Kan Alımı İle Yapılacak Olan Gebelik Testleri Ne Kadar Doğru Sonuç Verir?

Gebelik durumunun meydana gelmesi sonucunda yapılacak olan testlerden bir tanesi de kan testidir. Bu testin sonucu oldukça net ve doğru sonuçlar elde edilmesine olanak sağlayacaktır.

Kanda Gebelik Testi Sonuçlarında Yanlış Çıkma Durumu Meydana Gelir mi?

Kanda gebelik testi Beta Hcg hormonu seviyesine bakılarak yapılır. Kanda yapılan gebelik testi yanlış çıkar mı, bu test oldukça güvenilir ve hızlı şekilde sonuç veren bir testtir. Sperm hücresinin yumurta hücresini döllemesinden sonra kadın vücudu Beta Hcg hormonu salgılamaya başlar. İlk zamanlarda oldukça düşük düzeylerde salgılanan bu hormon bu dönem içinde kan içinde saptanamaz. Döllenen yumurtanın rahimin içine gömülmesinden sonraki süreçte hormonun seviyesi yükselir. Kanda yapılacak olan gebelik testi sayesinde saptanabilir bir hale gelir. Kol damarından alınacak olan kan ile yapılan gebelik testinin çıkan sonuç ve neticesi yanlış çıkabilir mi hormon seviyesi yükseldiğinde yanlış çıkmaz. Anne adaylarından alınacak olan kan örnekleri sonuç ve neticesi 5mIU/ml’ nin daha altında ise sonuç negatiftir. Yani gebelik yoktur. Yapılan gebelik testi sonuç ve neticesi 25mIU/ml’nin üstünde ise gebelik testi sonuç pozitiftir. Yani gebelik mevcuttur. Gebe olan bir anne adayında hafta hafta değişim gösteren Beta Hcg değerleri aşağıdaki gibidir;

  • 3. Hafta: 5 – 50 mIU/ml
  • 4. Hafta: 5 – 426 mIU/ml
  • 5. Hafta: 18 – 7,340 mIU/ml
  • 6. Hafta: 1,080 – 56,500 mIU/ml
  • 7 – 8. Hafta: 7, 650 – 229,000 mIU/ml
  • 9 – 12. Hafta: 700 – 288,000 mIU/ml
  • 13 – 16. Hafta: 13,300 – 254,000 mIU/ml
  • 17 – 24. Hafta: 4,060 – 165,400 mIU/ml
  • 25 – 40. Hafta: 3,640 – 117,000 mIU/ml
  • 25 – 40. Hafta: 3,640 – 117,000 mIU/ml

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebelik isteyen kişilerin tüm şartlarının tamamlanmasından sonra en çok merak ettikleri sorulardan bir tanesi gebe kaldıkları ile alakalı olan testin ne zaman yapılacağıdır. Yumurtaların spermler tarafından döllenmesinden yaklaşık olarak 11 gün sonra yükselmeye başlayan Beta Hcg hormonu kan testinde kendini belli eder. Beta Hcg hormonu idrarda yaklaşık olarak döllenmeden 12 ila 14 gün sonra belli olur. İdrarda belli olması adetin birkaç gün gecikmesine denk gelir. Düzenli şekilde adet gören kadınlar 4 ila 5 gün sonra yapacağı idrar testi ile gerçeğe yakın bir sonuç elde eder. Adetten 4 ila 5 gün sonra yapılacak olan idrar testinin sonucu pozitif çıkmışsa yanlış olma ihtimali oldukça düşüktür. Yalnız adet gecikmişse ve idrar testinde negatif çıkmışsa kan testi de yapılması gerekir. Bu tarz durumlar gebelik haricinde sorunlardan da kaynaklı meydana gelebilir. Gebeliğin var olup olmadığı iki testler ortaya çıkartılır. Bir tanesi idrar diğeri de kan testidir. Yapılacak olan kan testi her daim net ve hızlı sonuçların elde edilmesini sağlar. Ayrıca kan testinde pozitif sonuç alan kişilerin ultrason ile gözle yaptırması da gereklidir. Kan testleri devlet hastanelerinde yapıldığı zaman ücretsiz şekilde yaptırılır. İdrar testi ile işle yapılacaksa eczanelerden alınacak olan testler kullanılmalıdır. Bu testlerin ortalama fiyatları 4 ila 25 TL arasında değişkenlik gösterir. Farklı markalarda üretilmiş olan idrar testlerini mutlaka adet tarihinin 5 gün gecikmesinden sonra yapmak gerekir. 5 günlük gecikme sonucunda elde edilen veriler genelde doğrudur. Pozitif sonuç çıkmasından sonra anne adayının kendine bir kadın doğu uzmanı ayarlaması yapması gerekir. Bu sayede daha sağlıklı bir gebelik sürecine adım atılabilir. Kadın doğum uzmanı tüm gebeliği takip edecek ve sağlıklı şekilde geçirmenize olanak sağlayacaktır.  Ayrıca gebeliğin tü sürecinde kadın doğum uzmanının söylediklerine dikkat etmek ve bunların dışına çıkmadan hareket etmek gerekir.