Anemi Olan Kişilerin Hangi Testleri Yaptırması Gerekir ve Nasıl Yapılır?

Kansızlık şüphesi ve tanısı olan kişilerin yapılan tahliller sonucunda çıkan değerlere göre tedavi yapılır. Yapılacak olan tedavide ağız ya da daar yolu ile ilaçlar verilir ve düzenli kullanılmalıdır.

Anemi Yani Kansızlık Tespiti İçin Hangi Testlerin Yapılması Gerekmektedir?

İnsan vücudundaki dokulara oksijen taşımaya yarayan hemoglobin düzeyinin cinsiyet ve yala göre olması gereken değerlerin altına düşmemesi gerekir.  Vücuttaki kan hemoglobin seviyesinde veya kırmızı kan hücreleri sayısında azalırsa buna bağlı bulgular gelişmeye başlar. Buna da anemi adı verilir. Aneminin belirlenmesi adına belli başlı testlerinde yapılması gerekir. Testlerden önce de uzman hekim tarafından mutlaka klinik muayene yapılması da gerekmektedir. Anemi şüphesi olan kişilerde ilk olarak tam kan sayımı yani hemeogram testi yapılması uygundur. Otomatik kan sayımı testi ile çok kısa sürede ve doğru şekilde ölçme yapılır. Anemi konusunda Dünya Sağlık Örgütü’nün kıstaslarına göre hemoglobin seviyesi;

 • Kadınlarda 12g/dL
 • Erkeklerde 13g/dL seviyesinin altına düşmemelidir.

Aneminin iki çeşidi bulunur. Bunlardan bir tanesi kansızlık diğeri de demir eksikliği anemisidir. Demir eksikliği özellikle doğurganlık döneminde, emzirme döneminde ve hamilelik döneminde sık şekilde meydana gelir. Bu dönemler uzman hekimler tarafından özellikle kontrol edilir. Kansızlık tanısında yapılan tahlil sonuçları öne taşır. Kansızlık tahlili sonuçları kapsamında tanısı olan ve şüphesi olan kişilerin hematoloji kliniklerinde muayene olması ve gerekli tahlilleri yaptırması gerekir. Aksatılması ve umursanmaması kesinlikle daha büyük sorunlara yol açar. Bundan dolayı şüphe olan kişilerin kesinlikle vakit kaybetmeden uzmana başvurması gerekir.

Anemi Nasıl Anlaşılır?

Kansızlık sorunu olan kişilerde belli başlı tahlil ve testler yapılır. Bunların başında hemogram testi bulunur. Hemogram tahlili artık gelişen teknoloji sayesinde üretilen cihazlar ile en doğru sonuçların elde edilir. Otomatik kan sayımı cihazları ile kansızlık için;

 • Hematokrit (HTC)
 • Hemoglobin (HGB)
 • Eritrosit indeksleri (MCV, MCH, MCHC, RDW )
 • Eritrosit sayısı (RBC)
 • Lökosit sayısı (WBC)
 • Trombosit sayısı (PLT) tahlil ve testleri yapılır.

Kansızlık kapsamında retikülosit sayısı sonuçları da önemlidir. Bu test kansızlık sorunu yaşayan kişilerde uzman doktor tarafından sık şekilde istenir. Ayrıca aşağıda bulunan tahlil ve testlerin sonuçları da kansızlık sorununda önemlidir.

 • Periferik Kan Yayması
 • Serum demiri
 • Total demir bağlama kapasitesi (TDBK )
 • Ferritin
 • Transferrin Reseptörü (sTfR)

Kansızlık ile alakalı yapılan tahlil sonuçları ve değerleri tedavi planlaması kapsamında önemlidir. Bu testlerin çıkan değerleri ve sonuçları ile sorun olup olmadığı anlaşılır. Yani kansızlık testi kapsamında yapılan her tahlil oldukça önemlidir. Kansızlık tedavisinde damar yolu ve ağız yolu ile verilecek olan ilaçların kullanımı yapılır.

Test Kimlere Yapılır?

Yapılacak olan kansızlık testi genelde rahatsızlığı bulunan kişilere uzman hekimler gerek gördüğünde yapılır. Ayrıca bebeklerde, çocuklar ve yetişkinlerde yılda bir kez kan sayımı yapılması gerekir. Yapılacak olan test oldukça kolay ve hızlı şekilde yapılır. Anemi ile alakalı şüphe genelde kişide kilo kaybı, tırnakta beyaz lekeler, diş etinde çekilmeleri ve göz akar kısmında sararma olarak kendini gösterir. Bu belirtiler ve yapılan klinik muayene sonucunda şüphe içine düşen uzman hekim tahlil ister. Çıkan kan sayını testi sonuçlarına dâhilinde uygun şekilde diyet ve beslenme yapılması da uzman hekim tarafından istenir. Bunun dışında ilaç kullanımı yapılması gerekir. Özellikle brokoli, kızılcık, kuru bakliyat ve kırmızı et tüketmek bu rahatsızlıkta faydalıdır. Tedavi kapsamında kullanılacak olan ilaçların düzenli ve aksatılmadan kullanılması çok önemlidir. İlaçlar düzenli kullanıldığı sürece sorunun önüne geçilir ve sağlıklı bir yaşama adım atılır.