Kan Tahlilinde Hamilelik Ne Zaman Belli Olur ve Nasıl Anlaşılır?

Gebelik durumunun var olup olmadığını anlamak adına anne adaylarının kan testi yaptırması uygun olacaktır. Çünkü kan testi en doğru ve kesin sonuçların elde edilmesine olanak sağlar.

Kan Tahlilinde Hamilelik Belli Olur Mu, Kaç Gün İçinde Belli Olur?

Embriyo, endometrium ismi verilen rahim içi tabakaya yerleştiği andan itibaren HCG ismi verilen gebelik hormonu embriyoyu çerçevelemekte olan hücreler tarafından salgılanmaya başlar. Gebelik testlerinde esas olan zaten bu gebelik hormonunun saptanmasıdır. Gebelik ilerlemeye başladıkça kan içinde HCG hormonu seviyesi git gide artmaya başlar. Belli bir eşik düzeyine geldikten sonra da idrarda izlenmeye başlanır ve idrar içinde gebelik testinin pozitifleşmesini sağlanır. Kan ile yapılan gebelik testi uygulamasında kandaki HCG`nin tam olarak miktarını saptanır. Bundan dolayı kan testi daha adet gecikmesi bile yaşanmadan gebeliğin varlığı veya yokluğunu saptayabilir. Kan testi kol ya da el üzerinden alınacak olan kan ile gerçekleştirilir. Hamilelik testinde laboratuvar sonuçlarının alınması için gerekli süreye ilişkin kesin zaman verilemez. Her laboratuvar farklı şekilde işlem yapar. Kesin olan zaman doktorunuz tarafından size açıklanacaktır. Normal koşullar altında bir aksilik ortaya çıkmazsa testler 2 ila 3 gün içinde doktora verilir. Gebelik için yapılan kan testi sonuçlarının doğruluk oranı % 99`dur. Yapılan test idrarda veya diğer test yöntemleri ile değerlerin saptanamayacağı hallerde bile hCG`yi doğru bir şekilde ölçebilmektedir. Hormonun doğru çıkan değerleri daha sonra hamilelik dönemi içinde artar. Hatta birkaç gün sonra daha doğru sonuçların alınmasını sağlar. HCG`nin gebelik kan testler içinde sık şekilde tercih edilmesinin nedeni doğru sonuçlar elde edilmesidir. Kanda gebelik testi ancak bir sağlık kuruluşunda yapılır. Yakınlarda bulunan gebe klinikleri testlerin yapılması için düşük maliyetli bir yöntem sunar. Önemli olan bir detayda kan gebelik testinin maliyetleridir. Bu maliyetler özel kurumlara göre değişkenlik gösterir. Devlet hastanelerinde ise yapılacak olan testlerin tamamı ücretsiz şekilde sunulur.

Gebelik Tahlilleri ve Sonucu

Gebelik durumunun belirlenmesi adına kullanılan testler içinde idrar ve kan testi yer alır. Kandan yapılacak olan testte HCG hormonu seviyelerine bakılır. HCG hormonu seviyeleri hamileliğin aylarında ve haftalarında farklılıklar göstermektedir. Bundan dolayı hamilelik dönemi içinde sık şekilde takip edilir. Hormonun belirlenmesi adına yapılacak olan testlerin sonuçlarını belirlemek adına alınır. Kan ise laboratuarda analiz edilir. Çıkan değerler laboratuarda kullanılan cihazlara ve kitlere göre değişkenlik gösterebilir. Aşağıda bulunan HCG değerleri genel olarak belirlenmiştir. 10 ml`nin üstündeki test sonuçları gebeliğin varlığını düşündürmekte 25 ml`nin üstündeki olan test sonuçları dar kesin olarak pozitif sonuç kabul görmektedir.

Gebelik Haftası            Beta HCG Miktarı
3                                           5 – 50
4                                           3 – 426
5                                          19 – 7340
6                                      1,080 – 56,500
7 – 8                                 7,650 – 229,000
13 – 16                           13,300 – 254,000
17 – 24                             4,060 – 165,400
25 – 40                              3640 – 117.000

İdrar testi için sabahın ilk saatlerinde uygulama yapmak uygun olacaktır. Adet kanamanızın üzerinden 1 hafta geçmişse bu testin yapılması uygun olacaktır. Yalnız âdetinizin üzerinden 1 ila 2 gün geçmişse testin yapılması uygun olmayacaktır. Piyasada var olan farklı birçok test markası bulunmaktadır. Bundan dolayı yapılacak olan uygulamada kullanım talimatlarını detaylı şekilde okumanız gerekir. Testin talimatlarına uygun şekilde yapılması çok önemlidir. İdrar ile yapılacak olan işlemlerde testin görüntüsünde 3 adet pencere bulunur. Bu pencerelerden bir tanesine idrar örneği damlatılır. Yan yana var olan iki pencereye bakılarak test yorumlanır. Bu pencerelerden bir tanesi kontrol penceresidir. Testin doğru şekilde yapılıp yapılmadığı konusunda detay verir. Diğer pencere ise negatif ya da pozitif olan sonucun elde edilmesini sağlar. Pozitif sonucun varlığının bulunması halinde bir ya da iki çizgi çıkar. Sonuç penceresinde var olan çizginin renginin koyu ya da açık olması anlamı kesinlikle değiştirmez. İki çizgi her şekilde pozitif sonuç anlamına gelir. Bazı test uygulamalarında ise sonuçların gözüktüğü pencerede artı veya eksi işareti belirir. Artı işareti pozitif sonucu yani hamileliği, eksi işareti ise hamilelik olmadığını gösterir.