Keratinin Yüksekliği Ne Anlama Gelir ve Doğal Yollar İle Nasıl Düşürülür?

Keratin yükselmesi böbreklerde sorun olduğu anlamına gelir. Zaten ilk olarak da böbrekler ile alakalı testler yapılır. Böbreklerde sorun yoksa diğer hastalıklar ve altında yatan sorunlar araştırılmalıdır.

Keratin Yüksekliği Nedir, Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudunda kaslar tarafından üretilen atık maddelere kreatin adı verilmektedir. kreatin insan böbrekleri tarafından vücuttaki diğer atıklar ile birlikte süzülür. Ardından idrar yolu ile insan vücudundan atılır. Kan içinde kreatin değeri yüksekliğinin yaşanması ve idrar içinde düşük ya da normal düzeylerde çıkıyorsa böbreklerin genel fonksiyonlarında sorun mevcuttur. kreatinin yükselmesi sonucunda insanların kaslarında olumsuz etkiler meydana gelir. Böbreklerin fonksiyonları dışında bazı durumlarından kaynaklı olarak da kreatinin yüksekliği değeri meydana gelebilir. romatiod artrit, hormonel sorunlar, kemik kırıklıkları, enfeksiyonlar ve daha birçok sebepten kaynaklı olarak kanda kreatin yüksekliği oluşabilir. Kanda normal kreatin değeri;

Genelde normal durumlarda insan vücudunda kreatin değerleri günden güne farklılık gösterir. Kanda bulunan değeri kadın ve erkekte de farklılıklar göstermektedir. Kreatinin kanda bulunan normal değerleri;

  • Kadınlarda: 0,6-1,1 mg/dL
  • Erkeklerde: 0,7-1,3 mg/dL

Bu değerlerin düşmesi ve yükselmesi sorunların yaşanmasını sağlar. Kreatin yükselmesi sonucunda belli başlı belirtiler çıkar. Bu belirtiler ve yapılan testler sonrasında yüksek kreatinin tedavisi aşamasına geçilir. Bu aşamada uzman hekimin söyledikleri dışına çıkılmamalıdır. Kereatinin yükselmesinin belli başlı nedenleri bulunur. Bunlar;

Kanda kreatin yükselmesi aşırı düzeyde et tüketmek ve ağırlıklı şekilde antreman yapmak yükselmesine sebep olurken herhangi bir soruna işaret etmeyebilir. Yalnız aşağıda bulunan durumlar dikkate ve ciddiye alınmalıdır.

  • Kas hastalıkları
  • İnsan vücudunun susuz kalması
  • İdrar yollarında tıkanmalar
  • Böbrek yetmezliği
  • Böbrek hasarı
  • Böbrek enfeksiyonu
  • Böbreklere giden kan akışının azalması
  • Gebelik esnasında yaşanan problemler

Keratinin yükselmesi genelde sık şekilde yüksek tansiyon meydana gelmesi ve şekerden kaynaklı olarak da meydana gelebildiği için uzman hekimler bununla alakalı ek testler ister.

Kreatinin Yükselmesi Tedavisi

Yapılacak olan idrar ve kan testlerinin sonucunda kreatinin değeri tespiti yapılır. Kanda var olan keratinin değeri başlı başına kesinlikle bilgi vermemektedir. Bu sorunun altında yatmakta olan nedenler kesinlikle araştırılmalıdır. Testlerin yapılmasının dışında röntgen desteği ve farklı görüntüleme uygulamaları da yapılır. Nadir de olsa böbreklerden biyopsi yapılabilir. Yüksekliğin yaşanması sonucunda genelde böbrek fonksiyonlarında araştırma yapılır ve bundan kaynaklandığı bilinir. Böbreklerden yapılan araştırmaların sonucunda bir sorun çıkmazsa diğer nedenler araştırılır. Sorun ile alakalı tanılar koyulduktan sonra tedavi planlaması yapılır. Tedavi planlaması kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Evde de kreatinin yükselmesinin önüne geçmek için doğal malzemelerden yardım alınabilir.

Papatya Çayı

Papatya çayını düzenli olarak kullanan kişilerin kanda bulunan keratin değerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Papatya ayrıca kişilerin ruhsal açıdan gevşemelerine de olanak sağlamaktadır. Bu çayın hazırlanması için 1 su bardağı suyun içine 2 veya 3 çay kaşığı papatya katılır. Bu şekilde 5 dakika boyunca demlenmesi için bekletilir. Ardından süzülür ve içilir. Gün içinde 1 su bardağı tüketilmesi gerekir.

Isırgan Otu

Isırgan otu idrar söktürücü bir özelliği sahiptir. Özellikle metobalik atıkların vücuttan atılmasında ve böbreklerden atılımlarının hızlanmasında oldukça önemli şekilde destek sağlar. Ayrıca ısırgan otunun kullanımı kanı temizler ve insan vücudunun bağışıklık sistemi kuvvetlendirir. 1 su bardağı suyun içine 3 çay kaşığı ısırgan otu katılır ve 10 dakika boyunca bekletilir. Ardından süzülür ve içilir. Çayın gün içinde 2 kez tüketilmesi gerekmektedir. Isırgan otlarının kullanımları diyabetik ilaçlar ile kullanıldığında yan etkiler meydana getirebilir. Diyabet hastası olan kişilerin uzman hekim kontrolünde kullanması gerekir.

Karahindiba Kökü

Karahindiba insan vücudundaki toksinleri temizler ve idrar söktürür. 1 su bardağı sıcak suyun içine 1 yemek kaşığı karahindiba tozu eklenir. Yaklaşık olarak 10 dakika boyunca bekletilir. Ardından süzülür ve içilir. Çayın gün içinde 2 kez tüketilmesi gerekmektedir. Diyabet ve yüksek tansiyon sorunu olan kişiler uzman hekim kontrolünde kullanması gerekir.

Tarçın

Tarçın özellikle böbrek sorunu olan kişiler için ideal çözüler sunar. Böbreklerin süze yeteneklerini geliştirir. Şekerin dengelenmesini sağladığı için böbrek sorunlarının da önüne geçer. Yemeklerde ve tatlılarda kullanılmalıdır.

Sibirya Ginsengi

Bu ürün enerjinin artmasına olanak sağlayan bir üründür. Böbreklerin canlanmasına olanak sağlar ve böbreklerdeki dolaşımı arttırır. Bu sayede insan vücudunda bulunan kreatinin seviyesini dengeler. Ayrıca insanın stresini ve yorgunluğunu da azaltır. Bu bitki günlük olarak 300 ile 600 gram arasında tüketilmelidir. Bitkinin kullanımında uzman hekimin bilgisi olmalıdır ve uzman bunun belirlemesini yapabilir. Ayrıca tarçın ile birlikte de kullanılabilir.