Kreatinin Düşüklüğü Ne Anlama Gelir, Sorun Neden Meydana Gelir?

Kreastin kas kütlesinin son ürünüdür. Kreatin ismi verilen atıklarda idrar yolu ile atılmaktadır ve böbreklerin işleyişleri ile alakalı detaylı bilgi verir. Bu sayede sorunların nedenmeydana geldiği açıklanırç

Kreatin Düşüklüğü Nedir ve Neden Meydana Gelir?

Sağlıklı bir insanda belli başlı atıklar idrar yolu ile atılır. Kreatin ismi verilen atıklarda idrar yolu ile atılmaktadır ve böbreklerin işleyişleri ile alakalı detaylı bilgi verir. Böbrekler kreatin ürünün tekrardan emilimine gerek kalmadan idrar vasıtası ile dışarıya atılır. Bundan dolayı kandaki ve idrardaki kreatin değerleri böbrek aktivitelerinin göstergesi olarak karşımıza çıkar. Kanda kreatin düşüklüğü ve yüksekliği belli başlı sorunlara yol açar. Bundan dolayı normal değerlere sahip olması gerekmektedir.  Normal değerler;

  • Yetişkin (Kadın): 0.5-1.1 miligram/desilitre
  • Yetişkin (Erkek): 0.6-1.2 miligram/desilitre
  • Tek Böbrekli İnsan: 1.8-1.9 miligram/desilitre
  • Ergen: 0.5-1.0 miligram/desilitre
  • Bebek: 0.2-1.2 miligram/desilitre olması gerekmektedir.

Kreatinin düşüklüğü böbrek fonksiyonlarının düzenli şekilde işleyişini gösterir. Değerlerin düşüklüğünün yaşanması hastalık ile hemen ilişkilendirilemez. İnsan vücudundaki sistemler ve dokular etkileşim içinde olur. kreatinin değerlerinin kesinlikle uzun süre iniş ya da çıkış göstermemesi gerekmektedir. keratinin düşüklüğü sorunun meydana gelmesi belli başlı sorunlardan kaynaklı ortaya çıkar.  Bunlar;

Yaş

Kreatinin düşüklüğünün meydana gelmesi ilerleyen yaşlarda meydana gelir. Bunun en önemli sebebi ilerleyen yaştan kaynaklı ortaya çıkan bazal metabolizma ile azalan kas kütleleridir. Yaşın ilerlemesi metabolizmanın çalışmasının da hızı yavaşlar. Yapılan araştırmalarda insan vücudunda bulunan kas kütlesinin her 10 yılda hemen hemen yarım kilogramlık azalma meydana gelir. Bunun neticesinde de serum kreatinin değerlerinde azalmalar meydana gelir.

Hamilelik

Gebeliğin 3 ila 6 ayları arasında kanın incelenmesine bağlı şekilde serum kreatin değerlerinde düşmeler meydana gelir. Ayriyeten kanda olan seyrelmeler sonucunda böbrekler daha çok kanı filtre etmeye çalışarak daha çok kreatini de vücuttan atar.

Kas Kütlelerinde Düşüş

Myastenia gravis kas bozuklukları sorunu kasların metobalizmasını etkiler. Bunun sonucunda da kas kütlelerinde de meydana gelir. keratin değerleri insan vücudundaki kas kütlesi ile alakalıdır. Değerlerinde bulunan azalışlar kas metabolizma sistemindeki bölgesel sorunlar ve sistematik sorunların göstergesidir.

Karaciğer Hastalıkları

Kreatindeki yüksek değerler boşaltım ya da böbreklerde sisteminde aksaklık olduğunu gösterir. Aynı şekilde kreatin değerlerinde belirgin şekilde azalma kreastinin salgılanmasında bir aksaklığı gösterir.

Diyetten Kaynaklı Protein Eksikliği

Düşük kreatin seviyeleri protein alımındaki eksikliklerin göstergesidir. Protein tarzındaki diyetler de bunun nedenidir. Bu sorunun sonucunda metabolizma az düzeyde azotlu olarak meydana gelir. Bundan dolayı da değerlerde düşme meydana gelir.

Düşüklüğünün Tedavisi

Bu sorunun meydana gelmesi sonucu genelde ciddi düzeyde bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaz. Bazı durumlarda ise düşüklüğün meydana gelmesi bazı hastalıklarının göstergesi olarak karşımıza çıkabilir. Kreatinin düşüklüğü sorunu uzun zamandır devam ediyorsa aşağıdaki detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Hastalık Tanısı

Genetik testlerin yardımları ile hasta kişilerin kaslarında zayıflık, kas lifi kaybı, myastenia gravis gibi bağışıklık sistemindeki zayıflıktan kaynaklı hastalıklar kas sistemi hastalıkları olup olmadığını belirlemektedir. Kas sisteminden kaynaklı olarak meydana gelen aksaklık belirtileri mevcutsa derhal kısa dönemde tedaviye başlanmalıdır. Hastalıkların erken dönemde tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Bu genel sağlık açısından gereklidir.

Fizik Tedavi kas liflerinde kayıp meydana geldiğinde kas distrıfisi hastalıkları meydana gelir. Bu sorunların erken dönemde tedavisi yapılmazsa fizik tedaviye başlanması gerekebilir. Ayriyeten uzman hekimin bulguları neticesinde tedavilerin uygulanması zaman içinde meydana gelebilecek kas tutulması, kas zayıflığı ve kas spazmı azaltma konusunda önemli düzeyde rol oynar. Kas liflerini kayıplarına neden olan kas distrofilerinde düzelme konusunda fazla opsiyon bulunmaz. Genelde bu tarz hastalıkların meydana çıkması nadir şekilde gözlemlenir.

Kreatin Düşüklüğü Nasıl Yükseltilir?

Kreatinden kaynaklı sorun yaşıyorsanız kesinlikle dâhiliye uzmanına başvurmanız gerekir. Uzman hekim muayene yaptıktan sonra düşüklük ile alakalı olarak tespitleri yapar ve tedavi ile alakalı planlamayı yapar. Değerlerde düşüklük meydana gelirse ve vücutta herhangi bir sağlık sıkıntısı meydana gelmiyorsa uzman hekim değerlerin normale dönmesi adına herhangi bir tedavi uygulaması yapmayabilir. Düzenli bir şekilde spor yaparak kas kütlelerini arttırmaya yardımcı olur. Bu şekilde düşüklüğün yükseltilmesine yardımcı olabilir. Belli başlı ilaçlar da yan etki olarak düşüklüğe sebep olabilir. Bundan dolayı kullanılmakta olan ilaçlar gözden geçirilmelidir. Hatta uzman hekimlerin onayı ile bu ilaçların muadili olan ilaçlar kullanılmalıdır. Bunun kararını uzman hekim detaylı şekilde muayene yaptıktan sonra verir. Ayrıca düşüklükten sorun yaşayan kişiler uzman hekimin verdiği ilaçlar ve tedavi için gerekli inceliklerin hepsini uygulamalıdır. Bu sayede sorun kısa süre içinde kalkar.