Kan Tahlillerinde PLT Değerleri ve Trombosit Sonuçları

PLT yani Trombosit değerlerinin bilinmesi için kan tahlili yapılması şarttır. PLT değerleri ve sonuçları yaş aralıklarına göre farklılık gösterebilmektedir.

Kan tahlilinde PLT nedir sorusu her yapılan test sonrasında mutlaka gündeme gelir. Değerler arasında Trombosit seviyesini belirleyen unsur olması ise kan hastalıklarının, pıhtılaşmanın, kronik rahatsızlıkların belirtisi olabileceğini göstermektedir.

Kan Tahlilinde PLT Değerinin Yüksekliğinin Belirtileri

Hemen herkesin rutin olarak kan vermesi ya da tahlil yaptırması mümkündür. Bu sağlık açısından önemli bir faktördür. Hem vücudumuzun tüm değerlerinin kontrol edilmesi hem de olası bir rahatsızlığın önceden teşhis edilmesi buna bağlıdır diyebiliriz. PLT testi nedir diye düşünmenize ise gerek yok. Zira klasik bir tahlil sonrasında Trombosit seviyesi direkt olarak ölçümlenen parametreler arasındadır.

Kan testinde PLT nedir sorusunun ardından ise yüksek veya düşük çıktığını nerede anlayacağımıza ilişkin cümleler duyarız. Bunu belirli yaş aralıklarına göre referans değerler üzerinden görmek mümkündür. Vücudunuzda PLT yüksekliği ise şu belirtilerle karşınıza çıkabilir.

  • El ve ayak gibi uzuvlarda oluşan uyuşmalar
  • Baş dönmesi ve yineleyen baş ağrıları
  • Görüş kaybı ya da bulanık görme gibi kısmi rahatsızlıklar
  • Göğüs ağrısına dayalı tıkanmalar
  • Gut Hastalığı belirtileri

Kan Tahlilinde PLT Değerinin Düşüklüğünün Belirtileri

Kan testinde PLT tahlili özellikle bakılan değerler arasında yer alır. Trombosit seviyesinin kanın pıhtılaşmasından rahatsızlık belirtilerine uzanan bir önemi vardır. Eğer değerleriniz düşük çıkarsa kan sonuçları ile birlikte hekime başvurmanız gerekecektir. Aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız muhtemelen olması gereken optimum düzeyden daha düşük bir Kan testi ile karşılaşabilirsiniz.

  • Kanın pıhtılaşmaması ve sürekli kanamalar görülmesi
  • Halsizlik ve bitkinlik ile iş yapmama isteği
  • Deri altı kanamaları, damar çatlamaları ve deri üzerinde morluklar görmek
  • En ufak çarpmalarda dahi morarmalar ve kanamaların görülmesi
  • Sürekli olarak burun ya da diş eti kanamasına maruz kalmak

Kanda PLT Değeri Kaç Olmalıdır?

Aldığınız PLT testi sonucunda belirli referans numaraları gözünüze çarpacaktır. Çoğunlukla kan testi için verilen kağıtta en düşük değer, kendi değeriniz ve en yüksek değer sırasıyla yazılır. Buna göre bir çıkarım yapmak mümkün olacaktır. Fakat kan sonuçları kişisel anlamda yorumlanmaktan ziyade uzman bir doktora danışılarak gösterilmelidir.

Kan tahlilinde yaş grubuna göre Trombosit seviyesi belirli bir ölçekte olmak zorundadır. Doğal olarak aldığınız sonucu hekiminizle birlikte aşağıdaki grafik eşliğinde gözden geçirmeniz muhtemeldir.

PLT Değer Yaş Aralığı PLT Değeri Seviyeleri
0 ile 3 yaş arasında 130.000 ile 400.000/mm3
4 ile 5 yaş arasında 180.000 ile 510.000/mm3
6 ile 12 yaş arasında 160.000 ile 510.000/mm3 
13 ile 15 yaş arasında 170.000 ile 4050.000/mm3 
15 yaş ve üzerinde 130.000 ile 400.000/mm3

Kanın pulcuğu olarak adlandırılan Trombosit yani PLT yaralanmalarda kan pıhtılaşmasını sağlayan hücre yapısıdır. Bu aşamada kanamalı hastalıkların birçoğu için PLT kan tahlili sonuçları önem arz edecektir. PLT yüksekliği ülkemizde nadir görünmesine rağmen düşük olması çok daha sık gözlemlenir.

Kan Değerlerinde Trombosit Yüksek veya Düşük Çıkarsa Ne Olur?

Kan testinde çıkan sonuçlarda PLT Yüksekliği görüldüğünde belirli bir referansın üzerinde olması gerekir. Eğer tahlil sonuçları 430.000 trombosit seviyesini gösteriyorsa normal karşılanabilir. Fakat 600.000 üstü Trombosit farklı hastalıklara ve kanama sorunlarına yol açabilir. Bu durumda Primer yani Myeloproliferatif hastalıklar ya da Sekonder yani Reaktif rahatsızlıklar için müdahale edilmesi gerekir.

İlaç tedavisi sonucunda Trombosit seviyesi yaşa oranla ideal seviyeye getirilebilir. Trombositoz PLT yüksekliği olarak adlandırılırken, Trombositopeni ise kan tahlili sonucunda Trombosit seviyesinin düşük çıkmasını sembolize eder.