Kan Tahlili İle Gebelik Durumu Belli Olması Nasıl Gerçekleşir?

Kan tahlili ile gebelik durumunun anlaşılması en doğru sonuçların elde edilmesine olanak sağlar. Bu sonuçlar kadın doğum uzmanı tarafından yorumlanarak gebelik sürecine başlanır.

KAN Tahlili İle Gebelik Durumu Nasıl Anlaşılır?

Kan tahlili ile gebelik durumunun anlaşılması erken dönem içinde durumu öğrenmenize olanak sağlar. Erken dönem içinde yapılacak olan idrar tahlilinde gebelik negatif çıkarken kan testi ile pozitif olabilir. Kan tahlili ile gebelik testinin yapılması özelikle ektopik gebelik durumlarında ve düşük durumlarında da oldukça önemli verilerin elde edilmesini sağlar. Kadınların çoğunluğu gebelik durumunu test etmek adına öncelikli olarak evde test yaparlar. Bu testin yapılmasından sonra kan testi tercih ederler. Adet döneminin üzerinden 8 hafta geçtikten sonra gebelik durumu ultrason ile teyit edilir. Gebelik için yapılacak olan kan tahlili yaklaşık olarak 48 saatte bir kez tekrarlanabilir. Çünkü Hcg hormonları her 48 saatte iki katına çıkar. HCG düzeylerindeki değişikliği gözlemleyen doktor düşük veya ektopik gebelik için değerlendirme yapabilir veya gebeliğinizin sağlıklı bir şekilde ilerlediğini onaylayabilir. Gebelik durumu da uzman doktorun onaylanması ile anlaşılır. Kan, idrar ya da evde yapılan tahliller ile gebelik durumun tam olarak netleşmesini beklemek anne adayları için oldukça zordur. Hatta bazı anne adayları bekleme sürecinde idrar ile yapılan testleri birkaç kez tekrarlamaktadır. Bu testlerin mutlaka sabah erken saatlerde ve ilk idrar ile yapılması gerekir. Tabi ki normal şekilde yapılacak olan kan tahlilinde gebelik durumunun anlaşılması daha net sonuçlar verecektir. Gebeliğin olup olmadığı ile alakalı testin yapılmasından sonra alınan sonuçların mutlaka kadın doğum uzmanına gösterilmesi gerekir. Bu sonuçları mutlaka kadın doğum uzmanının yorumlaması gerekir. Anne adaylarının alınan kan tahlilinde bulunan sonuçları başkasına yorumlatması sorun yaratabilir.

Kan Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

 

Kan testi hamilelik ile alakalı kesin sonuçların elde edilmesini sağlayan bir testtir. İdrar testleri gebe kaldıktan iki hafta sonra veya kaçırılan adet döneminden sonraki ilk güne kadar pozitif sonuçlar göstermemektedir. Buna karşılık, gebe kaldıktan sonra 7-12 gün içinde kan testi yapabilir ve en doğru bir sonuç elde edebilir. Çünkü hCG`nin en küçük miktarlarını saptama özelliğine sahiptir. Hamilelik dönemine giren anne adaylarında Hcg değerleri oldukça önemlidir. Bu değerler uzman doktor tarafından değerlendirilir. Yapılan testlerin kesinlikle kulaktan dolma bilgiler ile değerlendirilmemesi gerekir. Aksi takdirde anne adayı hayal kırıklığına uğrayabilir. Hcg değerlerin listesi aşağıda detaylı şekilde bulunmaktadır. Listede bulunan LMP kadınının son adet dönemini ifade etmektedir.

  • LMP`den sonraki geçmiş olan 3 hafta: 5-50 mIU / ml
  • LMP`den sonraki geçmiş olan 4 hafta: 5 – 426 mIU / ml
  • LMP`den sonraki geçmiş olan 5 hafta: 18 – 7,340 mIU / ml
  • LMP`den sonraki geçmiş olan 6 hafta: 1.080 – 56.500 mIU / ml
  • LMP`den sonraki geçmiş olan 7 – 8 hafta: 7,650 – 229,000 mIU / ml
  • LMP`den sonraki geçmiş olan 9-12 hafta: 25.700 – 288.000 mIU / ml
  • LMP`den sonraki geçmiş olan 13 – 16 hafta: 13,300 – 254,000 mIU / ml
  • LMP`den sonraki geçmiş olan 17 – 24 hafta: 4.060 – 165.400 mIU / ml
  • LMP`den sonraki geçmiş olan 25 – 40 hafta: 3.640 – 117.000 mIU / ml

Bu değerler ışığında uzman kadın doğum doktorları gerekli olan hamilelik planlamasını yapar. Bu planlama dâhilinde anne ve baba adayının hareket etmesi gerekecektir. Hamilelik dönemini uzmanın söylediklerin dışına çıkmadan geçiren aileler saha sağlıklı bir dönem atlatır.