LDH Düşüklüğü Ne Anlama Gelir ve Test Sonuçları Nasıl Yorumlanmalıdır?

LDH düşüklüğünün var olması hücrelerin, özellikle de insan vücudundaki kas hücrelerinin enerji adına kullanılması için vücuduktaki şekeri nasıl parçaladığını direkt olarak etkilemektedir.

LDH Düşüklüğü Nedir, Neden Oluşur ve Normal Değer Aralıkları Nelerdir?

LDH düşüklüğü hücrelerin, özellikle de kas hücrelerinin enerji kullanılması için insan vücudunun şekeri nasıl parçaladığını etkilemektedir. Bir kişinin düşük düzeyde LDH değerinin çıkması oldukça nadir şekilde ortaya çıkar. İki tane genetik mutasyon kişi vücudunda LDH düşüklüğü düzeyine neden olur. birincisinde özellikle egzersiz yapılma sırasında kas ağrısı ile yorgunluk meydana gelir. İkinci LDH düşüklüğü yaşandığında herhangi bir belirti meydana gelmez. Bir kişi aşırı düzeyde C vitamini tüketirse kanda düşük LDH seviyelerine sahip olacaktır. Yani vitamin C LDH düşme nedenleri arasında bulunur. LDH düzeyleri bireysel, yaş ve testin yapıldığı laboratuara göre değişkenlik gösterir. Bebek ve küçük çocuklara göre yetişkin kişilerde normal LDH düzeyleri daha yüksektir. LDH sıklıkla litre bazında (U / L) olarak ölçülür. Genelde kandaki LDH seviyeleri için normal aralıklar aşağıdaki gibi değerlendirilir.

  • 0 ila 10 gün; 290 ve 2000 U/L
  • 10 gün ila 2 sene arası; 180 ve 430 U/L
  • 12 yaşından daha büyük kişilerde; 100 ve 190 U/L

LDH değerlerinin seviyelerinin ne düzeyde olduğunu, neden düştüğünü ve neden yükseldiğini belirlemek adına uzman hekimler bu testin yapılmasını ister. Testin yapım aşamasında uzman sağlık personeli kişinin kolundan kan alır. alınacak olan laboratuvar ortamında test edilerek sonuçlar bir rapor eşliğinde hastaya verilir.

Sonuçları

Kanda bulunan LDH’nin özellikle yüksekliği bir hastalığa ve doku hasarının meydana gelmesine neden olur. Kan içindeki LDH düzeyiniz, hastalığın kötü durumunda olduğuna veya tedavinizin çalışıp çalışmadığı hakkında detaylı bilgi verir. Ayrıca beyin omurilik sıvısında normal düzeyler konusunda da bilgi vermektedir. Normal düzeyleri;

  • Yeni doğan bebekler için 70 U / L ya da daha düşük
  • Yetişkin kişiler için 40 U / L ya da daha düşük

Beyin ile omurilik sıvılarında daha yüksek LDH düzeyleri, kişinin merkezi sinir sisteminde enfeksiyon ya da enflamasyon olup olmadığı anlamına da gelebilir. bakteriyel menenjit tarazında beyin ile omuriliği etki altına alacak olan hastalıklara da işaret edebilir. LDH’nin değerleri normal seviyelerden daha yüksek ise uzman hekimler hasarın nerede olduğunu tespit etmek adına daha fazla test ister. Bu testlerden bir tanesi LDH izoenzimlerinizin değerlerine bakar. Bu LDH türleri LD-1`den LD-5`e kadar olacak olan beş farklı formdur. Beş kişiden her biri belirli vücut dokularına yoğunlaşmaya eğilimlidir. Örneğin, LD-1 genellikle kalp, kırmızı kan hücreleri, böbrekler, testisler ve yumurtalıklarda bulunur. LDH düzeyleri yükselirse uzman hekimler ALT, AST veya ALP testleri de isteyebilir. Bunlar bir hastalığın tanısının koyulması adına yardımcı olabilir. Hangi organların bu soruna dahil olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir.

Normal veya normal aralığın altındaki LDH düzeyleri genellikle bir problem değildir. bu değerlerin belli bir aralığının altına düşmesi sonucunda uzman hekimler ek testler ve tetkikler isteyecektir. Genelde düşüklüğü meydana geldiğinde ciddi düzeyde sorun meydana gelmez. Uzman hekimin istediği düzeylerin daha çok altına düşmesi sonucunda araştırılması gerekir. bu araştırma yapılacak olan ek testler sayesinde hastalıklar ile alakalı olarak tanı koyulabilir. Yüksek değerlerin nasıl düşürülür, düşük değerler nasıl normal bir düzeye getirilir konusunda uzman hekimler hastalarına gerekli olan tüm detayları anlatır. Bu detaylara uyulduğu sürece daha sağlıklı bir yaşama adım atılacaktır. Uzman hekimler özellikle yüksekliği konusunda daha temkinli davranmaktadır. Çünkü yüksekliği daha ciddi hastalıklara işaret eder.