CRP Yüksekliği Olduğundan Yapılacak Olan Ek Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Crp yüksekliği olan kişilerin mutlaka uzman hekime gözükmesi gerekir. Altında yatan neden araştırıldıktan ve belirlendikten sonra gerekli tedavi planlamasına başlanılır.

Crp Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

Kanda crp yüksekliği tedavisi bu sorunun neden kaynaklandığına göre değişkenlik göstermektedir. Sorun uzman hekim tarafından detaylı şekilde ele alınarak incelenir. Ayriyeten neden kanda crp yüksekliği tedavisi kapsamında neden belirlendikten sonra ilaç uygulaması da yapılır. Genel anlamda bu sorun için beslenme, diyet ve egzersiz konusunda her insanın dikkatli olması gerekmektedir. Aşağıda bulunan önemli detayları uzmanlar hemen hemen kanda crp yüksekliği olan her kişiye tavsiye eder ve uygulamasını ister. Şeker ve un gibi yüksek glisemik gıdalar enflamasyonun ve CRP`nin yükselmesinin nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Bu tarz gıdalar kilonun artmasını sağlar, kolesterolü yükseltir ve kan basıncını dengeler.  Özellikle yüksek glisemik olan gıdaların hepsinden kaçınmak gerekir. Tatlı, soda ve hazır meyve suyu gibi şekeri gıdalar ekarte edilmelidir. Bu tarz ürünler haftada bir gün tüketilmeli, bunun yerine tahıllı gıdaların tüketimi tercih edilmelidir.

Omega-3 yağlar; bu yağlar özellikle balıklarda bulunur. EPA ve DHA gibi omega 3 yağları, vücut tarafından üretilen prostaglandinler olarak adlandırılan antienflamatuvar kimyasalların öncü maddeleridir.  Vücutta oluşacak olan enflamasyonu önüne geçmenin yanı sıra, kalp krizi ve inme gibi önemli riskleri de üçte bir oranında düşürür.

Gıda alerjisi; gıdalardan kaynaklı olarak ortaya çıkan alerjiler kronik iltihaplanmanın en yaygın sebepleri arasında yer alır. Hekimlerin bir çoğunluğu bu konuda test yapılmasını da isteyebilir.

Sebze ve meyveler;  sebze ve meyveler flavonoidler ve anti-oksidanlar ile insan vücudunda bulunan iltihabı azaltabilen çeşitli bileşikler içermektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda çok fazla meyve ve sebze tüketen kişilerin yüksek tansiyon, felç, kalp krizi, diyabet, kanser türlerinin çoğunu ve kronik hastalıklar bakımından düşük risk grubunda olduğu ortaya çıkmıştır. Günlük olarak en az 1 ya da 2 porsiyon tüketilmesi gerekir.

Alkol; kanda bulunan crp yüksekliğinin önemli nedenleri arasında yer alır. İnme ve kalp krizi riskini fazlasıyla yükseltir. Erkeklerin alkolü günde 2 içki ile kadınlarında günde 1 içki ile sınırlaması gerekir.

Diğer Uygulamalar

Tütün kullanımı; insan vücudunda iltihaplanma meydana getirmesinin yanında kan pıhtısı oluşturma, kan basıncını yükseltme, kalp krizi tarzında sorunlara da yol açar. Bunlarda kaynaklı olarak kanda crp değeri yüksekliği oluşabilir. Ayrıca İbrahim Saraçoğlu bitkisel karışımlar ile fayda bulmanıza olanak sağlayan kürlerde kullanılabilir. Yalnız bu kürlerin düzenli ve aksatılmadan kullanılması gerekir.

Fiziksel aktivite; egzersiz ve fiziksel aktivitesi olmayan kişilerde kilo alımı yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve yüksek kan şekeri oluşma riski çok yüksektir. Fiziksel aktivite için günde en az 30 dakika boyunca yürüyüş yapmak gerekir. Bu sayede kanda crp yüksekliği sorunun da önüne geçilir. Kanda bulunan değerler oldukça yüksekse uzman hekimler hastalarından haftalık düzenli şekilde egzersize gitmesini bile isteyebilir.

Aşırı düzeyde kilo; insan vücudunda bulunan yağ inflamatuar ve abdominal dokudur. Kilo birçok sağlık probleminin oluşmasına olanak sağlar. Bundan dolayı ve daha sağlıklı yaşamak adına mutlaka düzenli şekilde beslenmek ve kilo vermek gerekir. crp yüksekliği olan kişilerde kilo sorunu mevcutsa özel 8 haftalık bir diyete uzman hekim hemen başlar. Düzenli şekilde yapılacak olan diyet ve beslenme ile değerleri kısa sürede önceki haline döner. Kilo vermek adına düzenli şekilde egzersiz yapmak çok faydalıdır. Diyet döneminde en büyük yardımcıdır.

Crp yüksekliği sorunun altında yatan neden ne olursa olsun öncelikli olarak doğal ve sağlıklı beslenmek gerekir. Doğal ve sağlıklı bir yaşam oluşabilecek olan birçok sorunun da önüne geçer. Ayrıca tedavi sürecinde uzman hekimlerin verdiği ilaçlar aksatılmadan saatinde içilmelidir. Yine uzman hekimlerin söylemiş oldukları diğer detaylarda kesinlikle atlanmadan uygulanmalı ve düzenli şekilde bu uygulamalara devam edilmelidir. Bu sayede daha sağlıklı ve daha düzenli bir yaşama geçmek mümkün hale gelir.