Kreatinin Nedir, Bu Ürün İnsan Vücudunda Nasıl Görevler Yapar?

Kreatinin kasların metobalizmasının son ürünüdür. bu ürün kişilerden idrar aracılığı ile dışarı atılacaktır. Özellikle böbrek yetmezliği yaşayan kişilerin tahlilleri için kullanılmaktadır.

Kreatin Nedir, Hangi Görevleri Üstlenmiştir ve Ne İşe Yarar?

Kreatin insanın vücudundaki önemli bir görevi olan kasların metobalizmasının son ürünleridir. Bu ürün vücuttan böbreklere geçer ve buradan tamamıyla atılır. İdrar aracılığı ile atılacak olan bu madde genelde böbrek hastalarının ve böbrek yetmezliği yaşayan kişilerin tahlilleri için kullanılmaktadır. Böbrek yetmezliği ya da böbreklere herhangi bir sorun mevcutsa kreatin böbreklerden yavaş yavaş atılmaya başlar ya da hiç atılmaz. Bundan kaynaklı olarak kanda kreatin miktarı yükselir. Böbrek yetmezliği sorunun tanısında kullanılmakta olan kreatin bazı kişilerin hastalıklarının tanısında yetersiz kalabilir. Kasların durumuna göre kreatinin miktarı değişkenlik göstermektedir. Bundan kaynaklı olarak kas yetersizliği durumlarında hastalarda böbrek yetersizliği hastalığı olsa bile kreatinin miktarı ile tanı koyulamayabilir. İnsan vücudundaki kas miktarının az olmasından kaynaklı olarak da değerler normal gözlemlenebilir. İnsanın uzun dönem açıklaması, hormonsal bozukluklar, kas hastalıklarının yaşanması, kemik kırılmaları ve yanıklar kreatin değerini yükseltebilir. Kreatinin değerleri böbrek, şeker ve yüksek tansiyon tarzındaki hastalıklar konusunda da tanı etmeni olarak kullanılır. Özellikle yaşı ilerlemiş olan kişilerde kas kütlelerin azalmasından kaynaklı olarak kreatinin değerleri konusunda yüksekliği değil düşüklüğü yaşanabilir. İnsan vücudunda bulunan böbrek hastalıkları ve böbrek yetmezliği hastalıklarında kasların durumu her daim göz önüne alınır. Kreatin testi belli başlı nedenlerden kaynaklı olarak yapılır. bu nedenler içinde;

  • Böbrek nakli yapılan kişilerde
  • Böbrek hastası ve böbrek yetmezliği hastalarının takip edilmesinde
  • Böbreklerin normal şekilde çalışıp çalışmadığını belirlemek için
  • Böbrekler aracılığı ile atılan ilaçların dozunun ayarlanmasında
  • Böbreklere yapılan tedavilerin işe yarayıp yaramadığı konusunda test yapılır.

Kreatinin referans aralığı testin yapılacağı labratuvara, kullanılacak olan metoda ve testin yapılacağı cihaza göre değişebilmektedir. Kreastin kanda aşağıdaki değer aralıklarında bulunmalıdır.

  • Erkeklerde:6-1.2 mg/dL arasında,
  • Kadınlarda:5-1.1 mg/dL arasında,
  • Çocuklarda:3-0.7 mg/dL arasındadır.

Kreatinin miktarı kadınlar ile erkekler arasında farklılıklar göstermektedir. Erkeklerin kas kitlelerin fazla olması değişkenliğin en önemli sebebidir. Sporcu olan kişilerde de değer aralıkları farklılıklar gösterebilir. Sporcularda kas oranı fazladır.

Yapılacak Olan Testleri

resim-61

Bu ürün parçalanmış bir üründür ve kasların oldukça önemli bir parçasıdır. Bu anlamda yapılacak olan testler böbreklerin ne kadar düzenli çalıştığını öğrenmek adına yapılır. kreatin insan vücudundan sadece böbrekler aracılığı ile atılmaktadır. Böbreklerin fonksiyonları normal ise kanda bulunan kreatinin miktarı yüksek çıkar. bu ürünün miktarı kişilerin yaşına, kas kitlesine göre değişkenlik göstermektedir. Kreatinin miktarı idrardan ve kandan yapılan testler ile neticelendirilir. Bu testler;

İdrar Testi

Kreatinin değeri idrardan yapılacak olan testler ile ölçülebilmektedir. Yapılan bu test böbreklerin değerlendirilmesi için kullanılan bir tarama testidir. İdrar içinde bulunan protein ve albumin tarzındaki ürünlerin değerlerine bakılır. İdrar testinde çıkacak olan normal sonuçlar erkek için günlük, bedenin kitlesinin her 1 kilogramı için, 14-26 mg. Kadın için her 1 kilogramı için, 11-20 mg’dir. Yapılacak olan idrar testi oldukça basit şekilde yapılır. kişi testin yapılmasında herhangi bir ağrı ya da sızı duyulmadan yapılır. yapılan test oldukça kısa süre içinde sonuçlanır. Sonuçların kesinlikle uzman hekim tarafından yorumlanması gerekir.

Kreatinin Klirens Test

Kreatinin klirens testi, insan idrarındaki kreatinin seviyeleri ile kan içinde bulunan kreatinin seviyelerini karşılaştırmak adına uygulanmaktadır. Kreatinin klirens testi için hastadan hem kan hem de idrar örneklerinin alınması gerekir. testin yapılması için 24 saat boyunca hastadan idrar toplama işlemi yapılmalı ve sonrasında kan örneği alınması gerekir. alınacak olan idrar ve kan testleri örnekleri gereken labratuvarlarına gönderilir. Labratuvarda çalışan görevliler kan ve idrardaki kreatinin seviyelerini ölçer. Ardından 24 saat boyunca hastadan toplanan idrar örneklerine de balkır ve bunlar ile alakalı testler yapılır. yapılacak olan testlerden sonra mutlaka klirens oranı ile alakalı hesaplama yapılır. ayrıca yapılan olan hesaplamalar beden ölçüsü kapsamında detaylı bir şekilde yapılır. çıkacak olan normal sonuçlar;

  • Erkek: 97-137 ml/min
  • Kadın 88-128 ml/min

Yapılan testlerde hasta kesinlikle ağrı ve sızı duymaz. Kısa sürede sonuçlanan testlerin raporları uzman hekim tarafından yorumlanır. Bu yorumlama dahilinde böbrekler ya da farklı hastalıklar ile alakalı sorunlar mevcutsa buna göre tedavi planlaması yapılır. tedavi sürecinde hasta kişilerin mutlaka uzman hekimin söylediği tüm detaylara uyması gerekir. yapılacak olan tedavi kapsamında kullanılacak olan tüm ilaçların eksiksiz, düzenini aksatmadan kullanılması oldukça önemlidir.