lenf dokusu, iskelet kasları ve kan hücreleri dâhil olmak üzere birçok doku ve vücut organında bulunmaktadır. Hastalık ya da yaralanma hücrelerine zarar verildiğinde LDH kan dolaşımına salınabilmektedir.  Bundan kaynaklı olarak kan içindeki LDH değerinde yüksekliği yaşanabilir. Kan içindeki yüksek LDH değerleri akut ya da kronik hücre zararına işaret etmektedir. Bunun sebebinin ne olduğunu bulmak adına ek testler istenebilir. LDH kan tahlili düşüklüğü nadir şekilde meydana gelir ve genelde zararlı sayılmazlar. İzoenzimler ismi verilen 5 farklı LDH şekli bulunur. Yapılarında ufak tefek farklılıklar bulunur ve bu şekilde ayırt edilirler. LDH izoenzimleri LDH-1, LDH-2, LDH-3, LDH-4 ve LDH-5`dir.  Kişilerin vücut dokularında farklı LDH izoenzimleri bulunmaktadır. İzoenzim türleri ve alanları aşağıdaki gibidir;

 • LDH-1: kalp ile alyuvarlar
 • LDH-2: kalp ile kırmızı kan hücreleri
 • LDH-3: lenf dokusu, pankreas, akciğerler, trombositler
 • LDH-4: karaciğer ile iskelet kası
 • LDH-5: karaciğer ile iskelet kası

Kan tahlilinde ldh nedir, bu tahlil belli başlı sorunların aydınlatılması adına kullanılır. Hatta bazı sorunlarda uzman hekimler beyin-omurilik ve idrar sıvısında bulunan LDH düzeylerini ölçebilir. Kan tahlilinde ldh nedir kapsamında yapılacak olan uygulamalar labotuardan labotuara göre değişir. Bu değişim kullanılan cihazlardan kaynaklı ortaya çıkar. Normal değeri;

 • 1 – 30 gün: 135-750 U/L
 • 31 gün – 11 ay: 180-435 U/L
 • 1-3 yaş: 160-370 U/L
 • 4-6 yaş: 145-345 U/L
 • 7-9 yaş: 143-290 U/L
 • 10-12 yaş: 120-293 U/L
 • 13-15 yaş: 110-283 U/L
 • 16-17 yaş: 105-233 U/L
 • 18 yaş üstü: 122-222 U/L

Sonuçların Yorumlanması

Yüksek değeri; yüksekliğinin meydana gelmesi belli başlı dokularda hasar meydana geldiğini gösterir. Hatta yüksek seviyelerde birden daha çok dokuda hasar meydana gelmiş bile olabilmektedir. Örneğin; pnömonili sorunu olan bir kişide kalp krizi olabilmektedir. Aşırı yüksek değerleri ağır hastalığı ya da çoklu organ yetmezliğine de işaret edebilir. Laktat Dehidrojenaz insan vücudunda çok fazla dokuda var olduğundan dolayı doku hasarının yerini veya nedenini belirlemek için yeterli olmayacaktır. Bundan kaynaklı olarak bir tanı koyulacağı zaman farklı tahlil ve görüntüleme işlemleri de uzman hekim tarafından istenir. Örneğin seviyelerinde yükseklik olan LDH-4 ile LDH-5 karaciğer hasarı veya kas hasarı anlamına gelebilmektedir ama bu seviyeler karaciğer hastalıklarını tam anlamı ile doğrulanamaz. Bunun için ek testler istenir. Uzman hekimler hatta belli aralıklar ile sorunun teşhis edilmesinden sonra belli aralıklar ile değerleri izlerler. Bu tahlilin yüksekliği özellikle kanser hastalarında da sık şekilde takip edilir.

Düşük değeri; Laktat Dehidrojenaz düşüklüğü özellikle insanların kas hücrelerinde enerji bakımından şekerin nasıl parçalanılacağını etkilemektedir. Bir kişide düşük LDH seviyeleri sahip olması oldukça nadir şekilde meydana gelir. İki farklı sebep düşüklüğü neden olur. İlk sebep egzersiz yapan kişilerde yorgunluk ve kas ağrısı yaşanması sorunu meydana gelir. İkinci sebepte ise hiçbir şekilde belirti ortaya çıkmayabilir. Çok sayıda buluna askorbik asit (vitamin C) tüketilirse düşük LDH düzeyine sahip olunabilir. Düşük ya da yüksek seviyelerin belirlenmesinden sonra uzman hekim tarafından gerekli olan tanı koyma işlemi yapılır. Tanı koyma işlemlerinden sonra uzman hekimler kişiye göre tedavi planlama işlemi yapar. Bu tedavi planlamasında kişiye özel tedavi şekli ayarlanır. Çünkü her insanda var olan hastalık farklılık gösterebilmektedir. Sonuçların düşük ya da yükseklikleri konusunda zaten uzman hekimler belli bir dönem hastasını takip altında tutacaktır. Bu sayede değerlerde yakından takip edilmiş olunur.